Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en 2 år gammel omplasseringshund som er blanding av Bichon Frise og Jack Russel terrier. Vi har hatt han nå i en måned og i begynnelsen så markerte han seg inne noen ganger og regna med at det var helt normalt men nå så blir det bare værre. Han er alene hele dagen, men har også merket at hvis vi er borte i 2 timer og kommer hjem så har han også tisset rundt om i stua og i gangen.

Får aldri tatt han på fersken, men når vi snakker til han når vi kommer hjem så skjønner han at han har gjort noe galt.

Er det noe jeg kan gjøre for at han skal slutte med dette?

Skrevet

Gratulerer med ny hund!

Først og fremst: Hunden skjønner ikke at han har gjort noe galt. I hundens øyne er det ingenting "galt" med det han gjør. Han reagerer nok heller på deres (ubevisste) kroppspråk og tonefall, og sender dere dempende signaler som det kan være lett for oss og tolke som "unnskyldning".

Er det markering eller er det ren tissing? En utrygg hund som kommer til et nytt sted kan markere i begynnelsen for og føle seg hjemme. Virker han litt usikker til vanlig? Har han hatt en veterinærsjekk for og være sikker på at alt er i orden? Vet du om han var husren der han bodde før? :)

  • Like 1
Skrevet

Det er kun markering for det er masse små flekker overalt. Han har også kunn flyttet to hus vekk fra der han er oppvokst så er ikke et uvant sted å være. Bare et annet hus.

Han virker ikke usikker i det hele tatt, virker som han har tatt seg godt til rette på den mnd vi har hatt han for han skal ikke hjem til det gamle huset i det hele tatt når vi går tur.

Han har vært helt husren der han var før ?

Skrevet

Det og bli tatt fra sitt vante hjem og plassert i et nytt hus kan være stressende for en hund selv om nabolaget er det samme. :)

Du kan ta en tur til dyrlegen og ta en sjekk på ham hvis det ikke går over.

Skrevet

Ja, men han var jo rolig her inne fra første stund han kom hit og skulle ikke tilbake igjen og er fortsatt like rolig men vet jo ikke åssen han er når han er hjemme alene da ?

Skrevet

Kjenner noen som hadde samme problem med en omplasseringshund. Han markerte når han var alene hjemme. De laget en hundegård av kompostbinger midt på guvlet, så han ikke var inntil vegger, stoler o.l. som han ellers ville markert på. Der fikk han være når de ikke var hjemme, og det hjalp på problemet. Det tok riktignok mange måneder, men nå er han løs i hele huset, uten at han har behov for å markere på noe.

Skrevet

Takk for rådet, problemet med han er at han hopper over det hvis det ikke er høyt nok og da må vi bygge det opp til taket.

Skrevet

Takk for rådet, problemet med han er at han hopper over det hvis det ikke er høyt nok og da må vi bygge det opp til taket.

Kjøp et stort stretchlaken og tre over

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...