Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjelp meg å velge en organisasjon å støtte


Mirai
 Share

Recommended Posts

Handlet på IKEA her om dagen og der var det to selgere fra Redd Barna (de er jo selgere, selv om de jobber for en god sak :P ). Minstebeløpet å gi i måneden var 250,-, men jeg sa nei fordi jeg rett og slett aldri sier ja til sånne ting på sparket, uansett hvor god pris eller whatever.

Jeg pleier å gi f. eks til jul til organisasjoner som UNICEF, men jeg har ingen fast avtale eller noe, det blir gjerne med den ene gangen. Etter at jeg var på IKEA og takket nei, så har jeg tenkt litt på det og jeg har bestemt meg for at jeg skal gjøre tanker til handling (jeg poster jo ofte på Facebook om fæle ting i verden, så....) og støtte en organisasjon med et fast beløp i mnd. Men kanskje litt mindre enn 250,- er student og prøver å spare så mye jeg kan av det jeg har.

Så! Jeg vil gjerne støtte en organisasjon som bevist får resultater, eller at hjelpen faktisk betyr noe (altså ikke at 75% av min støtte faller bort i et mellomledd, om det er mulig å unngå da).

Gjerne noe som hjelper barn i katastrofeområder, noe med fokus på utdanning f. eks.

Har dere tips og råd? :)

Edit: Flere må gjerne slenge seg på, altså! :whistle: . Jeg har tenkt meg sånn 150-200,- bare, de sløser jeg sikkert vekk på blader eller drikke i løpet av måneden uansett, ubevisst.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Åh, det er jo så mange å velge! Det er jo sånn at de store, tunge organisasjonene ofte bruker mye penger på byråkrati og organisering. Samtidig er jo mange av disse virkelig til stede og får gjort en forskjell, nettopp fordi de er store. Organisasjonen du velger å støtte bør være medlem av innsamlingskontrollen. For å være medlem der må minst 65% av de innsamlede midlene gå til formålet - noe som jo er en trygghet. Der kan du også søke direkte på organisasjonen og finne ut hvor mange prosent av innsamlede midler gikk direkte til formålet de siste tre årene. Leger Uten Grenser har f.eks. ligget på mellom 74% og 83% - det må sies å være bra. Du finner også en liste over organisasjoner som bidrar mot ulike formål og en liten omtale. Jeg har veldig sans for Leger Uten Grenser selv, de jobber direkte med de menneskene som trenger det mest, med medisiner og medisinsk hjelp.

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Maritastiftelsen er en stiftelse jeg støtter ofte, jeg syntes det er en flott stiftelse og de har så mange avdelinger som hjelper folk som har det vanskelig, de har bruktbutikk, kafe, ungdom avdeling og bosteder for ungdom som trenger hjelp til å komme seg på rett spor igjen.

http://www.fattighusetoslo.no/ syntes jeg er en flott organisasjon som jeg også pleier å støtte.

Begge hjelper folk i vanskelige situasjoner her i Norge og det syntes jeg er kjempe fint :)

Ikke det at jeg ikke vil gi til utlandet, men når folk i Norge trenger hjelp så føler jeg at mine penger kan gå dit.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg støtter en del dyrevernorganisasjoner, de har årlig medlemskapsavgift i stedet får månedlig, er vel rundt 250,- i året på alle mener jeg å huske, det har jo "alle" råd til. Så gir jeg heller ekstra når jeg føler jeg har råd til det. Er medlem av dyrevernalliansen, NOAH og en lokal omplasseringsforening.

Ellers er jeg medlem av Amnesty, der går det nok helt sikkert en del til adm osv, men Amnesty er en organisasjon jeg stoler på, og som gjør mye bra. Er også medlem av Luftambulansen, synes det er fint å støtte de siden jeg går mye i fjellet :P

Er usikker på hvem jeg skulle gitt til om jeg skulle støttet flere, er jo veldig varierende hvor mye som faktisk går til hjelp, men seriøse organisasjoner har vel gjerne tall tilgjengelig på hva pengene går til på hjemmesiden kanskje..?

Forresten, Leger uten Grenser, de kunne jeg veldig gjerne støttet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Leger uten grenser er min personlige favoritt. "I over 40 år har Leger uten grenser jobbet for å redde liv og lindre nød i noen av verdens verste kriser og katastrofer, og organisasjonens ansatte er kjent for å være blant de modigste i konfliktområder. De er ofte de første som reiser inn, og de siste som trekker seg ut av et konfliktområde. Dette har også kostet dem dyrt." (kilde)

Forøvrig har jeg også hørt en del negativt om Røde Kors fra internasjonale kriser. Blant annet at de ikke er flinke til å samarbeide med andre i krisesituasjoner.

Også har vi våre egne helter, Norske Redningshunder :wub:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er usikker på hvem jeg skulle gitt til om jeg skulle støttet flere, er jo veldig varierende hvor mye som faktisk går til hjelp, men seriøse organisasjoner har vel gjerne tall tilgjengelig på hva pengene går til på hjemmesiden kanskje..?

Forresten, Leger uten Grenser, de kunne jeg veldig gjerne støttet.

Som nevnt - innsamlingskontrollen har oversikten :) Jeg ville heller stolt på de enn på organisasjonenes egne hjemmesider, da de er et uavhengig kontrollorgan. Leger uten grenser er dritbra :):)

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...