Gå til innhold
Hundesonen.no

allergivennlig alternativ til Cairnterrieren?


Recommended Posts

Skrevet

Bolonka regnes ikke som en egen rase i Norge. Så hvordan oppdrettere driver på her i landet stiller jeg meg skeptisk til, følger de i det hele tatt med noen stamtavle og stilles de ut i utlandet, da, evt.? De er også under str. små/small, på str. med Malteser så en miniatyrhund. :-)

Ikke..? http://web2.nkk.no/fci-rasestandard-gruppe-9/russkaya-tsvetnaya-bolonka/

Skrevet

Nei? Den har jo ikke engang noe nr. på NKK. Med mindre den helt nylig har blitt godkjent, men da bør jo nr være registrert der. Hva betyr CACIB?

Red: Trykk på standard i linken du ga meg forresten. Der står det tydelig nederst at den ikke er FCI-godkjent.

Det betyr at den kan bli norsk utstillingschampion, men ikke international. Rasen er altså godkjent av NKK, men ikke FCI.

  • Like 1
Skrevet

Min erfaring med rasen er noe begrenset, men det jeg kjenner og har sett av tibetansk terrier er kule, trivelige, mellomstore hunder, som absolutt høres ut som de kunne passet inn i deres hverdag :) Om din samboer tåler dem da.

Skrevet

Nei? Den har jo ikke engang noe nr. på NKK. Med mindre den helt nylig har blitt godkjent, men da bør jo nr være registrert der. Hva betyr CACIB?

Red: Trykk på standard i linken du ga meg forresten. Der står det tydelig nederst at den ikke er FCI-godkjent.

Ja, de kan få Cert, altså bli Norsk Champion, men de kan ikke få Cacib(innstilling til internasjonalt championat), altså ikke bli internasjonal champion. Husker ikke om de er godkjent i Sverige, men, iallefall i andre land de også er godkjent i, kan de bli champion i tillegg til Norsk.

Dansk Svensk Gårdshund var heller ikke godkjent i FCI i begynnelsen når de ble godkjent som rase i Sverige/Danmark/Norge, husker ikke om de er det nå? :ahappy:

Skrevet (endret)

Lovende 3 mnd gml tispevalp skal enten selges eller ut på fòr (1kull) fra Kennel Santomay, Norheimsund.

Hjemmesiden er visst ikke helt oppdatert, men oppdretter skulle ordne det i løpet av uken :)

Bilder tatt av oppdretter.

1378440_10151729620572879_1457562155_n.j

1395291_10151729620547879_1097410186_n.j

Endret av *mokken*
  • Like 2
Guest Belgerpia
Skrevet

Om fyren er allergisk mot cairn så er det ingen grunn til å tro at han vil tåle andre strihåra terriere eller schnauzere - de har jo samme type pels.

Gå for en klipperase som ikke røyter tenker jeg, en rase som er kjent for å være noe man anbefaler til allergikere.

Skrevet

mokken, hun var veeeldig søt, men jeg skal ikke ha hund NÅ :)

Jeg tror faktisk vi heller mer og mer mot wheaten jeg! Det er litt spennende, skal holde dere oppdatert når vi får testet allergien litt nærmere.

  • Like 2
Skrevet

Lovende 3 mnd gml tispevalp skal enten selges eller ut på fòr (1kull) fra Kennel Santomay, Norheimsund.

Hjemmesiden er visst ikke helt oppdatert, men oppdretter skulle ordne det i løpet av uken :)

Bilder tatt av oppdretter.

1378440_10151729620572879_1457562155_n.j

1395291_10151729620547879_1097410186_n.j

Jeg vil ha den valpen <3 <3 <3

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
    • Takk. Hva med Pumi og gemyttet der? Jeg driver med lydighet.
    • Eurasierene er selvstendige hunder som kan være krevende å trene, særlig til å holde seg i nærheten/være løs. De kan ha en del jaktinstinkt også. Det har vært en del svakheter på rasen med frykt og usikkerhet, men jeg vet ikke hvordan status er for tiden.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...