Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg stusset litt over at de sender bort valpene en uke tidligere enn normalt. Noen som kan litt mer om oppdrett som kan kommentere det, kanskje?

Fordi oppdretter synes det er mye jobb og dyrt ser det ut som...

Skrevet

Fordi oppdretter synes det er mye jobb og dyrt ser det ut som...

Ja, var sånn jeg forsto det også, men jeg hadde håpet at noen skulle komme inn og si at "Neida, det går helt fint, helt normalt" og komme med en god forklaring... :lol:

Det er vel ikke helt uvanlig å kunne hente valp ved 7 uker, er det vel?

Men det er vel ikke vanlig heller? Det er vel mange som mener at den siste, 8. uka også er veldig viktig? Eller veier antall søsken opp for sånt?

Skrevet

Men det er vel ikke vanlig heller? Det er vel mange som mener at den siste, 8. uka også er veldig viktig? Eller veier antall søsken opp for sånt?

Ikke vet jeg, men jeg har tidligere blitt tilbudt å hente valp 5 dager før 8 uker. Man tilpasser jo ofte litt i forhold til når det er helg og slik. Jeg kan ikke nok om valpens utvikling de første ukene til å ta stilling til hvorvidt det er stor forskjell på å hente ved 7 eller 8 uke. Men jeg ser ihvertfall at det praktiseres, og jeg kan forstår oppdretter i dette tilfellet. Han blir jo uansett sittende med tre valper.

Skrevet

artikkel

Da finskstøvertispa til Vidar Bjørnstad i Løten i Hedmark fødte tidligere i sommer, kom det hele 14 valper til verden.

Jeg kjøpte en vorsteh-tispe for noen år siden, som var en av 16 valper i kullet. To var død-fødte/døde under fødsel, men 14 stk vokste opp…

Samme tispe fikk 15 valper halvannet år senere.

Lagt til: Og i det tredje og siste kullet kom det 12 valper.

Skrevet

Det er vel ikke helt uvanlig å kunne hente valp ved 7 uker, er det vel?

Dessverre så er nok det sant, men like fullt uheldig. Det foregår mye preging av søsken og fra mor i de siste ukene. Har man andre hunder hjemme som kan gjøre den jobben så stiller det seg litt annerledes.

  • Like 1
Skrevet

Dessverre så er nok det sant, men like fullt uheldig. Det foregår mye preging av søsken og fra mor i de siste ukene. Har man andre hunder hjemme som kan gjøre den jobben så stiller det seg litt annerledes.

Godt å få litt svar på hva som faktisk er best for valpens utgangspunkt.

Man ønsker jo helst at den skal ha best mulig forutsetninger for å ta resten av livet på strak arm.

  • Like 1
Skrevet

Godt å få litt svar på hva som faktisk er best for valpens utgangspunkt.

Man ønsker jo helst at den skal ha best mulig forutsetninger for å ta resten av livet på strak arm.

En dommer uttaler faktisk dette på fb: "Jeg vil gjerne hente valpen når den er 7 uker, da det passer best mht ferie mm. Hvis oppdretter svarer JA, si nei takk til valp.."

  • Like 3
Skrevet

Jeg har sluppet valpene her i huset 1 dager før 8uker, men ellers ser jeg helst at de venter noen dager over 8uker hvis det skal passe med helg. :) Jeg vil ikke slippe de ut før 8uker.

Og jeg ser på den komentaren "De er langt fremme i utviklingen" som litt sånn, "Jepp dette har jeg ikke råd til lengre og det er jxxxx mye jobb"

Langt fremme i utviklingen? Hva legger hun i det?

Og hvor langt fremme kan de egentlig være med tanke på at de er 7uker.

Nei syns hun kunne hatt de en uke ekstra. Det er bare 1uke.

