Gå til innhold
Hundesonen.no

Drikker lite vann, mosjon etter infeksjon i skjede el.livmor, valp 11 mnd.


Recommended Posts

Schäfervalp, brukslinjer. Første gang jeg har tispe, bortsett fra liten canarisk blanding, de er det aldri noe med. Hvis de ikke bryter seg i skapet, får lokket av søppelbøtta og spiser kyllingbein.

Link til tråd sykdomshistorikk, ble dårligere fredag, etter utenpå sett frisk torsdag, tre uker etter hun ble syk.

http://hundesonen.no/forum/topic/71049-schaefervalp-10-mnd-livmorbetennelse-ved-foerste-loepetid-hva-naa/

I etterkant er dyrlege usikker om det var livmorbetennelse, eller skjede, som skyldtes defekt. "Hudstreng- netting" noen cm nedenfor livmorhals, delvis sperre for gjennomrenning av blod. Det var "åpenbart" livmorbetennelse ved første besøk. Fast dyrlege lot ultralyd være, for å unngå stress. Se om hun responderte på antibiotika fort, eller operasjon. Siden blodsekret og allmenntilstand bedret seg på bare 24t, unngikk vi operasjon i første omgang.

Dehydrering fredag hos annen dyrlege, skyltes for mye mosjon. Noe jeg ikke trodde på. 20 minutt trav-tusle, morgen og kveld i skygge, 20º. Snusetur midt på dagen 10 minutt.

Er det for mye?

Alvorlig talt hun hadde normale blodtall, som ikke viste tegn til infeksjon.

Hun drikker fremdeles for lite. Tar youghurt naturell, etterhvert blandet i vann.

Donna har mye kamp og mot, alt, vannvittig tempo, men er skikkelig pyse for vondter i kroppen. Sprøytestikk er ok. Fast dyrlege kaller henne "special personality". Mammaaaa, jeg har fått flis i fingern!!! Virker alvorlig dårlig, var sikker hun hadde lukket livmorbetennelse fredag og akutt-kirurgi.

En gang vi var ute, holdt ho forlabben opp og grein=kaktuspigg i poten. Den fant jeg ikke, til dyrlege. Han fant et sandkorn mellom to poter. Med lupe var det litt tegn til begynnende rødt. Der stod hun, holdt opp poten, med sørgelig mine og peip.

- Hun forteller det, med én gang! Sa dyrlegen. Andre schäferen har jeg funnet kaktuspigg en gang, hjemme, siden jeg sjekker.

Blir sikkert tøffere etterhvert. Forsåvidt ok at hun sier ifra før det blir problem.

Denne typen, skal jeg få i nok veske, spiser rimelig bra, har gått ned halv kg. Har trent mye mindre i fire uker, vi tok det litt roligere også da hun fikk løpetid.

Jeg trodde hun ikke drakk pga etseskader i svelget. Såvidt hun klarer svelge vann. Det er ingenting som feiler henne, svelget er bra. "Kjenner" vel noe (forandring) i magen, grunn antibiotika, mener dyrlege. Og at det er et poeng, å venne henne av med smertestillende nå. Var hysterisk, etter rabiesvaksine, begge ganger. Smertestillende fem dager, for å sikre hun drakk nok.

Jeg får kritikk for å dille og dulle, ikke vær sånn hønemor.

- Si fy, når hun henger med hodet.

For tiden har vi 1,5 l vann på flaske, pr 24 t, siden dyrlegebesøk i går, tatt 1 l blandet med youhurt naturell.

Men ikke tro hun drikker rent vann!

Hva gjør dere. Er det flere pyser på hundesonen? Hun er i overkant sær.

Siden det er første gang med så syk hund i huset, reelt, lurer jeg om det er normalt at de er sånn.

Stoda er hun er fit for fight fysisk, og rastløs, men må holde det nede til maks 10 min x 3, ellers blir hun dehydrert igjen. Streng beskjed å legge seg etter turer. Vi har trent mye mentalt, hjemme, men det holder ikke, vil ut likevel.

Gir dere vitaminer? Trodde hunder på antibiotika skulle ha B-vitamin? Ikke nødvendig sa dyrlege, men de mener ofte ulikt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har aldri hørt om at hunder på antibiotika skal ha vitaminer? Det har aldri mine fått iallefall.. Eller noen av de som har vært behandlet på jobben.

Ellers enn det har jeg ikke så mye gode råd.. Mine matgale hunder spiser uansett, og jeg blander eventuelt vann i maten hvis jeg synes de drikker for lite når det er varmt.

Jeg håper dere finner en god løsning iallefall!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Våtfor eller vann i tørrforet for mer inntak? du sier flaske, betyr det at hun drikker av flaske istedet for skål? Isåfall ville jeg prøvd og bytte til skål/bøtte. Går også og blande andre ting i vannet, leverpostei etc. Eller prøv og gi henne isbiter med kjøttbiter e.l. i.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Våtfor eller vann i tørrforet for mer inntak? du sier flaske, betyr det at hun drikker av flaske istedet for skål? Isåfall ville jeg prøvd og bytte til skål/bøtte. Går også og blande andre ting i vannet, leverpostei etc. Eller prøv og gi henne isbiter med kjøttbiter e.l. i.

Takk for tips! Hun drikker fra vannskål, blandet med youhurt, flaske 1,4 l er for å sikre minst 1,4 per 24 timer.

Aldri opplevd hund før, som ikke drikker og spiser, uten de er veldig syke. Spiser og drikker ved smertestillende. Noe er det.

Ny dyrlegetime i morgen. Hun får mat fra boks, fra dyrlegen. Det er noe som ikke stemmer. Hun spiste og drakk ok inntil fredag, tross infeksjon.

Oppdretter skal se henne nå, de vil se at hunden er syk. Oppfører seg helt rart, sterke underkastende signaler, vegrer sette seg. Har klemt og trykt, overalt, bevegd ledd, ikke tegn på smerter. Så nå må de bare finne ut.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...