Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Er det best og selge valpene til valpe-kjøpere ved 8 eller 12 ukers alderen? Hvorfor, hva er mest normalt, og hva er deres mening? :)

Anbefaler dere og gi voksne hunder 1 eller 2 måltider til dagen? Hvorfor, hva er mest normalt, og hva er deres rutiner? :ahappy:

Skrevet

Mange selger de ved tidligst 8 uker. Det er det som er vanligst. Men noen velger å vente litt til. Personlig ønsker jeg å få valpen så tidlig som mulig, så jeg får mest mulig verdifull tid med valpen. (sosialiseringsperioden)

2 måltider er vanligst på voksne hunder. Så slipper hunden å bli for sulten. Har man en hund med lav appetitt kan 1 måltid være nok.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Dette er det jo ingen fasitsvar på, men jeg mener 8 uker fordi det er en stabil fin periode hvor valpen takler godt å skifte hjem. Fra rundt 8 uker skjer også en viktig sosialisering. Jeg mener denne sosialiseringa bør skje i det hjemmet valpen skal leve resten av livet. Ikke det livet oppdretter har eller tror valpekjøper har. Også er det de færreste oppdrettere som har tid til å sosialisere og trene ett helt kull godt nok individuelt. Så 8 uker, men ville ikke hatt noe problem med å ta til meg en på 12 uker heller fra en fornuftig oppdretter (første valpen min var 11 uker - ikke noe problem, men da var det bare henne igjen, ikke 8 valper til).

Mat to ganger daglig for voksen hund fordi mine hunder spiser så mye ifht størrelse at det ikke er fornuftig å gi alt på en gang og fordi jeg tror hunder har godt av at det ikke går for lang tid mellom måltidene og utnytter seg maten bedre da.

Skrevet

Hva som er best aner jeg ikke, men jeg fikk min valp når han var 8 uker gammel og har inntrykk av at det er det mest vanlige. Da har ny eier fortsatt noen uker på seg til å prege valpen som den selv vil frem til 12 uker hvor "sosialiseringsperioden" visstnok er over. Skal valpen være hos oppdretter til den er 12 uker er man avhengig av at oppdretter gjør denne jobben, og det kan bli mye arbeid med mange valper som skal ha samme type oppmerksomhet og utsettes for hverdagslige ting hver for seg.

Når det gjelder måltider gir jeg 2 om dagen. Grunn?

-hunden min er konstant sulten, da synes jeg det er bedre å mette han to ganger om dagen enn en.

- med maten fordelt på to måltider trenger jeg ikke tenke så mye på når vi er i aktivitet kontra om han hadde fått all maten på en gang. Jeg hadde ikke dratt ut på joggetur en time etter at han hadde spist 400 gr med mat liksom (som er en hel dagsrasjon.)

Guest Belgerpia
Skrevet

8 uker er den ideelle alderen å selge valper på. Da er sosialiseringsvinduet enda åpent og valpen er klar for nye inntrykk og vil takle miljøbytte godt.

Sosialiseringsvinduet er åpent i forholdsvis kort tid, det lukkes ved 12 ukers alder og ofte får valpen da en fryktperiode og det kan være vanskeligere for den å tilpasse seg nytt miljø osv.

Personlig vil jeg ha valpen 8 uker gammel, maks 10 uker - dersom det var aktuelt med en eldre valp, på sånn ca. 12 uker så ville jeg bedt oppdretter ha hunden til den var rundt 16 uker og dermed unngått å flytte den i sårbar periode.

Skrevet

8 uker er vanlig, og det er det som er mest ønskelig for min del nettopp pga det som belgerpia og snusmumrik beskriver.

Jeg gir 2 måltid til mine hunder (3 på dager med mye aktivitet da får de et lite ekstra måltid), det er det flere grunner til, det første er utnyttelse av maten ifht trening. Vi er en del ute å det ville for meg vært helt feil å lagt ivei på sykkeltur hvor hunden skal trekke og/eller løpe om den ikke har fått mat siden dagen før. De fungerer nok bedre med litt næring i kroppen og ikke minst er det bedre ifht restitusjon og muskelbygging. for det andre så blir de sultne de og med de negative sidene det kan føre med seg, vondt i magen/oppkast, blodsukker fall osv, for det tredje for å ikke gi for mye mat i et måltid (fare for magedreining bla).

Skrevet

Takk for svar!

Når det gjelder foring så var (hun har tatt av seg litt nå) hunden min litt små feit. Ikke sånn super mye. Før lot jeg maten hennes stå framme hele tiden, men har nå begynt med og gi faste måltider. Problemet er at fram til nå så nekter hun å spise om morgning og kveld. Når hun ikke har rørt maten etter 10-15 min så tar jeg den vekk. Hun vil bare spise maten sin rundt 2-3 tiden når jeg setter den fram, som vil si hun bare får ett måltid til dagen. Synes dere at jeg skal forsette med dette? Isåfall ikke, tips til hva jeg kan gjøre?

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Takk for svar!

Når det gjelder foring så var (hun har tatt av seg litt nå) hunden min litt små feit. Ikke sånn super mye. Før lot jeg maten hennes stå framme hele tiden, men har nå begynt med og gi faste måltider. Problemet er at fram til nå så nekter hun å spise om morgning og kveld. Når hun ikke har rørt maten etter 10-15 min så tar jeg den vekk. Hun vil bare spise maten sin rundt 2-3 tiden når jeg setter den fram, som vil si hun bare får ett måltid til dagen. Synes dere at jeg skal forsette med dette? Isåfall ikke, tips til hva jeg kan gjøre?

Jeg ville fortsatt å tilbudt to måltider en stund (og ikke gitt mer i neste måltid om hun ikke spiser), det kan ta litt tid å gå fra å være vant til å spise når man vil til måltider (hehe og siden hun skal ned i vekt gjør det jo ikke noe om hun rekker å bli litt sulten). Men om hun ikke vil ha mer enn ett måltid i døgnet, så er det ingen krise det heller :)

Skrevet

Vi var inne i en fase hvor unghunden vår ikke ville spise mat på morningen/kvelden litt sporadisk.

Nå kommer jeg sikkert til å høres skrekkelig fæl ut, men vi ville ha en hund som kaster seg over maten. Så måten vi løste det på var om han ikke hadde startet innen 1 min, så fikk han ikke noe før neste måltid. Til slutt tok vi bort maten om han ikke startet å spise etter "vær så god", og om han gikk bort fra maten -> tok vi den bort.

Dette gjorde at han skjønte at maten ikke var tilgjengelig "hele tiden", og "prisen" på maten høynet (høyere intensitet).

Nå spiser han maten med en gang (jobber først med fin intensitet for maten som regel), og utviklet heller ikke noe ressursforsvar eller lignende.

Det fungerer sikkert ikke sånn for alle, men det gjorde det hvertfall for pøbelen vår!:-)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...