Gå til innhold
Hundesonen.no

Hundebobbla sprekker


Gabriella
 Share

Recommended Posts

Jeg er stort sett enig med ham, om vi ser bort fra at Norges største hundeprodusent avler kjøtere utenfor NKK-systemet, så er vi helt enige. Og, ikke minst, jeg håper folk som syns ordet "drittbikkje" blir brukt ukritisk og overdrevent, får med seg det han sier om mentalitet. Jeg tror det er noe alle som har litt med hundementalitet å gjøre har fått med seg jeg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Jeg lurer veldig på hva man mener NKK skal gjøre med at det avles uregistrerte hunder over en lav sko. Hva mener han NKK skal gjøre med oppdrettere som f.eks. Drøbak Hundehotell - oppdrettere av designerpuppies til 18-25000 - alle rare blandingshunder som selges til blodpris?

Det er faktisk sånn at flesteparten av de hundene som omplasseres er blandingshunder - en del renrasede også selvsagt, men i stor grad blandinger - hva mener fyren at NKK skal gjøre med det? Det er ingen lov som forbyr produksjon av alskens blandinger.

At det burde stilles strengere krav for å drive oppdrett - helt enig

At det burde stilles strengere krav til kunnskap for å eie hund - helt enig

Er jeg for såkalt "hundesertifikat" - javisst - en modell som den i Sveits er helt ok, men da må det komme en lov som sier at det er sånn og så må det faktisk bli sånn at den loven sier at en organisasjon tilsluttet NKK må holde disse kursene - da får man skjalta vekk en del av de kommersielle hundeskolene også.

Jeg kjenner at jeg blir oppriktig irritert når folk hele tiden skal skylde på NKK - for helt ærlig, fleste parten der ute aner ikke hva NKK er, ikke litt engang - ikke hva som gjøres heller - allikevel føler folk seg berettiget til å gi skylda for hele ***** elendigheten til NKK.
Vel - newsflash - NKK er deg/du/dere - aktive hundeeiere som er medlem i hundeklubber - det er DERE som bestemmer hva NKK skal holde på med. Det er IKKE opp til de 35 menneskene som sitter i Oslo og forsøker å gjøre en jobb - det er deg/du/dere som HUNDEEIER som bestemmer - enkelt og greit.
Har man ønsker og krav om hva NKK skal gjøre og jobbe med så får man til ******* begynne å engasjere seg i klubbarbeid - man må bruke sin stemme, påvirke andre til å bruke sin og sammen gjøre en innsats for at ting skal bli bedre. Ikke bare gulpe rundt og mene at det i Oslo sitter 35 personer hvis oppgave er å stikke kjepper i hjulene for alle andre og motarbeide enhver fornuftig tanke som luftes.
Den motarbeidelsen er det dere som medlemmer som sørger for.

*utblåsning slutt*

Konklusjon - om folk gadd å sette seg inn i hvordan de kan påvirke hva NKK har fokus på og så gadd å gjør en jobb i forhold til det, så ville NKK's retning vært en helt annen. Men så lenge kun et fåtall klubber/medlemmer har innsikt nok til hvordan ting funker så blir det fokus på hva disse klubbene ønsker og ingen andres - sorry liksom.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er stort sett enig med ham, om vi ser bort fra at Norges største hundeprodusent avler kjøtere utenfor NKK-systemet, så er vi helt enige. Og, ikke minst, jeg håper folk som syns ordet "drittbikkje" blir brukt ukritisk og overdrevent, får med seg det han sier om mentalitet. Jeg tror det er noe alle som har litt med hundementalitet å gjøre har fått med seg jeg.

Har ingen problemer med å se at det er for mange hunder med dårlig mentalitet - og ikke minst altfor mange hundeeiere som aldri burde hatt hund. Det er ikke der mitt problem ligger, det er ordet "drittbikkje" i seg selv.

Ellers er jeg også stort sett enig i artikkelen. Jeg tror kombinasjonen av useriøs avl, hundeiere med altfor lite kunnskap om hund samt høyere og høyere krav til hva en hund må tåle har nådd bristepunktet.

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Bølla

Men så lenge kun et fåtall klubber/medlemmer har innsikt nok til hvordan ting funker så blir det fokus på hva disse klubbene ønsker og ingen andres - sorry liksom.

Hvilke klubber er det som har mest innflytelse da?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm, først og fremst får han slutte med masseavl av blandingshunder.

Foruten om det er jeg enig.

MEN NKK gjør hva de kan virker det som, mtp båndtvang, raseforbud og forbud om antall hunder pr husstand..

Han? Vegar Nordby driver da ikke masseavl på blandingshund? Han har vel tidligere drevet oppdrett av jaktgolden?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Denne artikkelen tar for seg useriøs avl av rasehund, samt mangelen på regler og kompetanse via NKK hos folk som både driver med og avler hunder.

