Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor mye hensyn tar man til medkonkurrenter?


mara
 Share

Recommended Posts

Vi er påmeldt stevne og jeg har angst. Hehe.

Altså: Problemet med mas i fellesdekk har kommet tilbake. Gutten reiser seg ikke, men har en tendens til å ligge pese og småmase/pipe. Vurderer trekke meg fordi jeg er redd for å ødelegge for andre ekvipasjer... Skal si at dette ikke skjer hver gang (har ikke skjedd på fellestrening med 10 hunder), men tror han gjør det når det er slitsomt å ligge der pga sol. What to do?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi er ikke spesielt rutinerte i LP, men jeg ville ikke brydd meg om det. Så lenge hunden din ikke reiser seg og løper bort til andre hunder i dekken, så må de tåle litt lyd. Det kan jo like gjerne være en hund som står og piper eller bjeffer ved ringen. Men det kommer jo litt an på hvor voldsomt det er også da.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det du kan gjøre er å hoppe over dekken og ta den nullen. Er lov det :) Jeg tenker at piping og mas skal de andre tåle, men for all del, sikkert noen som kan bruke det som unnskyldning for at bikkja ikke ligger på dekken :)

Det skal vel være lov, men er greit å være obs på at du risikerer å møte dommere som nekter deg å stå over fellesdekken allikevel..

Om det bare er piping og mas så synes jeg de andre skal tåle det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Neida, du kan komme deg videre med 0 på felles :) Om du derimot får 0 på tannvisningen sliter du litt

Ok, fint å vite! Vil heller nulle enn å droppe alt. Vi trenger tross alt treningen :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det du kan gjøre er å hoppe over dekken og ta den nullen. Er lov det :) Jeg tenker at piping og mas skal de andre tåle, men for all del, sikkert noen som kan bruke det som unnskyldning for at bikkja ikke ligger på dekken :)

Javisst burde de tåle det. Samtidig burde en hund tåle å ligge i 2 minutter med andre hunder ved siden av seg uten å pipe og mase også.

Siden vi er inne på hva hunder burde tåle under konkurranse, liksom :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Javisst burde de tåle det. Samtidig burde en hund tåle å ligge i 2 minutter med andre hunder ved siden av seg uten å pipe og mase også.

Siden vi er inne på hva hunder burde tåle under konkurranse, liksom :)

Ja det er jeg enig i :D Den bør strengt tatt holde kjeften sin lukket, hverken mjaue eller pipe. Så derfor vil jeg foreslå å stå over dekken og heller spare den til bikkja holder kjeft

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er ikke generelt mas altså, men vet han kan og jeg er redd for at folk skal hate meg for det :-p men vi bestemmer oss i løpet av uka. Står over fellesdekk om jeg er usikker. Takk for svarene altså!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...