Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hunden min er langhåret og jeg tror hun er ekstremt hårsår på spesielle steder på kroppen. Hun blir helt spinnvill og hyper hver gang jeg skal børste henne under magen og på innsiden av lårene og rundt ved halen og oppå der halen sitter. Da biter hun på børsta og spreller og setter seg ned og gjør det vanskeligst mulig for at jeg kommer til.

Dette blir ikke noe bedre heller med årene da hun har vært sånn siden hun fikk mere pels som valp/unghund. Og siden det er så vanskelig å børste henne under magen og på innsiden av lårene og områder rundt halen så får jeg ikke tatt underulla hennes og da blir det tugger og floker og det gjør det bare værre for henne fordi da gjør det vondt i tillegg.

Jeg aner ikke hva jeg skal gjøre med dette. Når jeg børster henne på ryggen, forlabbene, ved øra, oppå hodet, nederst på bakbeina går det kjempefint. Men resten er nesten helt håpløst synes jeg. Hun stritter i mot og nekter meg å hjelpe. Saks tør jeg ikke da hele hunden spreller og jeg er redd for å klippe feil. Hva bør jeg gjøre med hårsår på visse steder på kroppen? Jeg prøver å være forsiktig men når jeg børster forsiktig og hun rykker til så blir det jo vondt og smertefullt for henne siden det da lugger.

Hun er ganske stor og jeg får henne ikke til å sitte stille eller å stå stille eller å ligge stille når jeg børster henne på disse stedene. Hva gjør jeg feil?

Skrevet

Vet ikke hva du gjør men vet at på BOrder Collien til sønn så ser jeg at hun ikke liker seg når jeg tar frem karda men når jeg bruker stålkammen på de samme stedene så koser hun seg. Med sønnen så koser hun seg med karda men ike fult så mye med stålkammen. Så prøve andre redskaper kan være lurt. KAn også være lurt å holde igjen huden når du skl børste og børst ofte og litt med mye kos og ekstra gode godbiter. KAn hende dere må starte med bare at børsten er der på plassene som det er hrsårt, men tugger kan også lugge

Skrevet

Få noen til å hjelpe deg med å holde så du får henne helt 100% flokefri. Deretter kammer du med stålkam med rullerende tinner annenhver dag så det ikke oppstår floker - da går det fort og greit å kamme.

Skrevet

Jeg har fått flere til å holde henne men hun er helt vill så hjelper ikke å holde henne igjen. Jeg har omtrent over 20 forskjellige typer børster og uansett hvem børste jeg bruker så spreller henne. Bare hun ser en børste nærme seg magen hennes og på innsiden av låret og ved halen så får hun helt panikk stakkars

Skrevet

Hunden min er også mer hårsår på enkelte steder enn andre (jeg napper henne i røytetiden). Enten må du bare leve med at det er hyl og tenners gnissel mens 4 stk holder bikkja fast og du får tatt flokene - eller så får du begynne helt på nytt og forbinde børstinga med noe positivt. Og da tenker jeg type "hunden ser børsten = godbit, hunden snuser på børsten = godbit, hunden er rolig om børsten ligger ved siden av den = godbit (eller lek eller whatnot)" helt til børsten er positivt betont. Så fortsetter du, sette børsten mot pelsen uten å gre = godbit etc etc. Men til forskjell fra tidligere ville jeg kanskje ikke børstet så hardt, men gjort det ytterst forsiktig. Enda bedre: kanskje du kan gjøre det med hendene? eller klippe vekk flokene?

Innsiden av lårene, under magen og baksiden av lårene (rundt halen) og på selve halen er hunden min og helt hysterisk hvis jeg napper. I stedet for å nappe "hardt" napper jeg ytterst forsiktig, bruker 1 minutt på å dra ut en pelsdott liksom :P

Skrevet

Børsting lugger kun når det er floker i pelsen.

Og floker som ikke ENKELT går ut med en fuktet børste er floker som alltid bør bli klippet vekk. det skal ikke gjøre vondt for en hund fordi du ikke har vært flink nok til å børste.

Jeg har en hund selv som er nødt til å bli gredd hver eneste dag, allikevel hender det han kan få noen floker som ikke enkelt går ut, så da blir saksen brukt jevnlig på disse småflokene her og der.

Kanskje det noen ganger kan se litt rart og ujevnt ut, men det er jo min feil at det ble slik, og hunder bryr seg heldigvis heller ikke om utseendet.

Så ta alt som ikke enkelt går ut, og så ta heller korte økter hver dag der du forsiktig grer, blir du ikke ferdig på en kort økt så deler du opp arbeidet.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
    • Beklager først innlegg, trolig en hang up. Ja vet det er avtalebrudd, men oppdrettere har mye makt. Har selv vært ute for det selv. Og kjøpte valp derfra. Prisen sto der, og jeg bare nevnte at det var en høyere pris en retrieverklubben hadde. Fikk da beskjed om at ho hadde masse på venteliste så jeg fikk betale eller miste valpen... 
    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...