Gå til innhold
Hundesonen.no

Nedlasting, streaming - hva er egentlig lov?


Recommended Posts

Skrevet

Ok, jeg er skrekkelig rusten på slike regler. Hørt så mye rart oppigjennom at jeg aner ikke hva som faktisk er sant. Håper noen kan oppklare noe.

Eksempel: Jeg har kjøpt en cd/spill - men får ikke til å legge den inn på pc. Er det da lov å laste ned fra nett en eller annen plass? Jeg har jo kjøpt og betalt den.

Eksempel: Jeg er fryktelig nysgjerrig på en artist, og vil gjerne høre litt før jeg bestemmer meg for om jeg skal kjøpe, har jeg lov å laste ned og ha mp3er i 24 timer?

Eksempel: Stremaingsider på nett, gratis som sådan. Er det lovlig å se filmer/serier der?

Skrevet

Nedlasting av kopier, ikke lov, uansett. Nedlasting fra feks spotify eller andre som selger er lov. Streaming er lov så lenge siden du streamer fra har lisens for og streame sine produkter. Enten det er gratis eller betaling.

Skrevet

Nei, du har ikke lov å laste ned noe. Om du har en CD eller et spill som ikke fungerer, og hva reglene sier om det aner jeg ikke. Men jeg vil tro at du fortsatt ikke har lov å laste ned, da man gjerne "deler" det man laster ned med andre - iallefall mens man laster ned.

Å streame filmer åpent på nettet mener jeg er fult lovlig, så lenge siden ikke har noe medlemskap eller noe slikt. Da er det siden selv som gjør noe ulovlig i tilfelle, og du deler ikke dette innholdet videre med andre.

Men er du nysgjerrig på en artist så er det andre måter å sjekke det ut enn å laste det ned. Youtube har det meste av utgitt (og ikke-utgitt) musikk. Og så har du sider som grooveshark som er en internettversjon av Spotify/Wimp.

Når alt det er sakt, så er sjangsene for å blit tatt for å laste ned noe forsvinnende liten. De ekstremt få som blir tatt, blir tatt for å dele innhold. Så last ned med god samvittighet!

Skrevet

Takker og bukker. :) Greit å vite hva som faktisk er lov og ikke lov. Og vi oppfordrer ingen til å laste ned, da hundesonen.no ikke ønsker å støtte lovbrudd.

Skrevet

Når alt det er sakt, så er sjangsene for å blit tatt for å laste ned noe forsvinnende liten. De ekstremt få som blir tatt, blir tatt for å dele innhold. Så last ned med god samvittighet!

Uhm, så bare sjansen for å bli tatt er liten nok, så kan man begå lovbrudd med "god samvittighet"? Håper du bare ordla deg litt dårlig nå?

Skrevet

Uhm, så bare sjansen for å bli tatt er liten nok, så kan man begå lovbrudd med "god samvittighet"? Håper du bare ordla deg litt dårlig nå?

Nei, jeg ordla meg akkurat sånn som jeg hadde planlagt. Hvis du ikke ser forskjellen mellom å laste ned en mp3 "ulovlig", og det å drepe noen - for å ta det mest yttergående eksempelet, så har du problemer.

Hvis du skal lese og tolke alt ordrett uten å legge et gram av skjønn til, så har du ingen ting på et internettforum å gjøre.

Skrevet

Nei, jeg ordla meg akkurat sånn som jeg hadde planlagt. Hvis du ikke ser forskjellen mellom å laste ned en mp3 "ulovlig", og det å drepe noen - for å ta det mest yttergående eksempelet, så har du problemer.

Hvis du skal lese og tolke alt ordrett uten å legge et gram av skjønn til, så har du ingen ting på et internettforum å gjøre.

Takk det samme. Det var du som dro sammenligningen mellom ulovlig nedlasting og drap. Drøy mening å tillegge noen.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...