Gå til innhold
Hundesonen.no

Haik fra Haugesund til Drammen


Mollymor
 Share

Recommended Posts

Jeg prøver igjen, men emnet i riktig kategori.

Min far, på Karmøy ved Haugesund, har en kanin som min søster kom hjem med for tre år siden. Det er han som har tatt seg av den, men synes at den fortjener et bedre liv enn å sitte i et lite bur året rundt. Både han og jeg har forsøkt å gi den bort til noen her i området, men ingen vil ha en voksen kanin. :icon_cry:

Jeg har ett tilbud fra noen som kan gi denne kaninen et supert liv i Vestfossen ved Drammen, i stor utegarde med tilgang til innehus i en låve, og fire andre kaniner å bo sammen med. :wub:

Problemet er at jeg sitter her med valper, og skal ikke østover på utstillinger i nærmeste framtid. Så jeg prøver å appellere til deres gode hjerter om å få haik til kaninen over fjellet. :flowers:

Den vil være i tett beholder/transportkasse med huller til luft, og kommer ikke til å grise til med høy/spon/mat etc.

Håper det er noen som kan forbarme seg over kaninen og være med på å gi den et helt nytt, fantastisk liv. :heart:

Vi kan betale for turen!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skal muligens en tur vestover neste uke (venter på svar fra de jeg skal besøke) Men jeg skal til Bergen, om det ikke har ordnet seg innen den tid og kaninen på ett vis kan fraktes til Bergen så kan jeg iallefall ta den med til Bø, om ny eier kan hente her (1,5 times kjøring herfra til Drammen)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Hvordan ble det, trenger du hjelp?

Reiser til Bergen fredag og skal til Telemark igjen tirsdag, så kan ta med kanin til Bø iallefall om det trengs/hjelper?

Må som nevnt leveres i Bergen evt, og hentes i Bø av nyeier - men det er jo ett godt stykke på vei om ikke annet.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share



  • Nye innlegg

    • Da er han jo ung, på godt og vondt, og kan formes mye. Kurs er uansett gøy og lærerikt.
    • Har litt erfaring med Japansk spisshund. Pelsstell: De 2 første jeg hadde slapp pels 2 ganger i året, hvor mesteparten av pelsen kom ut på veldig kort tid. Endel børsting da, men lite pelsstell ellers. Han jeg har nå gjør ikke det, men har de vanlige røytepriodene vår og høst.  Han krever ikke veldig mye pelsstell utenom røyteperiodene, pleier å børste ham når den blir badet. Anbefaler en hundeblåser for å lette pelsstellet og greit å få tørket dem når de har blitt dusjet.   Aktivitetsnivå: De er med på det meste men mine har egentlig ikke krevd mye. Stort sett fornøyd bare de får en god tur hver dag. Mine har også drevet med alt fra ID-spor til agility og kost seg med det. Lydnivå: Veldig induvidielt, men spisshunder er jo kjent for å ha litt lyd. Mine 2 siste har varslet når det kommer noen, noen ganger men ikke så ofte når noen har gått forbi, men jeg har flere hunder, bla en sheltie som bjeffer for alt så hvor mye lyd det ville vært uten ham vet jeg ikke. Første min bjeffet bare når noen ringte på. Min er stort sett rolig på hotell, når det bare er ham eller med den andre roligere sheltien min. Sjelden de bjeffer hele tiden, har bodd på motell med mange andre japanske spisshunder og ingen av de står å bjeffer hele døgnet. Vet det er flere i JS miljøet som har med sine på båt uten problemer.  
    • Han er snart tre år, men har mye ungdom i seg enda merker jeg. Takk for godt svar! Jeg har tenkt at vi burde gå på et kurs sammen ja. Som du nevner så er det noe med å bli kjent med treningen sammen.
    • @BusannKan kanskje si litt om det. De krever jo litt børsting og pelsstell, men er ganske selvrensende. Det blir fort litt støvsuging også.
    • Hvor gammel er han? At en hund "kan" en ting betyr ikke at den kan det i alle situasjoner. Alt må læres inn og vedlikeholdes, og generaliseres, det vil si, lære at det kan/skal gjøres under ulike forhold og på ulike steder. Jeg vil anbefale å finne et grunnkurs dere kan gå for å bli enda bedre kjent, og lære om hundetrening sammen. Start med å repetere kommandoene inne, hjemme, og belønn med godbit eller lek når han gjør det riktig. Prøv igjen utenfor huset, i hagen, innkjørselen e.l. Det er fortsatt kjente omgivelser, og kanskje mindre forstyrrelser? Når dere er på tur i kjente områder kan du gjerne stoppe på et rolig, uforstyrret sted og gå gjennom kommandoene igjen, alltid med belønning. Slik kan han gradvis lære at "kommandoene gjelder og lønner seg her også".  Gradvis, over flere dager og uker, kan du repetere kommandoene på ulike steder, med økt vanskelighetsgrad. Men husk også å gå tilbake å repetere på steder hvor det er enkelt for ham å følge kommandoene. Jo mer ukjent stedet er, jo mer lukter, lyder, folk og andre dyr det er, jo vanskeligere er det for ham å fokusere på deg og følge med. Dette må læres inn gradvis, og tar tid.  Det er selvfølgelig også superviktig at han ikke går løs når du ikke er helt sikker på at han kommer på innkalling. Bruk langline, og la ham eventuelt løpe løs på inngjerdede områder. I langline kan du jobbe likedan som med de andre kommandoene, men jeg vil anbefale å bruke enda bedre belønning, gjerne en "eksklusiv" belønning som han får kun på innkalling. Og ja, han vil merke at han har lina på og høre bedre etter da, men treningen vil like vel sitte i når du etterhvert tar av lina.  Lykke til!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...