Gå til innhold
Hundesonen.no

Decommodation?


Aya
 Share

Recommended Posts

Det O-store internett (ved google) har bare 55 treff på "Decommodation" (hvorav det første er denne tråden... ) så jeg tviler på at det er et offisielt godkjent ord. Heller ingen treff på ordbøker.

Til sammenligning har "accommodation" og "recommendation", henholdsvis 7 660 000 og 71 900 000 treff...

When in doubt, google :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er nok et godkjent ord, det blir brukt mye i de sosiologiske forskningsartiklene jeg for harde livet prøver å lære meg til eksamen på tirsdag ... Men skitt au, det er sikkert ikke noe viktig :lol:

På google scholar gir det bare 26 treff. Må være et lokalt dialektord, og ikke noe utbredt... Ser alternativ stavelse er de-commendation, altså det motsatte av commendation som virker å bl.a være et ord for å gi positiv ytring / bekreftelse. De-commendation: anti-bekreftelse? :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Herre jesusolini altså. Jeg har jo skrevet ordet feil *ler høyt* Jeg mener decommodification, ikke decommodation. Du har forøvrig helt rett @SandyEyeCandy. Her er fra wiki (ikke akkurat en godkjent kilde, men det høres riktig ut ift. settingen):

Decommodification as a concept comes from the idea that in a market economy, individual persons (and their labor) are commodified. Given that labor is the individual's primary commodity in the market, decommodification refers to activities and efforts (generally by the government) that reduce individuals' reliance on the market (and their labor) for their well-being. In general, unemployment, sickness insurance and pensions are used to measure decommodification for comparisons of the welfare state.[1]

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Herre jesusolini altså. Jeg har jo skrevet ordet feil *ler høyt* Jeg mener decommodification, ikke decommodation. Du har forøvrig helt rett @SandyEyeCandy. Her er fra wiki (ikke akkurat en godkjent kilde, men det høres riktig ut ift. settingen):

Decommodification as a concept comes from the idea that in a market economy, individual persons (and their labor) are commodified. Given that labor is the individual's primary commodity in the market, decommodification refers to activities and efforts (generally by the government) that reduce individuals' reliance on the market (and their labor) for their well-being. In general, unemployment, sickness insurance and pensions are used to measure decommodification for comparisons of the welfare state.[1]

Jeg er lur... :ChristmasTree:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...