Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Gutten vår er veldig sosial og hyggelig, og ikke redd noe. Men i det siste har han reagert veldig på støvsugeren... Vi fikk nettopp ny støvsuger (stor sentralstøvsuger, bråker endel), og han er kjempeskeptisk, han demper og maser og kliner og krafser på oss, og tør knapt å hoppe over støvsugerslangen. Såvidt vi vet har det ikke skjedd noe negativt når vi har støvsugd, og vi pleier å ignorere han når vi støvsuger. Han var skeptisk til den gamle (en liten, vanlig en), men nå er han helt overkosete og klengete, og peser og står i.

Hva gjør vi? Vi kan fint flytte han inn i et annet rom mens vi støvsuger, men da sitter han jo der og er "livredd". Har prøvd å gi han tyggeleke, men han er helt oppslukt i det støvsugermonsteret. Har også hatt han ute, men det er ikke alltid det passer seg pga vær og mye støy i nabolaget fra biler, tog og mennesker, som stresser han.

Han er tydeligvis litt i spøkelsesalderen, har i det siste begynt å knurre på alt og alle, men det er kanskje fjortisalderen for en hannhund på 6 mnd? Men støvsugeren er altså hovedproblemet vårt...

Skrevet

Jeg hadde bare ignorert han og fortsatt å støvsugd. Om du skal støvsuge nær ham, så be han flytte seg først, og vent med å støvsug der til han har flyttet seg.

  • Like 5
Skrevet

Støtter tulips strategi :). Bare å overse. Er han redd, kan han selvsagt bare gå vekk - han MÅ jo ikke være nær dere om han ikke vil liksom. Så bare fortsett å støvsug, du :).

  • Like 1
Skrevet

Med vår valp (nå tre mnd) har vi bare oversett han hver gang vi støvsuger, han surrer rundt på egen hånd, bjeffer en gang eller to til støvsugeren også legger han seg ned og bare ser på. Støtter ignoreringstipset :)

Skrevet

Vi gjorde som de andre sier her, og bare ignorerte. I begynnelsen var hun litt skeptisk (tror det var mest lyden) og holdt god avstand mens hun observerte. Nå er hun 6 mnd og løfter ikke et øre når vi støvsuger. Må be henne flytte seg for at vi skal få støvsugd der hun ligger, eller støvsuge rundt henne :P Så jeg ville ignorert slik de andre sier :)

Naboen kjørte en annen strategi. De hadde støvsugeren stående fremme på stuegulvet hele døgnet i mange uker, slik at hunden ble vant til synet av den. La også godbiter oppå. Så skrudde de den på av og til i korte økter flere ganger daglig, og økte lengde etterhvert. Så begynte de å støvsuge litt rundt om kring, og nå er også den hunden vant til støvsugeren. (Jeg har aldri prøvd denne metoden. Syns det høres for dillete ut, men det funket for naboen og den hunden)

Skrevet

Chicka er heller ikke kjempe glad i at jeg støvsuger, men jeg gjør ikke noe med det, hun flytter seg bare hvis hun syntes jeg er for merke hun.

Gjør du noe med det kan skepsisen eskalere og det vil man ikke ;)

Skrevet

Dina, nå 3 år, har aldri vært noen fan av støvsugern.

Hun liker ikke engang at jeg vasker huset med mopp.

Jeg gjør som andre har sagt, ignorerer.

Det blir hennes eget ansvar å holde avstand, som regel tusler hun og Linus inn på gjesterommet der de har egen sofa.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...