Skrevet

Jeg har henta valp(er) når de er 7-7.5 uker. Veit ikke helt hvor påvirket de har vært av det jeg, det er to svært forskjellige hunder det har vært snakk om. For meg er det ingen big deal å få en valp en uke før, egentlig.

Skrevet

I Finland er normal leveringsalder 7 uker oppdaget jeg brått når jeg skulle kjøpe Shy.

Guest Belgerpia
Skrevet

Det er lite problemer med å hente en valp når den er syv uker dersom det er andre hunder i husholdningen hunden flytter til tenker jeg - men skal den være alenehund så synes jeg nok at man bør vente til de er 8 uker. Men med 14 valper - vel, jeg tror kanskje jeg også hadde vurdert å la de flytte før.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Fine puddelen som var min, for å få litt farge inn her 💚
    • Det er sikkert mer enn nok folk som stiller slike spørsmål, men den som intet våger intet vinner 😇 Jeg skal i løpet av de neste par årene få meg en ny hund, men sitter veldig fast når det kommer til valg av rase.. tidligere har jeg hatt Cardigan Welsh Corgi (fikk henne da hun var nesten 10, så ikke full erfaring her) og Storpuddel fra en oppdretter jeg ikke var helt fornøyd med (jeg ba om en rolig og stabil hund jeg kanskje kunne bruke som besøksvenn, fikk en stresset type som hun ville jeg skulle bruke til agility. Da det viste seg at jeg ikke kunne tilby ham en rik nok hverdag som enslig person i leilighet var hennes råd "legg ham ut på Finn). Jeg har noen ønsker til hund:  * Ikke en utpreget varsler. Vi blir to som er relativt sensitiv for lyd, så mye piping og bjeffing inne orker vi ikke.  * Lettrent hund som jeg kan trene lydighet med. Storkoste meg med puddelen og han ga meg mye suksess og mestring, dette vil jeg ha mer av.  * Stabil mentalitet med mulighet til å sitte i ro ute. Dette hadde ikke puddelen. Han er nå snart 6 år gammel og i nytt hjem, men kan fremdeles ikke stå i ro ute uten å få meltdown. Inne var han helt nydelig.  * Energi til trening, men tåler noen dager innimellom med mindre aktivitet. * Ok størrelse, helst rundt medium/"normal" størrelse et sted. Ønsker lydighet og kanskje sykling innimellom, men ikke så stor at den ikke kan være med overalt ellers (som ut i kajakk, kanskje). * Mulighet for å bo med katt uten at det skal være en reell risiko for at jaktinstinkt tar over.. Har vurdert å gå over til tispe etter dramaet med puddelen. Det virket som det slettes ikke var uvanlig med disse litt høyspente guttene som endte opp med å omplasseres fordi de ble "for mye" og jeg har ikke lyst til å gi gjennom det igjen. Har vurdert puddeltispe, feks. Corgien min elsket jeg, men de beina var utrolig upraktisk innimellom..
    • Ingen av dem. Oslo Hundeskole har veldig mange instruktører, og de velger selv metode. Det betyr at du ikke vet på forhånd om de bruker straff og gammeldagse metoder eller 100% positivt med bare belønning. Norges Hundeskole har jeg ikke noen nyere erfaring eller kunnskap med. De har pleid å være helt ok, men også hatt bruk av straff og korreksjon. Hvis du er på den siden av byen kan jeg anbefale Smarthund som har kurs på Fornebu, eller Din Beste Venn på Høvik. De har flinke instruktører og bruker bare positive metoder.
    • Heisann!  Vi venter på valp og jeg har veldig lyst til å gå valpekurs (potensielt også flere kurs) - vi holder til på Østlandet, like utenfor Oslo. Av de som dukker opp når jeg googler er Oslo Hundeskole og Norges Hundeskole. Begge har avdelinger ved Asker og Bærum som er det som blir mest aktuelt for vår del. Vil noen komme med tips til hvilken vi bør velge? Har du personlig erfaring eller preferanser? 😊 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...