Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Fant en flått på hunden i dag som var svært liten så den har nok ikke vært der lenge. Bittstedet var rødt og håvent, øverste hudlaget bare datt av på et vis og det var en rød ring rundt bittstedet. Altså selve bittstedet var rødt og håvet(som det gjerne pleier å være men synes dette var verre enn jeg har sett tidligere) så var det vanlig hund og en rød ring rundt dette. Han har ikke feber og er seg selv vil jeg si, utenom at vi har vært dobbelt så uheldige i dag og han ble truffet av en hard ball rett i øyet så han er litt redusert pga. det og ja jeg har vært i kontakt med veterinær om øye og det er under kontroll men oppdaget ikke flåtten før sent i dag

Min første tanke var borrelia. Noen som har erfaring med dette? Hva er veien videre nå. Dyrlegen på mandag for blodprøve og antibiotikakur? Er jeg skikkelig hønemor nå som bekymrer meg utrolig masse over dette? Hvis mine bekymringer ikke er overdrevet så hva skjer videre nå? Pleier hunder å bli friske av dette, hvor lang kur eg nødvendig og ja hva skjer videre?

Ser mange skriver at veldig mange hunder har antistoffer mot borrelia og at de fleste pleier å bekjempe bakterien selv. Noen få bli syke og trenger antibiotika og hvis det oppdages tidlig er penicilin tilstrekkelig men ofte oppdages det ikke tidlig på hund for de pleier ikke få de røde ringene. Står også at enn skal være forsiktig med unødvendig behandling med antibiotika og det er undøvendig å behandle en hund med antistoffer så lenge den er symptomfri.

Burde jeg gjerne ringe dyrlegevakta i morgen eller kan dette vente til mandag? Vi har ikke dyrlegevakt her i byen så må i så fall kjøre en god time for å komme der men det er 0 problem hvis det er det beste for gullungen.

Blir ekstra bekymret når det er hjertebarnet som er så utrolig uheldig og "får det til" hele tiden :(

Guest lijenta
Skrevet

Ring og prat med dyrlege vakta i morgen vilel jeg gjort. da kan den berolige deg og dere bli enige om veien videre Har ikke hatt dobbel ring på mine så ejg vet ikke. HAr bare vært røde på kulen som har forsvunnet fort når flåtten har kommet bort

Skrevet

Ring og prat med dyrlege vakta i morgen vilel jeg gjort. da kan den berolige deg og dere bli enige om veien videre Har ikke hatt dobbel ring på mine så ejg vet ikke. HAr bare vært røde på kulen som har forsvunnet fort når flåtten har kommet bort

Ville nok også ringt vet-vakt dersom det er blekt område innenfor den røde ringen. Er det som er "faresignalet". Men rødt område eller ring er ikke ensbetydende med smitte altså :)

Ja har prøvt de her i byen nå i kveld for de har vakttelefon så langt de klarer men ingen "plikt" til å verken ta telefon eller stille opp. Ringte også til de som har veterinærvakt nærmest her men fikk ikke tak i de første gang men så fikk jeg bare en kort beskjed om det var akutt akkurat nå og det er det jo ikke og da ville de at jeg ringte opp igjen senere for de stod visst midt oppi flere krisesituasjoner nå. Vurderer om jeg skal være våken en stund til og følge med og ringe eller om jeg skal legge meg og vente til i morgen.

Han har nok sannsynligvis hatt den i en dag eller mer så.

her i hvert fall bilde. Har klippet bort pelsen for å se litt bedre selv og ha oversikten over det.

post-2805-0-88785000-1381021031_thumb.jp

Skrevet

Dyrlegen vår sa at den røde ringen kun var et tegn på mennesker og ikke hunder... Zera har også hatt et par flåttbitt som har sett litt ille ut i sommer, men dyrlegen sa det ikke var noe farlig. Hennes var hovent og rødt som på bildet, med en kul i midten.

Men det beste er jo sikkert å høre med dyrlegen din :)

Skrevet

Mulig jeg er supersær, men et flåttbitt med påfølgende hudirritasjon er noe jeg ville tatt på mandag. Slik jeg ser det ikke en akutt krise- heldigvis. Nå bor jeg i flåttland så jeg nok blitt litt blasert, men jeg ville heller bare fulgt med på hudreaksjonen og sett det ann. Om det skulle være borreliose så er ikke det en sykdom som er tidssensitiv, om hunden får antibiotika i dag eller i morgen har lite å si, eneste effekten du vil merke er nok på lommeboka. siden det er mye dyrere med veterinær i helgene. :)

  • Like 1
Skrevet

Melvin hadde også hevelse med tydelig rød ring rundt for en stund siden. Vi fjerna flåtten på en søndag og valgte å se an til mandag, da var ringen og hevlsen borte vekk :)

Så du kan jo evt se an til i morgen og ringe vet da?

Skrevet

Tusen takk for svar alle sammen :) Heldigvis har jeg en av dyrlegen her i byen på facebook så fikk godt svar av henne om at det kunne vente til i dag men at han burde ned å få antibiotika i dag. Så nå er vi på vei ned til dyrlegen for å få antibiotika til prinsen :) Alt burde også gå greit så lenge han får behandling så tidlig. Ingen kan si om det er borrelia smitte i den flåtten men sannsynligheten er stor pga. ringen. En ting er vi enige om og det er at det sannsynligvis er noe bakterier i flåtte som satt det pga. reaksjonen og hvordan flåttbitte enda er gult, rødt og veldig håvent. Siden hunden også er nesten 6år gammel og vi bor midt i flåtth****** så har han hatt noen flått opp gjennom årene selv og jeg har brukt middel mot flåtten og antallet flått han har hatt ikke har vært høyt, så har han aldri reagert så kraftig før. Tidligere har det bare være et bitteliten rød prikk etterpå og som har bort etter hvert. :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...