Gå til innhold
Hundesonen.no

Trippel i Skien


Sasha&Kiara
 Share

Recommended Posts

Er vel flere resultater ute å går nå som helgen er over??

Jeg harhatt en Høeg jeg tviler på jeg vil glemme med det første. :P

Fredag 10+1

Bamse BIR valp da han jo er alene. Men han fikk kjempegode kritikker. Og i gruppen gikk han og ble BIG3 :D

Santos, Ell, ck, resultater cert og 3. beste hannhund. :)

Gizmo, en valpekjøper sin. Fikk ell, ck, 4.beste hannhund og BIM junior. :)

Kiara som ikke er stille på halvannet år, fikk ell, ck men utplassert i tispeklassen.

Lørdag 7+1

Bamse BIR valp, kjempekritikker og endte som BIG 4. :))

Santos, ell, ck, cert, beste hannhund og BIM:D:D :D

Gizmo fikk idag blått.

Klara fikk exellent, vant åpen Lasse, men ingen kr ble delt ut.

Søndag 7+1

Dagen jeg ikke glemmer med det første tror jeg :P

Bamse BIR med KJEMPE kritikker, blant Annet "What a little character". Han endte som BIG4. Det var 6-7valper i gruppen hver dag.

Santos, min elskede Santos. Hehe. Exl, Ck, Vert, og jaggu BIR. :D :D :D LITT glede da gitt. Hehe. Da hAdde han slått ut 2 nucher :D Dessverre ingen gruppeplassering, men det gjør ingenting.

Også skjønne lille Kiara. Hun fikk ell, vant åpen klasse men idag ble det CK, og jada det ble jaggu CERT og 3. beste tipse. Til mitt gledeshylg NRK 2 den dagen. :P

Gizmo fra valpekjøper, fikk exl ck, 3.beste hannhund, res cert, og BIR junior. Gledes kom her å gitt :P Hehe

Det har vært en kanon helg for å si det mildt. :D :D :D

  • Like 6
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Herlig, gratulerer så mye! :D

Her hadde vi en noe spesiell oppladning til utstillingene, jeg har funnet ut (igjen) at jeg er alergisk mot Sandefjordsmygg. Veldig allergisk, og det gikk ut over føttene (legens kommentar var "fytti *******" :frantics: ), og da blir man jo straks litt usikker på om man kommer seg på utstilling. Når så "lille" gode søte nakendyret Jolie står for championatet så får nervene masse tid til å gå amok, og jeg var passe shaky da man (midt i en prednisolonkur) var på vei til Skien tidlig fredags morgen. Inn i ringen og så er hun plutselig eneste ikke-championtispe med ck. Rare blikk fra dommeren i det man får et lite gledesutbrudd, men hva gjør vel det når tøtteluren er champion på sitt 10. cert, 2 år og en måned gammel! :D :D :D Hun endte opp med 2.btk, og det ble kanskje en liten tåre hos meg da jeg snakket med oppdretter. og i bilen på vei hjem.. og vel hjemme :icon_redface::lol:

Etter det spilte det liksom ingen rolle hvordan det gikk, men lillemor slo til, på tross av kommentarer på pels begge dager, med å bli beste tispe og BIM både lørdag og søndag! En helt fantastisk helg og jeg er bare utrolig glad :ahappy:

Gratulerer også til oppdretter og deleier Roma :ahappy:

*Edit: Dommere var Sean Carroll, Anca Giura, og Antonio di Lorenzo.

Jolie fredag:

9394008552_330340611f_z.jpg

Og så glad blir man etter en strålende utstillingshelg :D

9394011158_315a7f0c5f_z.jpg

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gratulerer med supre resultater

Jeg stilte TriAna, Taspitirs Fabolouse Felicita fre lør og søn

NPPHK Rasespesial på fredag 53 påmeldte. Exellent Ck og beste tispe åpen klasse. Dpmmer: Anca Diana Giura C (dyktig dommer)

NMHK lørdag, 27 påmeldte: Exellent CK og beste tispe åpen klasse. Dommer : Catherine Lebrit

Mopseklubben søndag 29 påmeldte: Exellent. Dommer: Moria Grant-Cook

Legger ved kritikken på søndag som egentlig er veldig søt.. til tross for bare exellent:

Lovely head. G mouth. Lovely eyes . I love the masking of the head and ears. G neck. Lovely body. Walks and showing well.

