Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjelp meg å velge en organisasjon å støtte


Mirai
 Share

Recommended Posts

Handlet på IKEA her om dagen og der var det to selgere fra Redd Barna (de er jo selgere, selv om de jobber for en god sak :P ). Minstebeløpet å gi i måneden var 250,-, men jeg sa nei fordi jeg rett og slett aldri sier ja til sånne ting på sparket, uansett hvor god pris eller whatever.

Jeg pleier å gi f. eks til jul til organisasjoner som UNICEF, men jeg har ingen fast avtale eller noe, det blir gjerne med den ene gangen. Etter at jeg var på IKEA og takket nei, så har jeg tenkt litt på det og jeg har bestemt meg for at jeg skal gjøre tanker til handling (jeg poster jo ofte på Facebook om fæle ting i verden, så....) og støtte en organisasjon med et fast beløp i mnd. Men kanskje litt mindre enn 250,- er student og prøver å spare så mye jeg kan av det jeg har.

Så! Jeg vil gjerne støtte en organisasjon som bevist får resultater, eller at hjelpen faktisk betyr noe (altså ikke at 75% av min støtte faller bort i et mellomledd, om det er mulig å unngå da).

Gjerne noe som hjelper barn i katastrofeområder, noe med fokus på utdanning f. eks.

Har dere tips og råd? :)

Edit: Flere må gjerne slenge seg på, altså! :whistle: . Jeg har tenkt meg sånn 150-200,- bare, de sløser jeg sikkert vekk på blader eller drikke i løpet av måneden uansett, ubevisst.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Åh, det er jo så mange å velge! Det er jo sånn at de store, tunge organisasjonene ofte bruker mye penger på byråkrati og organisering. Samtidig er jo mange av disse virkelig til stede og får gjort en forskjell, nettopp fordi de er store. Organisasjonen du velger å støtte bør være medlem av innsamlingskontrollen. For å være medlem der må minst 65% av de innsamlede midlene gå til formålet - noe som jo er en trygghet. Der kan du også søke direkte på organisasjonen og finne ut hvor mange prosent av innsamlede midler gikk direkte til formålet de siste tre årene. Leger Uten Grenser har f.eks. ligget på mellom 74% og 83% - det må sies å være bra. Du finner også en liste over organisasjoner som bidrar mot ulike formål og en liten omtale. Jeg har veldig sans for Leger Uten Grenser selv, de jobber direkte med de menneskene som trenger det mest, med medisiner og medisinsk hjelp.

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Maritastiftelsen er en stiftelse jeg støtter ofte, jeg syntes det er en flott stiftelse og de har så mange avdelinger som hjelper folk som har det vanskelig, de har bruktbutikk, kafe, ungdom avdeling og bosteder for ungdom som trenger hjelp til å komme seg på rett spor igjen.

http://www.fattighusetoslo.no/ syntes jeg er en flott organisasjon som jeg også pleier å støtte.

Begge hjelper folk i vanskelige situasjoner her i Norge og det syntes jeg er kjempe fint :)

Ikke det at jeg ikke vil gi til utlandet, men når folk i Norge trenger hjelp så føler jeg at mine penger kan gå dit.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg støtter en del dyrevernorganisasjoner, de har årlig medlemskapsavgift i stedet får månedlig, er vel rundt 250,- i året på alle mener jeg å huske, det har jo "alle" råd til. Så gir jeg heller ekstra når jeg føler jeg har råd til det. Er medlem av dyrevernalliansen, NOAH og en lokal omplasseringsforening.

Ellers er jeg medlem av Amnesty, der går det nok helt sikkert en del til adm osv, men Amnesty er en organisasjon jeg stoler på, og som gjør mye bra. Er også medlem av Luftambulansen, synes det er fint å støtte de siden jeg går mye i fjellet :P

Er usikker på hvem jeg skulle gitt til om jeg skulle støttet flere, er jo veldig varierende hvor mye som faktisk går til hjelp, men seriøse organisasjoner har vel gjerne tall tilgjengelig på hva pengene går til på hjemmesiden kanskje..?

