Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg stusset litt over at de sender bort valpene en uke tidligere enn normalt. Noen som kan litt mer om oppdrett som kan kommentere det, kanskje?

Fordi oppdretter synes det er mye jobb og dyrt ser det ut som...

Skrevet

Fordi oppdretter synes det er mye jobb og dyrt ser det ut som...

Ja, var sånn jeg forsto det også, men jeg hadde håpet at noen skulle komme inn og si at "Neida, det går helt fint, helt normalt" og komme med en god forklaring... :lol:

Det er vel ikke helt uvanlig å kunne hente valp ved 7 uker, er det vel?

Men det er vel ikke vanlig heller? Det er vel mange som mener at den siste, 8. uka også er veldig viktig? Eller veier antall søsken opp for sånt?

Skrevet

Men det er vel ikke vanlig heller? Det er vel mange som mener at den siste, 8. uka også er veldig viktig? Eller veier antall søsken opp for sånt?

Ikke vet jeg, men jeg har tidligere blitt tilbudt å hente valp 5 dager før 8 uker. Man tilpasser jo ofte litt i forhold til når det er helg og slik. Jeg kan ikke nok om valpens utvikling de første ukene til å ta stilling til hvorvidt det er stor forskjell på å hente ved 7 eller 8 uke. Men jeg ser ihvertfall at det praktiseres, og jeg kan forstår oppdretter i dette tilfellet. Han blir jo uansett sittende med tre valper.

Skrevet

artikkel

Da finskstøvertispa til Vidar Bjørnstad i Løten i Hedmark fødte tidligere i sommer, kom det hele 14 valper til verden.

Jeg kjøpte en vorsteh-tispe for noen år siden, som var en av 16 valper i kullet. To var død-fødte/døde under fødsel, men 14 stk vokste opp…

Samme tispe fikk 15 valper halvannet år senere.

Lagt til: Og i det tredje og siste kullet kom det 12 valper.

Skrevet

Det er vel ikke helt uvanlig å kunne hente valp ved 7 uker, er det vel?

Dessverre så er nok det sant, men like fullt uheldig. Det foregår mye preging av søsken og fra mor i de siste ukene. Har man andre hunder hjemme som kan gjøre den jobben så stiller det seg litt annerledes.

  • Like 1
Skrevet

Dessverre så er nok det sant, men like fullt uheldig. Det foregår mye preging av søsken og fra mor i de siste ukene. Har man andre hunder hjemme som kan gjøre den jobben så stiller det seg litt annerledes.

Godt å få litt svar på hva som faktisk er best for valpens utgangspunkt.

Man ønsker jo helst at den skal ha best mulig forutsetninger for å ta resten av livet på strak arm.

  • Like 1
Skrevet

Godt å få litt svar på hva som faktisk er best for valpens utgangspunkt.

Man ønsker jo helst at den skal ha best mulig forutsetninger for å ta resten av livet på strak arm.

En dommer uttaler faktisk dette på fb: "Jeg vil gjerne hente valpen når den er 7 uker, da det passer best mht ferie mm. Hvis oppdretter svarer JA, si nei takk til valp.."

  • Like 3
Skrevet

Jeg har sluppet valpene her i huset 1 dager før 8uker, men ellers ser jeg helst at de venter noen dager over 8uker hvis det skal passe med helg. :) Jeg vil ikke slippe de ut før 8uker.

Og jeg ser på den komentaren "De er langt fremme i utviklingen" som litt sånn, "Jepp dette har jeg ikke råd til lengre og det er jxxxx mye jobb"

Langt fremme i utviklingen? Hva legger hun i det?

Og hvor langt fremme kan de egentlig være med tanke på at de er 7uker.

Nei syns hun kunne hatt de en uke ekstra. Det er bare 1uke.

Skrevet

Jeg har henta valp(er) når de er 7-7.5 uker. Veit ikke helt hvor påvirket de har vært av det jeg, det er to svært forskjellige hunder det har vært snakk om. For meg er det ingen big deal å få en valp en uke før, egentlig.

Skrevet

I Finland er normal leveringsalder 7 uker oppdaget jeg brått når jeg skulle kjøpe Shy.

Guest Belgerpia
Skrevet

Det er lite problemer med å hente en valp når den er syv uker dersom det er andre hunder i husholdningen hunden flytter til tenker jeg - men skal den være alenehund så synes jeg nok at man bør vente til de er 8 uker. Men med 14 valper - vel, jeg tror kanskje jeg også hadde vurdert å la de flytte før.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...