Gå til innhold
Hundesonen.no

Raske løsninger og uønsket atferd


maysofie
 Share

Recommended Posts

Søkefunksjonen er dum hos meg idag, så får ikke lett etter gammel tråd.

Det er ofte snakk om såkalte 'Quick fix', eller raske løsninger, ved takling av uønsket atferd, da gjerne fra mennesker som ikke helt vet hva de driver med. Strømhalsbånd, sitrushalsbånd, vann, grov fysisk straff osv blir brukt til å håndtere usikkerhet, aggresjon og dominans. Der er utallige av uvitende enkeltmennesker som tar på seg oppdrag for en 200-lapp og lover at hunden skal bli normal med bare et 5 minutters besøk med halsbåndet sitt. De lover gull og diamanter, uten egentlig å innha kunnskap om hund og dens naturlige atferd.

Hva tenker dere om det å endre et atferdsmønster på så kort tid, vil det forholde seg slik? Skal etikk og moraler utegå bare fordi man vil ha en kjapp løsning på problemet?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Problemet er vel som oftest det at selv om en bestemt instruktør kan få hunden på plass med et par "velrettede" rykk i helstrupen, så greier ofte ikke en utrent eier det selv. Så problemet er ikke faktisk løst på 5 minutter, hunden må i tillegg gjennom gå uker, om ikke måneder, med rykk og napp, som slett ikke er velrettede, og dermed hjelper det det heller ikke nødvendigvis.

Om jeg kunne løst alle våre problemer med å gi hunden juling i fem minutter - og visst at det var en gang for alle - da hadde jeg faktisk gjort det, fordi jeg selv gjør så mange feil i prosessen med å prøve å rette opp ting. Men noe av problemet er også at slikt må opprettholdes. Og da er det, igjen, ingen kjapp løsning på problemet...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...