Gå til innhold
Hundesonen.no

Alenetrening av valp


Balto2013
 Share

Recommended Posts

Jeg har en tre måneder gammel valp, en nydelig Chinese Crested Powder Puff. Han har aldri hatt noe problem med å ligge i bur. Han sover gjerne i bur om natta og kan godt ligge med lukket bur mens vi for eksempel spiser eller gjør noe annet, -så lenge vi er i nærheten. Vi har øvd en del på alenetrening, både ved å begynne med at vi er i rommet og ta det gradvis. Vi har filma han mens vi har vært borte, og derfor vet vi hva han driver med. Som sagt går det kjempe bra mens vi er i rommet. Vi har tatt det gradvis og kun litt og litt av gangen. Vi går alltid en god tur før vi legger han i buret, sånn at han er sliten. Det vi har sett er at han alltid sovner med engang, men når han våkner så piper, hyler og uler han intenst. Vi har prøvd både i bur og løst, og det er like ille hver gang, så det er ikke på grunn av buret.. Er det noen som har noen tips? Jeg vet han er veldig ung ennå, og at det tar tid. Men det forbedrer seg ikke i det hele tatt, han skriker og hyler like ille hver gang med en gang han våkner og skjønner at han er alene. Vi bruker forresten en kommando når vi går, for at han skal lære seg at da skal han være alene en stund. Og vi går selvfølgelig ikke inn til han når han piper, men venter til han blir stille.

Dette ble veldig langt, men håper noen gidder å ta seg tid til å lese gjennom og svare :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Han får med seg at vi går. Vi ser han i øynene, sier kommandoen og går. Noen ganger klynker han litt med engang vi går, for så å legge seg til å sove, andre ganger ser han bare etter oss før han legger seg og sovner. Det virker ikke som om han syns det er ille at vi går, men det er det å våkne opp alene som er problemet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...