Gå til innhold
Hundesonen.no

Gamasjer e.l?


Shlush
 Share

Recommended Posts

Jeg har hatt samme "problem" hver vinter med prikkedyret, nemlig såre poten, potekutt osv hver vinter. Han tåler tydeligvis ikke snøen eller vinteren særlig og det er spesielt frembena... Dette henger nok litt sammen med hvordan han suser rundt, bråbremser så han sklir bortiver skare o.l. Han belaster frembena/potene mye når han raser rundt, så en kombinasjon av dette og dårlige poter.

Han har som regel en hårløs flekk ovenfor den stoppeputa på baksiden av foten, veterinæren mener det er fordi han raser så rundt og så er det ikke nok med å stoppe på puta så han sliter ned en "ekstra pute" ovenfor :-P

Vi bruker potesokker og potesko. Cordurasokkene kjøpt på hundeutstyr.no (økonomipakning) er de eneste jeg får til å sitte på foten :-) Så bruker jeg ruffwear sine bark'n boots utenpå, hvis ikke så sliter han ned ett par sokker per tur. Er det rart han sliter på potene sier jeg bare. hehe!

Så til problemet... I fjor vinter slo han foten (der ulvekloen er) og fikk neglerotbetennelse og et sår utenpå som brukte lang tid på å gro. Og etter dette så tåler ulvekloen ingenting virker det til, så i dag så var ulvekloen sår på utsiden og blødde (sokkene sklir bittelitt så ulvekloen er bar). Jeg er redd det skal bli noe betennelse og styr igjen, samtidig så blir han å slikke mye på potene om de er såre. Så noen som vet av gamasjer som funger til hund??

Jeg kjøpte hurtta gamasjer: De varte EN tur, på den turen så slet strikken oppe i toppen og de ble fylt med snø. Dette igjen trykket ned så vi mistet en potesokk...

Gamasjer fra hundeutstur.no: De sklir både ned og opp, og når borrelåsen blir full av snø så sitter de ikke på lengre.

Jeg kjøpte ruffwear sine polar tex sko. De er høyere enn bark'n bootsene... Men jeg får de ikke til å sitte på poten :-/ Jeg strammer og strammer og likevell så sklir de ned og slarker og til slutt faller de av. Bark'n bootsene (de lave) får jeg til å sitte.

Lange potesokker er prøvd uten hell... De faller bare av.

Tips? :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sikkert teit spørsmål, men er det ikke enklere å bare fjerne ulvekloen, så kan du bruke vanlige sko/sokker igjen?

ikke et teit spørsmål ;-)

Jeg har ikke særlig lyst til å legge han inn å fjerne ulveklørne sånn uten at det er heeelt nødvendig :-)

Jeg bruker vanlig sko og sokker på tur. men skulle hatt noe som dekker ulvekloen OG puten på baksiden (den blir også sår) :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Selvklebende bandasje? Tape på potesokkene?

I have tried :-P Kan være jeg ikke har vært hard nok. Men det vil jo innebære rimelig store mengder bandasje per vinter? hehe!

Jeg har *host* kvelt poten et par ganger med sportstape. anbefales ikke :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Litt vil det vell gå med, men de er jo ikke så dyre, og en rull holder nok til noen turer, samt det er kanskje ikke hver dag du behøber og bruke? Strikkbandasje, sånn ala det man bruker på hester feks?

Vi går som regel 1,2-2 time tur hver dag og så lenge det er snø så blir det daglig bruk :-) Unntaket blir skiturer i preppa løyper, der blir ikke ulveklørne/sporene på frembena belastet særlig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Biltema skal sjekkes :-)

Problemet med potesokker er at jeg vil ha akkurat samme som de jeg har bare høyere... Og elastisk borrelås er superviktig :-) Hvis ikke faller de bare av.

