Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Heisann:-) tenkte jeg skulle spørre sonenorakelet om litt mot og tips:-)

Jeg har ei flat tispe på 4,5 år som siste året har slitt veldig med bakparten(spesielt hofter).

Jeg oppdaga det skikkelig en kveld i vår da jeg så at hun tydelig slet med å komme seg opp ifra liggende stilling.

Reiste da til dyrlege der det ble tatt røngten og skjekka "godt". De fant ikke noe så de anbefalte å svømme mye å bygge henne opp og kanskje begynne på atroflex.

Hun ble litt bedre men hadde fortsatt litt problemer med å reise seg.

Legger etterhvert merke til at det ikke er bedre, hun har bare gode dager å dårlige dager, uten sammenheng med aktivitet.

Idag var vi hos ny vetrinær som fikk se på bildene og hun tok seg god tid til å sjekke over hele hunden.

Hun så det samme som meg, hunden har vondt og da spesielt i høyre hofte.

Hun sjekka også nyrene og andre indre organer siden Jackie har gått ned 2-3kg og mista all muskelmasse i det siste. Der var det som hun sa ikke noe som tyder på nyresvikt eller noe men de var litt difusse. Så de sendte også en prøve til analyse.

På røngtenbildene så fant vi ut at hofteskåla er for stor for hoftekula og der er forlalkinger i mellom.

Vi begynner på smertestillende og leddfor nå, så skal vi tilbake i slutten av neste uke.

Når hunden har så vondt som hun har, hvor lenge vil hun vare når her verken er kiropraktor eller noe lignende for hund i nerheten? Hvor og når skal man liksom si at nok er nok? Hunden leker og går tur uten problemer, men har et rart ganglag på grunn av det og stivner lett selv med BOT og oppvarming/nedvarming.

Skrevet

Hvis hun har mye vondt og det ikke er så mye annet å gjøre, så vil jeg anbefale deg å ta en titt på Metacam. Min gamle katt fikk forkalkninger i ryggen som var så ille at vi vurderte å la henne slippe - helt til vi fant Metacam. Det er smertestillende som de kan gå på daglig, og det ga henne flere år til.

Det vil slite på nyrene (vi måtte til slutt avlive vår katt pga nyresvikt), men hvis det ikke er så ange andre alternativer så kan det absolutt være verd det. :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg følger med på lynkart hver gang men det kan snu fort. Og det tar ett stykke å kjøre hjem om jeg ser det er ille. Det er også ofte det er meldt torden og Lyn og jeg blir hjemme med hundene også kommer det ikke torden og Lyn i det hele tatt.
    • Det er så dumt fordi man aldri vet hvor mye torden og Lyn som kommer akkurat her jeg bor. Vanskelig å vite hvor heftig det er meldt. Går det an å se det ett sted? Jeg kan dessverre ikke ta dem med meg i bilen da de hører det enda bedre i bil. 
    • Det kommer vel litt an på hvor heftig det er meldt. Min totalt skuddtrygge hund ble redd for raketter og andre høye lyder (typisk ryggelyd fra lastebil o.l.) etter at naboen sprengte stein på tomta mens hundene var alene hjemme. Vi var ikke varslet. Så hvis det er meldt fare for lyn og torden akkurat der du er ville jeg nok vurdert å tatt dem med meg eller blitt hjemme. Men "kanskje et lyn i stort område" i løpet av dagen er nok ikke så farlig. Du kan jo også følge litt med på lynkart.no.
    • Det høres ut som du har vært gjennom mye. Jeg håper du får hjelp til å håndtere dette, og at det hjelper å dele. Jeg tenker at å ha en hund ved siden av seg, uansett størrelse, i slike situasjoner er verdifullt.  Fint å høre at ting begynner å løse seg!
    • De fleste steder i Norge nå er det nok ikke for varmt. Prøv å gå barbent selv?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...