Gå til innhold
Hundesonen.no

Alene hjemme


Minhund
 Share

Recommended Posts

Nå når jeg begynner på skolen og mamma begynner på jobb, hva skal jeg gjøre med 5,5 måneder gammel valpen min?

Hva skal jeg gjøre med tissingen? Kommer hun til å bli renslig hvis hun tisser inne når hun er alene hjemme? eller kommer det til å ta lengre tid på å bli renslig?

Og det med bjeffingen. Hun bruker å bjeffe når hun er alene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis du sliter med å få valpen renslig så kan du fint trappe opp treningen :)

Gå ut med den etter den har sovet, drukket, spist og lekt, og gjerne litt oftere. Her hang vi plutselig litt etter (valpen er ca 5 mnd), og så snart vi trappet opp løste det seg fint. Jeg er fortsatt ute med han ofte i løpet av en dag, men han har god kontroll på blæra si nå, samt at han har begynt å si ifra når han vil ut (stiller seg foran grinda mot gangen som regel)

Det å være hjemme alene er gjerne en prosess, og er veldig individuelt fra hund til hund.

Hvis dere ikke har trent valpen til å være alene i det hele tatt, så er det bare å begynne.

Det ligger mange tråder her inne for den type trening, men jeg kan godt skrive hvordan vi har gått frem hos vår valp :)

Jeg startet med å lære han å være alene i et annet rom når vi var på badet, ryddet og liknende. Dette gjorde jeg en god stund og passet på at vi ikke gikk tilbake til han når han peip eller lagde lyd. Nå har jeg derimot begynt å ta steget videre til å være skikkelig alene hjemme.
Jeg satte opp et webkamera slik at jeg streamer fra gangen han oppholder seg i (ser via mobilen).
Før han skal være alene sørger jeg for at han er ferdig luftet i tillegg til at vi søker godbiter/fôr ute i hagen ca 5-10 minutter.

Når jeg går fra han får han en fyllt Kong som han bruker opp mot 10 minutter på, i tillegg til at han har litt vann stående og litt leker.
Gangen er skikkelig ryddet: sko i skoskap, ingenting på kommoder - jeg prøver å ha et så rolig miljø som mulig slik at han klarer å slappe av raskere.

I starten gikk jeg inn da han hadde lagt seg ned og var rolig uten at han lagde lyd. Dette gjorde jeg et par dager. Neste steg ble å vente til han var ordentlig rolig/halvsoving (når han tydelig ligger avslappet og puster tungt). Deretter var neste steg og vente til han hadde sovet en stund. Nå skal jeg bare vente lengre og lengre til han kan være alene flere timer.

Noen vil kanskje si at vi gikk litt fort fram - for dette gjorde jeg innafor ei uke, men jeg ser at valpen er trygg og fin, og overhodet ikke redd. Han legger seg bevisst ned foran døra for å sove og vente på meg.

Dette holder vi på med hver dag akkurat nå, slik at han skal bli vant med å være alene i gangen over lengre tid.

Mesteparten av tiden sitter jeg litt bortenfor huset og følger med via telefonen. Det gjør at jeg kan gå inn når det passer best. Sist gang kjørte jeg for eksempel på butikken.

Når jeg låser opp døra går jeg bare rett inn, og lager ikke noe styr utav at han har vært alene. Jeg hilser ikke før jeg har tatt av meg yttertøyet og kommet meg inn på kjøkkenet. Jeg ignorerer han til jeg synes han er rolig nok til å hilse på. Dette har resultert i at han løfter hodet såvidt når jeg går inn døra og kommer heller for å hilse på når jeg har satt fra meg butikkposene eller liknende :) Veldig behagelig!

Hvis det er skole- og jobbstart denne uken, ville jeg kanskje vurdert å hatt hundepasser de timene det er snakk om, eventuelt om din mor kan ha han med på jobb/ ha han i bilen. Så får dere bruke helgene på å trene :)
Jeg har hundepasser på min selv om det bare er snakk om en time, fordi jeg ikke ønsker å gå på en smell og gjøre hunden min uttrygg.

masse lykke til! :)

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville vært mindre bekymret for tissing og renslighet enn for å få en hund som er usikker hjemme. Renslighet kan jo kontrolleres ved å legge ut aviser eller pads så hunden tisser på visse plasser og ikke over alt når som helst. Er den ikle helt trygg på å være alene derimot så kan du lage deg storjobb ved å gå for raskt frem. Pluss at det ikke er noe hyggelig for hunden å være alene om den er usikker selvsagt.

Hvor mye har dere trent på å være alene tidligere? Hvor lenge går bra? Hvor lange dager er det snakk om å være alene?

Mulige løsninger, ta den med i bil (om man har), få noen til å lufte den eller holde den med selskap deler av dagen, hundepass etc.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...