De skaremansjettene har jeg prøvd uten suksess... De funker helt til det blir mye snøbading. hehe :-)

Takk for svar!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ny bytur. Konsert fra avstand. Masse livlige folk overalt. Etablerte et vennskap med en søt toårig jente på bussen. Koselig spasertur med storebror. Sitt under marsj i gågata, fem meters avstand. Tur gjennom teknobelyst konsertområde med rosa trær etter event va over, og så en øl på Mikrobryggeriet. Ede fikk ikke være med inn til baren for å handle, men vekteren ville gjerne passe han imens. Ingen protester fra Edes side, som synes hun var søt. Han var litt furten over at vi ikke fikk gå inn da jeg kom ut igjen, han synes det så spennende ut innenfor dørene, men ikke furten nok til å holde en emo konsert pga. Han er fullstendig trygg på fulle folk og tette folkemengder nå. Anser det som helt normalt. Forbinder alkoholånde med trivelige folk som vil hilse med gjensidig berøring, og han elsker det, heldigvis. Sovnet nonchalant og trygg på ståkete buss full av fulle bygdetullinger i supporterutstyr og god VM-stemning på vei hjem.    Edit: Jeg unnlot nevne en utrivelig opplevelse, fordi det er et så touchy subject, men det er sant, det skjedde, og #notallmuslims, jeg kjenner til selverklært troende muslimer som har hund (inne, normalt hundehold) også, fordi det ikke står noe negativt eller noen instruks om hvordan ha hunder i Koranen, det står bare i hadith, så det må være greit å fortelle om dette uten å frykte bli beskyldt for å være rasistisk eller islamofob: Vi gjorde en kort stopp utenfor en tilfeldig butikk for å omorganisere innhold i lommer og bærenett, hvorpå det dukket opp en ansatt på hver side, fra hver sin dør. De sa noe til hverandre på arabisk, og den ene utbrøt "Najis!" før de forsvant inn igjen. Første gang jeg har sett Ede engstelig, med stiv hale ned mellom beina. Han må ha plukket opp vibber fra de. Svart hund sammen med kaffir kvinne uten tildekket hår var visst ikke velkomne til å bruke fortauet utenfor den butikken der. Irriterende når folk skremmer hunden med sånne vibber at han ender med halen stiv mellom beina. Han som alltid ellers har selvsikkert kroppspråk med ledig høy haleføring.  Det tok ham heldigvis bare en meter forbi butikken og inn i folkemengden med VM-supportere på tur hjem for å løfte halen igjen. Fort glemt. .. håper jeg. 
    • Arminzera har jeg kjent et par hunder av, det er riktignok lenge siden (wow! Snart 20 år?). Men verdt å sjekke ut, og i Meråker. Det var den eneste jeg fant igjen av de jeg har hatt noe med å gjøre.
    • Kalexas kennel har jeg veldig godt inntrykk av. Seriøs oppdretter, gode hunder. Disse liker jeg godt. Kreft er vel det vanligste, litt allergi. Og mange er veldig til å slikke, på deg, andre hunder , alt mulig. Utrolig irriterende.  Noen linjer kan ha mye lyd, som i piping.... Lykke til med valpekjøp:)
    • Etter mye grubling fram og tilbake har valget falt på Flat denne gangen. Rasen gir for oss en god kombinasjon av sosial happy-go-lucky familiehund og passe energisk trenings- og hobbyhund for for meg. Planen er valp i løpet av 2026. Nå er jakten på mulige oppdrettere i gang. Jeg har selvsagt kikket innom oppdretterlistene til NKK og retrieverklubben, og det er en start. Jeg vil i tillegg spørre her, er det noen som har en oppdretter å tipse om/anbefale? Gjerne i Trøndelag, men hele landet er forsåvidt aktuelt. Ønsker en oppdretter med fokus på helse og mentalitet, og helst også fokus på bruk av hundene ut over "bare" utstilling. Men jeg er ikke ute etter heftige brukslinjer heller.  Litt upraktisk at mange ikke bruker hjemmesider lengre. En må følge dem på sosiale media, men der må en ofte være valpekjøper allerede for å få tilgang. Liker å kunne få et inntrykk på nett før jeg eventuelt sender epost eller ringer.  Er det noe jeg bør være spesielt obs på med Flat? Vet det kan være en del kreft. Er det noe annet med helse eller mentalitet å være på vakt mot?    
    • Da tok jeg en telefon til en som driver med dette, og det stemmer at han bør ikke løpe på asfalt men at det er individuelt mht hvor mye de tåler. De bør ivertfall ha en hviledag mellom hver gang og løpe sakte når de gjør det. Så uroen jeg hadde inni meg, intuisjonen eller hva det var, stemte. Jeg var nøye på dette i fjor, men det "tok av" i januar med veldig lange turer pga føre. Så nå skal vi legge om løpet igjen og være mer forsiktige sånn vi var før.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...