Blandingsavl er en annen problemstilling, men er interessert i å høre hvordan folk mener dette kan reguleres?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har ingen problemer med å se at det er for mange hunder med dårlig mentalitet - og ikke minst altfor mange hundeeiere som aldri burde hatt hund. Det er ikke der mitt problem ligger, det er ordet "drittbikkje" i seg selv.

Jeg beklager, men jeg er mindre opptatt av at det høres pent ut, enn problemet i seg selv - og det er et problem at det ikke bare stadig blir flere hunder som er dårlig mentalt (dvs ikke rustet til å takle en normal hverdag, med alt det innebærer), men at vi skal redde alt mulig rart, samme hvor dårlig mentalt det er. Ref. ymse tråder på sonen om hunder som biter, eller bruk av thundershirts og kjemikalier, eller kastrering, for den saks skyld.

Det er ikke unikt for sonen. Jeg møter stadig vekk de samme holdningene utenfor sonen. Oppdrettere som får heteslag av at hunder med dårlig mentalitet blir avlivet, for "eierne har jo levd med det". Og bare det, at man forventer at folk skal tilrettelegge livet sitt etter hunder som ikke tåler folk, prøver å ete andre bikkjer, ikke kan være alene hjemme, og bare leve med sine crappy hunder (beklager - hunder med dårlig mentalitet), er for meg hårreisende. Og det er til tross for at jeg har en hund som er dårlig mentalt selv - men hun er ikke så dårlig mentalt at jeg må tilrettelegge livet vårt etter hennes diller, i det minste.

Det at det popper opp hundeskoler og hundehviskere og hundepsykologer over en lav sko, det er ikke et pluss, det er en medvirkende årsak til et stadig økende problem. Oppdrettere som kan minimalt om hundeatferd er en medvirkende årsak - bare se på diskusjonen om leveringsalder på valp. Det finnes oppdrettere som ærlig og oppriktig mener at det er normalt (for visse raser) at de ikke takler å flytte til ny eier før de er 10-12 uker, til tross for at ekspertise (deriblant Manimal med Gry Løberg) gang på gang sier at 8 uker er det beste tidspunktet for en valp å flytte. Hvis det er normalt at de er så svake mentalt at de ikke tåler å flytte i den alderen det er optimalt at de flytter, er det ikke rart at problemhunder har blitt stor-industri.

Det at hunder biter, er normalisert. Joda, jeg er fullstendig klar over at alle hunder kan bite, jeg er klar over at i gitte situasjoner så biter "alle" hunder. Men når dårlig mentalitet blir avfeid med manglende forståelse for rasen hos eieren, når mentaltester sies å ødelegge hunden "for alltid" (ikke rart hundene er som de er, med eiere som er så dramatisk anlagt som de er), når folk tror at hund og barn er det samme, og krever det samme, så er det nødt til å bli mye drittbikkjer rundt om. Og for at folk skal skjønne hvor stort det problemet faktisk er, så er man nødt til å ta i litt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Denne artikkelen tar for seg useriøs avl av rasehund, samt mangelen på regler og kompetanse via NKK hos folk som både driver med og avler hunder.

Blandingsavl er en annen problemstilling, men er interessert i å høre hvordan folk mener dette kan reguleres?

(Advarsel - veldig langt, ikke korrekturlest, bær over med leifer og andre feil :) )

Blandingsavl kan ikke, og bør ikke, reguleres. Det blir helt feil å skulle lage en egen regel for å forby blandingsavl eller gjøre det vanskeligere å få valper (eller som i ytterste konsekvens krever at blandingsvalper blir abortert eller avlivet dersom "oppdretter" mangler "lisens").

Det eneste som kan begrense antall uplanlagte og planlagte blandingskull er OPPLYSNING og OPPLÆRING av folket. For 20-30 år siden var det en big deal å få seg hund. Det var en avgjørelse de fleste brukte månedsvis eller åresvis på, og det å få et kull var forbeholdt seriøse oppdrettere. Nå for tiden skal "alle" avle, uavhengig av hvor fantastisk hunden er... bare for å ha et kull eller tre (det er det samme på kattefronten også), og blandingshundene dominerer finn.no. Billige blandingshunder og dyre blandingshunder. Jo mindre de er, jo dyrere kan de selges. Tilbud og etterspørsel avgjør prisene. Dette gjelder forøvrig rasehundene også, ved at miniatyrhundene ligger 5-10 tusen over mellomstore og store rasehunder.

Så, hvordan skal vi få folk til å forstå at

- det er IKKE noen fordel å avle på rasehunder (ingen kartlegging av mentale egenskaper og sykdommer, vanner ut arbeidsegenskaper)

- det er bedre å velge rasehunder (kartlegging av mentale egenskaper og helse, vet hva man får, arbeidsegenskaper, større sjanse for seriøs oppdretter, ulemper for konkurranse, mm)

Selvfølgelig ved å forklare fordelene med å velge rasehund, ramset opp over. Her bør raseklubbene komme på banen. Noen av raseklubbene har annonser på finn.no hvor de henviser til klubbens hjemmeside og valpeformidler. Dette bør flere (alle!) raseklubbene gjøre. NKK og andre hundeorganisasjoner bør komme på banen med informasjon om kjøp av hund som kan hjelpe valpekjøpere å foreta kvalifiserte valg istedet for å velge det billigste blandingshundkullet på finn.

