Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Nå når jeg begynner på skolen og mamma begynner på jobb, hva skal jeg gjøre med 5,5 måneder gammel valpen min?

Hva skal jeg gjøre med tissingen? Kommer hun til å bli renslig hvis hun tisser inne når hun er alene hjemme? eller kommer det til å ta lengre tid på å bli renslig?

Og det med bjeffingen. Hun bruker å bjeffe når hun er alene.

Skrevet

Hvis du sliter med å få valpen renslig så kan du fint trappe opp treningen :)

Gå ut med den etter den har sovet, drukket, spist og lekt, og gjerne litt oftere. Her hang vi plutselig litt etter (valpen er ca 5 mnd), og så snart vi trappet opp løste det seg fint. Jeg er fortsatt ute med han ofte i løpet av en dag, men han har god kontroll på blæra si nå, samt at han har begynt å si ifra når han vil ut (stiller seg foran grinda mot gangen som regel)

Det å være hjemme alene er gjerne en prosess, og er veldig individuelt fra hund til hund.

Hvis dere ikke har trent valpen til å være alene i det hele tatt, så er det bare å begynne.

Det ligger mange tråder her inne for den type trening, men jeg kan godt skrive hvordan vi har gått frem hos vår valp :)

Jeg startet med å lære han å være alene i et annet rom når vi var på badet, ryddet og liknende. Dette gjorde jeg en god stund og passet på at vi ikke gikk tilbake til han når han peip eller lagde lyd. Nå har jeg derimot begynt å ta steget videre til å være skikkelig alene hjemme.
Jeg satte opp et webkamera slik at jeg streamer fra gangen han oppholder seg i (ser via mobilen).
Før han skal være alene sørger jeg for at han er ferdig luftet i tillegg til at vi søker godbiter/fôr ute i hagen ca 5-10 minutter.

Når jeg går fra han får han en fyllt Kong som han bruker opp mot 10 minutter på, i tillegg til at han har litt vann stående og litt leker.
Gangen er skikkelig ryddet: sko i skoskap, ingenting på kommoder - jeg prøver å ha et så rolig miljø som mulig slik at han klarer å slappe av raskere.

I starten gikk jeg inn da han hadde lagt seg ned og var rolig uten at han lagde lyd. Dette gjorde jeg et par dager. Neste steg ble å vente til han var ordentlig rolig/halvsoving (når han tydelig ligger avslappet og puster tungt). Deretter var neste steg og vente til han hadde sovet en stund. Nå skal jeg bare vente lengre og lengre til han kan være alene flere timer.

Noen vil kanskje si at vi gikk litt fort fram - for dette gjorde jeg innafor ei uke, men jeg ser at valpen er trygg og fin, og overhodet ikke redd. Han legger seg bevisst ned foran døra for å sove og vente på meg.

Dette holder vi på med hver dag akkurat nå, slik at han skal bli vant med å være alene i gangen over lengre tid.

Mesteparten av tiden sitter jeg litt bortenfor huset og følger med via telefonen. Det gjør at jeg kan gå inn når det passer best. Sist gang kjørte jeg for eksempel på butikken.

Når jeg låser opp døra går jeg bare rett inn, og lager ikke noe styr utav at han har vært alene. Jeg hilser ikke før jeg har tatt av meg yttertøyet og kommet meg inn på kjøkkenet. Jeg ignorerer han til jeg synes han er rolig nok til å hilse på. Dette har resultert i at han løfter hodet såvidt når jeg går inn døra og kommer heller for å hilse på når jeg har satt fra meg butikkposene eller liknende :) Veldig behagelig!

Hvis det er skole- og jobbstart denne uken, ville jeg kanskje vurdert å hatt hundepasser de timene det er snakk om, eventuelt om din mor kan ha han med på jobb/ ha han i bilen. Så får dere bruke helgene på å trene :)
Jeg har hundepasser på min selv om det bare er snakk om en time, fordi jeg ikke ønsker å gå på en smell og gjøre hunden min uttrygg.

masse lykke til! :)

  • Like 2
Skrevet

Jeg ville vært mindre bekymret for tissing og renslighet enn for å få en hund som er usikker hjemme. Renslighet kan jo kontrolleres ved å legge ut aviser eller pads så hunden tisser på visse plasser og ikke over alt når som helst. Er den ikle helt trygg på å være alene derimot så kan du lage deg storjobb ved å gå for raskt frem. Pluss at det ikke er noe hyggelig for hunden å være alene om den er usikker selvsagt.

Hvor mye har dere trent på å være alene tidligere? Hvor lenge går bra? Hvor lange dager er det snakk om å være alene?

Mulige løsninger, ta den med i bil (om man har), få noen til å lufte den eller holde den med selskap deler av dagen, hundepass etc.

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...