I grunnen veldig fornøyd siden TriAna gjorde en utmerket jobb.. Står og går fantastisk. Alle dommere ga uttrykk for at hun er en veldig korrekt papilon som står og går veldig bra.. men de synes hun er litt i største laget som tispe..(innenfor standar)

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gratulerer så mye med championatet :D Vel fortjent til en vakker jente :ahappy:

Gratulerer igjen :)

Tusen takk! Jeg er kjempeglad! :ahappy:

Dpmmer: Anca Diana Giura C (dyktig dommer)

Gratulerer, og helt enig. Virkelig trivelig, faktisk andre rumenske dommeren jeg har stilt for på kort tid som både har vært dyktig og virkelig sympatisk både med to og firbeinte. Ville absolutt stilt for igjen!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Dratini

Ei venninne av meg dro nedover og debuterte med Py-valpen sin.

Fredag: BIR og BIG2.

Lørdag: BIR, BIG og BIS-valp!

Søndag: BIR, BIG og BIS3-valp!

Snakk om debut for de i ringen! :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er så stolt av gutta mine! :wub:

Robert fikk Excellent, CK og reserve CERT og ble 2. beste hannhund på sin aller første utstilling, mens lille Jesper fikk Excellent og CK og ble nr. 3 på sin første utstilling som junior :)

972240_10153055689475125_1933096636_n.jp

Edit: vi stilte på lørdagen, ikke de andre dagene.