Forresten, Leger uten Grenser, de kunne jeg veldig gjerne støttet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Leger uten grenser er min personlige favoritt. "I over 40 år har Leger uten grenser jobbet for å redde liv og lindre nød i noen av verdens verste kriser og katastrofer, og organisasjonens ansatte er kjent for å være blant de modigste i konfliktområder. De er ofte de første som reiser inn, og de siste som trekker seg ut av et konfliktområde. Dette har også kostet dem dyrt." (kilde)

Forøvrig har jeg også hørt en del negativt om Røde Kors fra internasjonale kriser. Blant annet at de ikke er flinke til å samarbeide med andre i krisesituasjoner.

Også har vi våre egne helter, Norske Redningshunder :wub:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er usikker på hvem jeg skulle gitt til om jeg skulle støttet flere, er jo veldig varierende hvor mye som faktisk går til hjelp, men seriøse organisasjoner har vel gjerne tall tilgjengelig på hva pengene går til på hjemmesiden kanskje..?

Forresten, Leger uten Grenser, de kunne jeg veldig gjerne støttet.

Som nevnt - innsamlingskontrollen har oversikten :) Jeg ville heller stolt på de enn på organisasjonenes egne hjemmesider, da de er et uavhengig kontrollorgan. Leger uten grenser er dritbra :):)

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så mye overraskende eksemplarisk adferd i dag, jeg har lyst til å ignorere alt som ikke var eksemplarisk, fordi fremgangen er så tydelig. Ingen byks i iver for å hilse på forbipasserende, ikke noen stressende impulser om å jage etter syklister. Med unntak av en close call, med snuten faretruende nær å berøre midt på skinkesprekken til en som stod med ryggen til, så forsøkte han heller ikke sniffe busspassasjerer. Rolig og behersket og tålmodig for det meste. Ny fase i utviklingen og sladretreningen har fått effekt.  Hva jeg trenger bli flinkere til å forutse er Edewards ønske om sosial inkludering ved kassen i butikker, for å unngå at han planter labbene på disken. Det har skjedd så mange ganger nå, det er pinlig overfor meg selv å ikke forutse og forebygge det der. Inne i dyrebutikken er det ingen krise, men å LA ham få sjansen til å plante labbene på disken i kaffebaren er FLAUT. Virkelig flaut. Trenger huske at det å interaktere med andre mennesker sammen med Edeward er reell multitasking. Hovedvekten av oppmerksomhet må være på ham, og det er ikke rom for å ikke ha ham som universets midtpunkt i flere sekunder, ellers bryter han sitt-bli for å gjenvinne status som center of attention. Han er dramaqueen og skjørtejeger. Flørter med alt på to bein som sender ham vibber av gjensidig interesse. Vibber. Blikk. Følelser. Det er en kommunikasjonsform Edeward forstår, og der det vibber potensiell kos og kjærlighet, der er ikke han sen om å prøve innkassere.  Nuvel. Han ville endelig posere for fotografen i dag: Enten så har han forstått at sitt-bli gjelder selv om mamsen tar opp den flate, svart magi dingsen, eller.. ..så ble en vindel gittertrapp bare too much to ask. Det var ikke det at han ikke hadde lyst på den bollen.    Det var dumt av meg å sette oss i den situasjonen der med sekken full av råfor. Ventet tålmodig og nonchalant noen trinn lenger ned, uten å gi ham mer oppmerksomhet, og tenkte jeg ikke ville gå derfra før vi mestret den trappen, men så gikk det kuldegys nedover ryggen min og påminnet meg om at vi hadde en real klimakrise på gang, og vi måtte avbryte for å reise hjem til fryseren. Bedre planlegging neste gang.
    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...