Gå til innhold
Hundesonen.no

Objektiv egnet til safari ol.


Wanderlust
 Share

Recommended Posts

Jeg lurer på om noen her har erfaring med objektiver med litt mer zoom: 400-500mm

Objektivet vil bli brukt på et crop-kamera (Nikon D7000).

Er de objektivene i 10.000 klassen brukanes, eller må man såpass opp i pris (at jeg kan se langt etter et sånt objektiv)? :P

Og om noen har vært på safari, så fortell gjerne hva du brukte :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg brukte et 70-200mm og det holdt lenge for min del :) med god oppløsning på bildene, har man og friheten til å crope senere slik at man får det beste mulige utsnittet av bildet :) kjedelig med for mye zoom dersom man faktisk er heldig og kommer veldig nære dyrene.

Edit:
Her er noen av bildene jeg tok på turen vår med det objektivet

24455_10200591391453621_1567830837_n.jpg

14853_10200591380413345_162970125_n.jpg

424034_10200591389333568_2061478618_n.jp

317903_10200591396573749_1498511873_n.jp

397630_10200591391293617_1826337147_n.jp

306676_10200591387253516_1016774550_n.jp

227641_10200591393253666_2044154416_n.jp

Edit 2:
Det var 55-250 mm. Jeg husket feil. Anyway. Dugde stort sett for vår del, og jeg ville nok ikke erstattet det med et som gikk f.eks. fra 400mm. Det gir for lite muligheter for variasjon. Men når du uansett har 18-300 så er jo den biten dekket, og da kan jeg egentlig ikke hjelpe deg noe mer :P Lykke til da! Og kos deg masse på tur. Får håpe noen andre kan hjelpe deg mer.

Endret av Puttiva
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg brukte et 70-200mm og det holdt lenge for min del :) med god oppløsning på bildene, har man og friheten til å crope senere slik at man får det beste mulige utsnittet av bildet :) kjedelig med for mye zoom dersom man faktisk er heldig og kommer veldig nære dyrene.

Jeg har et allround-objektiv på 18-300, så kan jo bruke det. Men tenker litt mer zoom. Ulempen igjen blir jo at det blir stort og tungt.

Noen som evt har erfaring med sigma 50-500? Det blir et litt bredt zoom-omr, men vet ikke hvor mye det går utover kvaliteten.

Edit: Var på båttur i helgen, og da dukket det opp noen dyr (rådyr og elg) rett ved elven, men jeg føler ikke jeg kom nært nok.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke som jeg kan se. Du vil få beskjed hvis en tråd fjernes, med mindre du åpenbart er en spam-bot. Simira med Moderatorhatt
    • Kan hende det bare er jeg som er fullstendig glemsk her altså, men jeg var så sikker på jeg hadde laget en «min hund» tråd til Karma, men isåfall er den borte nå. 🙈  Kan dere se på «bakrommet» om tråder har eksistert og er blitt slettet av en eller annen grunn? Eller er den sporløst borte isåfall?  Vil jo gjerne unngå at det skjer igjen om det er en grunn til at den er borte og det ikke bare er jeg som innbiller meg at jeg laget den tråden. 😂
    • Om du får til å taime vekkerklokke og morgenrutine sånn at valpen sover når dere forlater bilen den første tiden, så får du mer tid til å trene den mer forsiktig og gradvis på å være alene.  Meninger om tyggesaker uten tilsyn er delte mellom teoretikere og praktikere. (Det meste KAN i verste fall drepe hunden ved kvelning eller blokkering av tarm, men barn kan brekke nakken av å falle skeivt ut av en høy seng også, og en bekjent snublet på en skogssti og døde momentant av å lande med hodet på en stein. Det er mye potensielt veldig farlig som veldig sjelden skjer.) Fra flere tiår med skadefri altmuligtyggere våger jeg banne i kirka og trosse de mest forsiktige ved å anbefale en fordøyelig tyggesak, f.eks. okse*****, eller en fryst Kong, så har valpen noe annet å fokusere på enn at den er forlatt alene. Beste er selvsagt om den sover i bilen i starten, så du får mer tid til å venne den til å være i buret alene.   
    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...