Gå til innhold
Hundesonen.no

fordeling på hundene dine?


marcoograya

Recommended Posts

er du hele tiden sikker på at de får like mye eller hvordan gjør du det når du har fler enn en hund?

syntest du det er vanskelig til tider å fordele riktig?

Er ikke helt sikker på hva du mener..? er det treningstid, kosetid eller... :oops:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

kos:raya krever sååå mye mer enn marco og jeg vet ikke helt om han trenger like mye som henne og er litt mer reservert eller om han ikke tørr fordi hun er der.

trening:raya trener jeg lite med, men går masse turer. marco får masse av begge deler.

konkusjon:føler raya krever mer kos og marco mer trening, men jeg kunne bli flinkere til å fordele likt...både med trening og kos!!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Cita fikk mer trening enn Balder, men det var fordi Cita ble brukt mye mer i konkurranse enn Balder ble. I tillegg trente Balder kortere treningsøkter, og på slutten var han veldig svak, så det ble mest tid til kos.

Jeg får snart aussievalpen og målet er å starte i klasse 1 med henne når hun er 9 mnd gammel (da kan de delta), og komme opp i eliteklassen innen et år om hun er klar nok. Da blir Cita og aussien i samme klasse, men mest sannsynlig har Cita blitt N lch. Da har jeg bestemt meg for å legge treningen på hyllen, og konkurrere først og fremst med valpen. Om begge er i samme klasse kan jeg ikke ha fellesdekk med to hunder liksom. Men å fortsette å trene Cita litt i lydighet for vedlikeholdet, og gjerne ta noen konkurranser i utlandet for å få utenlands lydighetschampionat også. Men bare for vedlikeholdet, og hun elsker lydighet og er så altfor ung til å pensjoneres! Og jeg har funnet ut at det blir bedre å satse på LP med aussien og helle mer mot bruks, så slipper jeg i hvert fall at det kræsjer på konkurranse.

Altså, etter at Cita er blitt N lch vil det bli mindre lp-trening, og mer brukstrening (haha, spørs om det går egentlig! Vi er begge hekta på lp!), og satse mer på aussien.

Men jeg vet ikke hvordan det blir når den tid kommer;-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

synes det blir går ganske naturlig egentlig, tar meg tid til hver hund, og kommer de og vil ha oppmerksomhet og kos så får de det og når jeg trener med en hund, så får den neste trening etterpå osv. sitter jeg å koser med en og de to andre også vil ha kos så får de det :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine to er ganske forskjellig av natur forde om dem er søsken.

Tispa er litt litt "frekk" å tar alt som en selvfølg når det gelder kos og oppmerksomhet, hun er også den som virker "smartest" til å lære seg nye hverdagsord som "ut å tisse?" å oppfatter kjapt hva som skjer rundt henne..Hun er å den som e fliknest i å gjøre rampestreker,hehe..Da blir det øutomatisk litt mere oppmerksomhet på henne..

Mens hann hunden er litt "naiv" og myk. Litt sånn "unskyll at jeg er til" Og han er den som er mest "lydig"

Men ingen hunder er like å kan derfor ikke behandles likt. Jeg prøver ikke å gjøre alt likt for/med dem. Men prøver heller og tilpasse det etter behov..

Å det synes jeg er litt vanskelig av og til..Men det går greit.. Jeg føler av og til at jeg forskjllsbehandler dem litt siden hun er mye mer krevende enn hann på alle områder :? Men jeg prøver å gjøre mitt beste for at de skal få sine individuelle behov :)

Blei litt rotete det hær :oops: men håper du forsto hva jeg mente.. :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Slik jeg har det nå, med en chihuahua og en labrador så blir det litt skjev fordeling, haha. Bruker mye mer tid på Lisa enn jeg gjør på Pedro, men nå er jo Lisa i hardtrening og jeg trener med konkurranse som mål så det blir jo ganske naturlig.

Hvis labrador nr. 2 (La oss kalle den Nova) kommer i hus til høsten så er Lisa ett år og fire mnd og akkurat begynt å konkurrere i unghundklasse (UK= 9-24 mnd). Når Nova er 8 mnd så begynner Lisa i AK og Nova er i trening før hun debuterer ved ett års alder i UK. Når Nova går over i AK så regner jeg med at Lisa er i EK. Håper på NJCH når Lisa er 2,5 år, derfra går det til SJCH osv. Altså blir det tett treningsopplegg med to konkurrerende hunder!

(Det kommer et norsk kull i 2007 som blir SINNSYKT bra, hvis jeg får tispe derfra så er det verdt å vente. Hvis ikke blir det ny Rhypyker hund, eller fra en svensk kennel som er veldig bra. )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå er jeg hjemmeværende og har mulighet til å fordele tiden godt på mine to hunder.

Men de er jo på forskjellige plan, Goshi er voksen, familiehund med HD E, og har derfor sine restriksjoner. Så hun får masse kos, og trim etter dagsformen.

Chanita er en valp på vel 4 mnd så hun er i startfasen. Nå har vi startet ringtrening og så litt dressur. Men, hun er som sagt valp og derfor ligger listen litt lavt med tanke på krav til henne. Og så får hun like masse kos som Goshi.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...