Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en tre måneder gammel valp, en nydelig Chinese Crested Powder Puff. Han har aldri hatt noe problem med å ligge i bur. Han sover gjerne i bur om natta og kan godt ligge med lukket bur mens vi for eksempel spiser eller gjør noe annet, -så lenge vi er i nærheten. Vi har øvd en del på alenetrening, både ved å begynne med at vi er i rommet og ta det gradvis. Vi har filma han mens vi har vært borte, og derfor vet vi hva han driver med. Som sagt går det kjempe bra mens vi er i rommet. Vi har tatt det gradvis og kun litt og litt av gangen. Vi går alltid en god tur før vi legger han i buret, sånn at han er sliten. Det vi har sett er at han alltid sovner med engang, men når han våkner så piper, hyler og uler han intenst. Vi har prøvd både i bur og løst, og det er like ille hver gang, så det er ikke på grunn av buret.. Er det noen som har noen tips? Jeg vet han er veldig ung ennå, og at det tar tid. Men det forbedrer seg ikke i det hele tatt, han skriker og hyler like ille hver gang med en gang han våkner og skjønner at han er alene. Vi bruker forresten en kommando når vi går, for at han skal lære seg at da skal han være alene en stund. Og vi går selvfølgelig ikke inn til han når han piper, men venter til han blir stille.

Dette ble veldig langt, men håper noen gidder å ta seg tid til å lese gjennom og svare :)

Skrevet

Får han med seg at dere går, eller har han sovnet alt? Jeg kan gå fra min trøtt (han er 5 mnd), men om han sover og våkner uten at han vet hvor folk er, det er litt verre.

Skrevet

Han får med seg at vi går. Vi ser han i øynene, sier kommandoen og går. Noen ganger klynker han litt med engang vi går, for så å legge seg til å sove, andre ganger ser han bare etter oss før han legger seg og sovner. Det virker ikke som om han syns det er ille at vi går, men det er det å våkne opp alene som er problemet.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...