Ved å ikke "fore" blandingshundmarkedet ved å kjøpe valper, vil automatisk oppdrettere av rasehunder få en større del av markedet. Forutsatt at disse er seriøse og vet hva de gjør (og det legges vekt på sunne og friske hunder fra raseklubbenes side), vil disse kunne påvirke rasehundavlen i positiv retning og skape færre "drittbikkjer" (ref. @2ne ;-) ) Men dette forutsetter at rasehundoppdretterne gjør sin del av jobben også, for det finnes jammen mange dårlige rasehunder, og det ødelegger liksom noe av argumentet med at man vet hva man får (en frisk, sunn, og mentalt stabil hund) når man kjøper en rasehund.

Ja, og så er det selvsagt mange som ikke bør ha hund. Med bedre opplysning og oppdrettere (og "oppdrettere") som ikke var så ivrige på å pushe valper på uvitende valpekjøpere, kunne kanskje mange valpekjøp vært unngått, hunder som ender til omplassering. Det gjelder i mye større grad nå enn før, tror jeg. Men veksten av antall miniatyrhunder (og små mellomstore), så har det kommet til mange valpekjøpere som ikke ønsker seg en hund, men et lekedyr som kan tas med i veska og kles på søte klær og bånd. Dette markedet har vært nærmest umettelig, og har ført til mange kull som aldri burde sett dagens lys - renrasete og blandinger. I kjølvannet av denne trenden har vi kanskje de som også vil ha hund, mens som ikke ønsker å bruke 10-20 tusen på en hund. Dermed må de velge en rimelig blandingshund av litt større størrelse. Disse er litt mer vanskelig å omplassere når det viser seg at det ikke var så morsomt å ha hund 24/7 som ventet.

Jeg er livredd for å få amerikanske forhold her i Norge - hunder som lever på gata, overfylte "shelters" og avlivning av friske hunder er et skrekkscenario som kan bli virkelighet dersom VI ikke gjør noe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da sitter jeg her og klyper meg i armen, fordi Edeward ga meg både utgangsstilling og flere meter med fot gjennom tre vendinger og flere stopp med sitt uten å ha forventninger om verken lek eller godis for det. Hadde ingenting fremme, og attituden hans tilsa at han gjorde det bare for interaksjonen og noe å gjøre sammen. Kanskje er metoden effektiv - han har begynt forbinde handlingen i seg selv med noe bra? Det er den faglige forklaringen. ..men ved å antropomorfisere kan det også ha vært for å belønne meg for å ha vært flink mams og servert ham rikelig med vom for å sitte pent og vente mens jeg kaster "apporten" - som jeg sliter med å kommunisere hvordan jeg ønsker levert. Det er vårt nye problem for tiden. Han blir forbanna fordi jeg ikke tar imot når han bare slipper den foran meg og begynner kjefte på meg fordi jeg krever å få den i hånden før jeg serverer noe. Vi har hatt mange sånne runder nå, og jeg forstod endelig at vi må tilbake noen skritt og trene på å holde apporten igjen. Gått altfor fort og klønete frem.  Ellers har Jokke kommet tilbake. Antar det er fordi testikkelen som ikke har kommet ned i pungen vokser i størrelse og er ukomfortabel der den sitter. På gjerdet om å fjerne den, fordi jeg er usikker på om jeg vil fjerne bare den ene som ikke har kommet ned, eller kastrere ham fullstendig. Har på følelsen av at den avgjørelsen blir tatt litt uti puberteten ^^ Det er vanskelig, altså. På den ene siden virker den ballen på feil sted ubehagelig for ham, og det er en fare for kreft i den. På den andre siden er kirurgi kirurgi. Fordi den har vært jojo, nede i pungen i perioder og ligget utenfor kanalen, i lysken, så er det stadig en sjanse for at den kommer helt ned. Da er det dumt å utsette ham for kirurgi unødvendig. Hormonene har flere effekter på helse og humør, er ikke bare der for forplantning. Noen av effektene vil en helst være foruten, men å fjerne dem kan også medføre uønskede helse- og adferdsendringer. En kan vel tilføre hormoner kunstig dersom det blir et problem. Et mindre onde enn testikkelkreft. ..men fjerne en eller begge, og når?  Antakelig er han 8 år og har fått en kreftdiagnose innen jeg klarer bestemme meg.   
    • Tok bilder i dag, med tanke på dagboken, og innså at det ikke er noe nytt å melde, utover ny frisyre. Spanielørene måtte vike i varmen. Nyfrisert Edeward i solnedgang   
    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...