Gå til innhold
Hundesonen.no

Gjentatte tannkjøttbetennelser


Guest Christine
 Share

Recommended Posts

Guest Christine

Bikkja får tannstein og tannkjøttbetennelse lett. Vi har pusset tenner, vi smører tannkjøttet med Corsodyl, og veterinæren har fjernet tannstein flere ganger.

Noen som har tips til hvordan jeg kan unngå betennelse i tannkjøttet? Innimellom er det bare litt, andre ganger er han skikkelig rød og hoven. Kjøpt tannsteinskrape så jeg skal starte å skrape selv, men skulle likt å visst forebyggende ting..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Råfôring, det er virkelig det mest effektive så lenge du slenger på større kjøttstykker/kjøttfulle bein og gjerne med seig hud minst noen ganger ukentlig. Ellers kan man jo bruke VogH og gi det halvryst for litt tyggemostand på det og.

Min hunds første leveår måtte vi legge han i narkose og fjerne tannstein årlig, tiltross for tannpuss, PlaqueOff, dentastix (som nesten er ren karbo = sukker), og det hjalp ikke.
Etter at jeg sluttet helt med tørt og karbo og gikk over til rått har det ikke vært nødvendig, og hunden er nå 10,5 år.

Dersom du ikke alt gjør dette vil jeg virkelig anbefale det. Ellers er det godt mulig du er nødt til å pusse hver eneste dag for å fjerne smulerester i munnhulen og ellers den negative effekten av karbo i kosten.

Jeg har selv en tannkrem fra Urtekram kjøpt på helsekost, som inneholder ren Aloe Vera og kun naturlige ingredienser uten fluor. Kjøpt til hunden og helt trygt til bruk til han, men brukes sjeldent siden det egentlig ikke er behov for det. Men Aloe Vera er jo kjent for å være sårlegende og godt ved betennelser, så tenkte å foreslå den.
Slik ser den ut.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Jeg fører kun på vogh, og noen ganger glemmer jeg å ta opp om morgenen, så da får han det halvfryst istedenfor. Har ikke sett noen forbedring på tenner etter en stund på vom i det hele tatt. Han får tillegg en del harde kjeks, dentastix osv.

Skal starte med å pusse tenner hver bidige dag nå, også skal jeg sette meg ned å skrape tannstein så fort jeg får tid over helga. Tannkjøttet ser ut som en krigssone rett og slett :( Skal se om jeg finner den tannkremen neste gang jeg er i nærheten av helsekosten. Tusen takk :)

Han gir forresten ikke tegn på at det er vondt og ubehagelig, men det ser ut som en betennelse fra en annen dimensjon. Mulig han sliter i "stillhet".

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ville byttet ut Dentastixen med noe annet, tørrfisk f.eks dersom du ikke vil gi kjøttstykker/kjøttfulle bein, grunnet karboen som kan gjøre vondt verre. Dentastix bruker heller ikke hunden særlig tennene på.

Og så rensket opp alt hos veterinær er veldig lurt, spesielt ved betennelse. Også uhyre enkelt å skrape emaljen på tenner selv, er tross alt derfor de er nødt til å være under narkose ved skraping hos vet.

Og etter det er det bare starte på nytt, som sagt erstatte karboen og bare få inn en rutine på tannpuss. :)

Lykke til hvertfall.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Enn slike sukkerfrie dentastix? Er det ok? Gir han griseører og slike ting innimellom, men syns det er litt for hardt så det får han ikke så ofte.

Får se om jeg får skrapt sammen litt penger å få rensket alt hos veterinæren igjen. Så starte med en gang etterpå med daglig tannpuss og corsodyl igjen.

Tusen takk for svar :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har veldig lite tro på at dentastix fungerer, og i alle fall når problemet allerede er såpass omfattende. Som andre har sagt, koteletter, kraftbein og oksehaler er genialt å gi i tillegg til vom og hundemat :) Billig og lett tilgjengelig, da de fleste butikker har noe av det i frysedisken.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan anbefale store og dype kjøttstykker. :) Gjerne så seigt som du får det, fks. hestekjøtt! :P Og gi det tint, det synes jeg faktisk er mer effektivt. DET er bra tannrens det! :)

Ellers vet jeg at det er en sammenheng mellom Omega3 og betennelser i kroppen, og det er faktisk blitt gjort studier på mennesker som viser at periodontale sykdommer (tannkjøttsykdommer) reduseres ved inntak av Omega3.

En jeg kjenner har en hund som hadde mye tannkjøttsbetennelser, og disse betennelsene spredte etter hvert seg til hele kroppen, han får nå medisiner for å holde det i sjakk og er nå fin :) Kanskje du skal ta en tur til dyrlegen og måle crp'en hans?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Enn slike sukkerfrie dentastix? Er det ok? Gir han griseører og slike ting innimellom, men syns det er litt for hardt så det får han ikke så ofte.

Får se om jeg får skrapt sammen litt penger å få rensket alt hos veterinæren igjen. Så starte med en gang etterpå med daglig tannpuss og corsodyl igjen.

Tusen takk for svar :)

Hovedingrediensen i Dentastix er ris, og det er det jo veldig mye stivelse og karbohydrater i.

Er enkelt å finne kjøttsaker i fryseren som egner seg, spiselige bein er de som hunden enkelt tygger til grus, blir de liggende å bare skrape uten å få i seg noe er det for hardt (varierer jo mye etter str. på hunden, men hold deg bare unna vektbærende bein til en stor hund så skal vel ca. alt være spiselig).

Nakkekoteletter, hele middels store fisk etc. er noe som er lett tilgjengelig de aller fleste plasser. Drar du et sted med større utvalg, Sverige eller innvandrersjapper kan du finne ting som rå svinehaler, labber, tunger og alt slags andre ting som egner seg godt som snacks og tannrens, eller erstatning av måltid. :) Gir du minst 50% VogH så er det bare å finne en sort som du trives med, det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke som jeg kan se. Du vil få beskjed hvis en tråd fjernes, med mindre du åpenbart er en spam-bot. Simira med Moderatorhatt
    • Kan hende det bare er jeg som er fullstendig glemsk her altså, men jeg var så sikker på jeg hadde laget en «min hund» tråd til Karma, men isåfall er den borte nå. 🙈  Kan dere se på «bakrommet» om tråder har eksistert og er blitt slettet av en eller annen grunn? Eller er den sporløst borte isåfall?  Vil jo gjerne unngå at det skjer igjen om det er en grunn til at den er borte og det ikke bare er jeg som innbiller meg at jeg laget den tråden. 😂
    • Om du får til å taime vekkerklokke og morgenrutine sånn at valpen sover når dere forlater bilen den første tiden, så får du mer tid til å trene den mer forsiktig og gradvis på å være alene.  Meninger om tyggesaker uten tilsyn er delte mellom teoretikere og praktikere. (Det meste KAN i verste fall drepe hunden ved kvelning eller blokkering av tarm, men barn kan brekke nakken av å falle skeivt ut av en høy seng også, og en bekjent snublet på en skogssti og døde momentant av å lande med hodet på en stein. Det er mye potensielt veldig farlig som veldig sjelden skjer.) Fra flere tiår med skadefri altmuligtyggere våger jeg banne i kirka og trosse de mest forsiktige ved å anbefale en fordøyelig tyggesak, f.eks. okse*****, eller en fryst Kong, så har valpen noe annet å fokusere på enn at den er forlatt alene. Beste er selvsagt om den sover i bilen i starten, så du får mer tid til å venne den til å være i buret alene.   
    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...