Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

I dag har jeg vært på Voss Hundeklubb sin ordinære blodsporprøve og deltatt med både Amigo og Storm.

Det er langt å reise dit; jeg måtte stå opp kvart over FIRE for å i det hele tatt klare å være på Voss til prøvestart som var klokka 09.00. Herregud, jeg var mildt sagt TRØTT når vi heiv oss i bilen og kjørte avsted...

Det var 14 ekvipasjer med og terrenget var kjempefint med variert skog og myr og høye fjell. Jeg fikk virkelig prøvd meg på fjellklatring på Storm sitt spor og jeg var glad for å ha knestøttene på meg for å si det slik :P Jeg reiv leddbåndene delvis av på kneet i høst og det er enda ikke helt i orden. Så jeg tar ingen sjanser!

Storm jobbet godt og med bra pågang fra starten. I første vinkel så var det masse gode lukter fra både elg og hjort som han selvsagt måtte utrede. Han er lett å lese når han er på ferskspor; da er farten og intensiteten skrudd opp noen hakk gitt :drool:

Han var godt sliten i varmen når han kom til sporslutt; tunga hang en halvmeter ute og han var ikke engang interessert i å bære den (og det er jo ellers det aller kjekkeste han vet!)

Amigo måtte vente et par timer før det var hans tur og i mellomtiden ble jeg akutt migrenesyk. Normalt sett fikser jeg anfall med medisiner, men dersom migrenen starter som aura (synsforstyrrelser mm) så er det ingenting som virker. Da vet jeg at jeg blir dårlig i løpet av en times tid.

Så jeg satt og håpte at vi skulle komme i gang med sporet slik at jeg ble ferdig FØR jeg ble zoombie :x .

Heldigvis så gikk det greit; Amigo gikk et nydelig spor og jeg kunne vel strengt tatt bare lukket øynene og latt ham lede meg for han var dønn sikker i jobben sin. Det var rett og slett herlig å være bak ham :wub:

Vi måtte vente enda halvannen time før det var tid for resultatene. Det viste seg at av de 14 som startet ble det delt ut 5 nuller, to stykker fikk 2 premie og 7 stykker fikk 1 premie. To HP-er ble delt ut.

Både Storm og Amigo var blant de 7 som fikk 1 premie og jeg er superstolt av guttene mine :wub:

Kritikken til Storm:

“Storm tar sporstart meget godt. Litt høgt tempo, får tap pga ferskspor i 1 vinkel. Bruker litt tid på utredning av dette men kjem fint innpå igjen. Markerer sårleie. Meget gode vinkler og avhopp. Helhetsinntrykket i dag er meget godt”.

1 premie

Kritikken til Amigo:

“Hunden tar sporstart meget godt. Sporer i meget godt tempo. Utreder tap, vinkler og avhopp meget godt. Meget god konsentrasjon og vilje. Helhetsinntrykk i dag er meget godt”.
1 premie

Raringdyrogbadingvedlangevatn027_zps0738

Gutta boys nyter å kunne kjøle seg ned!

  • Like 11
Skrevet

Gratulerer så masse!

Jeg og Kiyomi var på Pinscherklubbens prøve i går, ved Veslesjøen i Årnes. Det ga virkelig mersmak og var veldig morro!

Av 22 startende ekvipasjer endte 11 med 1. premie. 6 av disse m/HP. Et par nye viltsporchampioner ble det også. Mange gode ekvipasjer og mye gode resultater. :)

Kiyomi fikk utmerket på alle punkter i kritikkskjemaet og dommerens kommentar lyder som følger:

En god og spornøyd hund. Ute og sjekker noen musehull uten at dette skaper noe problemer for hunden. 20 min tar det å gå sporet. Lettlest hund som liker å jobbe.

1. premie med HP!!

Og da vi kom til sporslutt stod dommer og sporlegger omtrent bare og gapte, dette var den beste shibaen de hadde sett noen gang! :bananas::bananas:

  • Like 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...