Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Meldt "mildvær" (alt under 12 minus regnes som mildvær :lol: ) her fremover, og ta tenker jeg å dra med bikkjer og baby ut litt, og siden det er begrenset med plasser jeg kommer frem med barnevogn hvor hundene kan være løse, så vil jeg gi dem litt mer å jobbe med.

Jeg har en kløvsekk som antakeligvis er for stor for hottie, det regner jeg med er heller lite optimalt å bruke. Men jeg har nomesele som passer henne bra, men kan man trekke kjetting med det?

Kasko har jeg kløv til som sitter greit, er 1 kg (dvs 0,5 på hver side) for mye å begynne med på en 12 kg basenji? Hundene er relativt utrente for øyeblikket.

Skrevet

Begge deler, greit med variasjon :) jeg trekker kjetting med mine I nomesele. passer på å ha langt tau så det gir bedre trekkpunkt ( ? ) Forøvrig bruker jeg kattesand i kløven. hvor mye tørr ikke jeg å svare på :)

Skrevet

Om kløvsekken til Hottie er for stor så ville jeg ikke lagt noe særlig vekt i den.

Som Lill sier så må du ha et tau eller lignende mellom kjettingen og selen slik at vinkelen og trekkpunktet blir rett. Hele kjettingen skal ligge nedi bakken. Tipper du må ha et tau på ca 2.2-2.5 m :)

Kasko kan nok fint begynne med 1 kg i kløven ja, mindre hunder kan som oftest bære/trekke mer ift sin egen kroppsvekt enn det større hunder kan :)

Skrevet

Kjetting i nomesele er ikke optimalt, men lett vekt og langt tau så går det fint. Høres ikke ut som det er noe der gjør "hver dag" heller så det hadde ikke bekymret meg ihvertfall. I kløv så har jeg begynt med omtrent 1/6-1/5 av kroppsvekt på hunder i ellers god form.

Skrevet

Oki, da hekter vi på langt tau og prøver med nomesela, kan hende totten DØR av noe som henger bak henne så det ikke funker uansett. :lol:

Til kasko har jeg bare trixisele og en webmaster (med kløv) så på han utgår kjettingtrekk, jeg gidder ikke kjøpe nye seler for noe vi kaaaanskje skal gjøre en gang eller to i uka når det er fint vær. :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
    • Hei. Tispa har nå en jursvult også må fjerne livmor for så minske risikoen for at det blir mer senere tid samt svulsten så klart. Ho hatt innbilt svangerskap og er 10år også 2 måneder så og si akkurat når operasjonen skjer nå pluss veldig sprek for alderen sin. Jeg lurer kun på råd også tips for så gjøre alt best mulig for tispen etter operasjon da jeg også har en valp på 4 mnd og vil gjøre ting best mulig for begge parter. Vurderer la vennen min passe valpen hos seg med 2 andre hunder så får valpen sosiale med andre hunder også får tispen fred fra valpen i kritiske perioden så litt spørsmålet blir dermed hvor lenge bør jeg holde valpen hos vennen min for at tispen skal få ro? Og hvordan bør jeg gjøre gode plasser for tispen som ikke er vært mye i bur før slik at ho får slappet av tiden etter operasjon? 
    • Det kommer an på vekten til hunden, ikke alderen. Men det gir mening, Acana er mer rent kjøtt og mer energieffektivt så hunden får mer næring ut av mindre mengde.
    • Hvor mange gram skal valp på 4 mnd ha på acana? Får ikke 120g til å stemme når han skal ha 160g på andre merker? Vi holder på å bytte fra monster til acana. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...