Endret av Annegru
  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
    • Da har vi fått oss en reell frykt. Viser seg at tøffeste, tryggeste lille Edeward er som Mr.T når det kommer til trapper. Tror han fikk vondt i en klo da vi skulle opp trappen til veterinæren. Den forserte vi ved at jeg praktisk talt stod over han og løftet labbene hans en og en trinn for trinn. Han nektet gå selv, men var ok med å gjøre det sånn, hele trappen. Stoler på meg, men ikke sine egne bein.  Nå tenkte jeg det skulle være annerledes med en ny trapp som ser litt annerledes ut, på et annet sted, i annet lys, men nei. Ikke engang Nom Noms fristet nok til å våge gå et eneste trinn av den trappen med bakbeina.  Vurderer om Nom Noms er verdt det: Prøver snakke meg til fornuft. Det må vel finnes en annen måte? Muttern prøver friste med "kjepp". Dette ble pinlig fordi det er folk rundt, vi er på Tiller - Trondheims Grorud - og det ryktes at det kan være risikabelt å flagge blasfemiske avvik her på kveldstid etter mørkets frembrudd. Er det ikke provoserende nok å være svart hund om vi ikke skal gå rundt og vise at han liker å sutte på "kjepp" også?  — Virkelig, muttern! Dette vil jeg ikke være med på! Jevngodt med å brenne en Koran her. Du er sinnsyk!  Så han ble båret opp, som den lille babyen han er. Mindre pinlig. Fikk ham til å gå de siste tre trinnene selv. Prøver øke til fire-fem neste gang, uten å vifte med en diger "kjepp" så alle kan se det.  Han er i full sving med å fortære den nå, mulig for å prøve sikre seg mot flere sånne flauser ^^  
    • Avledning, og innlæring av alternativ adferd. "Hysj, gå og legg deg" fungerer bare HVIS hunden har lært og KAN oppgaven. Hvordan jeg ville gått fram avhengger veldig både av rase og individ. Men jeg ville ikke skjermet valpen for det som skjer rundt, den må jo bli vant til normale forstyrrelser. Hvis det er en rase med tendens til varsling så ville jeg nok sørget for å trekke for gardinene og ha på radio ved alenetreningen, så forstyrrelser utenfor blir mindre tydelige. I mange tilfeller ville jeg nok belønnet veldig raskt etter første bjeff, og deretter avbrutt/avledet, og lært inn alternativ adferd. Det er helt greit med et bjeff eller to for å si fra, og så komme til meg. Men hvis det er en bjefferase som varsler så skal man være ganske forsiktig for å ikke forsterke adferden. Det aller viktigste er å selv slappe av og ikke være så opptatt av det rundt. Det er ikke sikkert hunden reagerer i det hele tatt, og da trenger den ihvertfall ikke å lære det av eieren. Hvis det kommer et bjeff eller to på noe fra en valp ville jeg sagt "ja, ok", og så funnet på noe annet med valpen. En valp som får miljøtrening ute og oppdage masse lyder og omgivelser vil også være tryggere hjemme, mener jeg. Jeg kan anbefale boken Hverdagslydighet fra valp til voksen av Arne Aarrestad og Siri Linnerud Riber, den tar også for seg vanlige utfordringer.
    • Unge lovende sover søtt etter en to timer lang opp og ned fellestrening med mye bra og masse klebb.  Forventninger til hele stedet, både godteributikken som eimer deilig godis av alle slag, og hallen hvor godbitene hagler og det er lek og moro, de forventningene er skyhøye. Da muttern ba om en sitt før hun åpnet døren var ikke den unge lovende enig i det. Han var fokusert på å komme seg inn til moroa. Dumme muttern la listen for høyt og trodde hun skulle få sitt med verbal kommando, uten å engang hjelpe med lure. Hennes: "I shall ønly say this once," policy, hvorpå hun etter å være sikker på at han hørte det stilte seg til for å vente på sitten - det var som en krigserklæring. Da sitten endelig kom, men den kjipe megga ikke belønnet den med en gang, og hadde nerver til å lukke døren igjen da Ede spratt opp for å løpe inn, for å kreve mer.. Etter mange sånne forsøk, hvor sitten til slutt ble holdt med en godbit foran nesen, lenge nok til at mutteren fikk satt foten innenfor døren, så ble den belønnet et kom og ros og godis og den korte selvbeherskelsen han ble tvunget til å ha for å komme inn - sinnsykt frustrerende - ble forløst i økt glede, mer energi og iver, han ble mer gira av det enn han allerede var, så da muttern på ny, bare to meter innenfor første døren ***** ba ham om enda en sitt for å komme gjennom neste dør.. Hun fikk den, men han var ikke blid.  De glade forventningene hadde slått over i irritasjon da vi kom frem til plassen vår, og han satte i en hardrock konsert av bjeffing. Frustrert bjeffing. Emo bjeffing. Intenst. Øredøvende. Muttern fikk påpakning fra instruktør om å få hunden under kontroll, noe hun til sin store overraskelse fikk til momentant med å legge hendene på ham. Bjeffingen tok fullstendig slutt, han glemte hele resten av hallen, alt fokus var nå på kamp mot muttern. Hender uten godbiter som hadde nerver til å holde ham fast.. Tyggebeinet han ble tilbudt som alternativ å bite på var han fullstendig uinteressert i. Mutterns hender var den punchingbagen han følte for å ta ut sin høygira irritasjon og frustrasjon på. Vi var med ett tilbake til situasjonen i forrige uke. Dette var ikke tanning, dette var kamp, og Ede ville lære muttern å slutte stille urimelige krav og heller servere godis og leker og være blid og lett å ha med å gjøre. Han bet hardt og med et mål om mutterns submission. — Respect my authoritay, bitch! Muttern er ikke komfortabel med å bruke fysisk makt for å få trumfet gjennom viljen sin, men den der typen biting er fullstendig uakseptabel, og negativ straff var ikke en mulighet i situasjonen. Avledning var allerede forsøkt. Å holde ham fastlåst ble i øyeblikkets hete vurdert som en dårlig løsning. Selv om det å fysisk tviholde ham fast til han ga seg antakelig ville fungert der og da, så er ikke det en løsning når han blir større, og det blir han. Det kommer en dag hvor han har passert 40kg og har 10x forhøyet testosteron ifht en voksen hann. Den kampviljen der i den situasjonen lar seg ikke løse med bryting.  Muttern brukte det ene positiv straff verktøyet hun er komfortabel med. Overleppene hans ble lagt over tennene hans, om og om igjen. Han liker ikke å bite seg selv i leppene, og det frustrerte ham, men han hadde ikke lyst til å gi seg uten å ha lekset opp for muttern om å drive han inn i et sånt humør med urimelige krav. Det tok antakelig flere minutter før han ga opp. Så ikke på klokka, men hendelsene i rommet forøvrig ga holdepunkter å estimere fra. Mange ekle og vonde bitt i sine egne lepper fulgt av flere runder av og på tyggebeinet før kamplysten forlot den lille kroppen som roet seg ned og slo seg til ro. Søte lille snille Edeward var tilbake, og resten av treningen var han bare søt og snill og grei og flink. Muttern gjorde masse feil i starten, samtlige fra å ha for høye forventninger til hva han skulle mestre nå, og så bli så forfjamset av å ikke få hva hun ba om at hun ble usikker og ikke helt visste hvordan hun skulle løse det. De første feilstegene på gulvet var å forvente oppmerksomhet med for lav belønningsfrekvens. Lineføring ble repeatedly brutt av fokus rettet mot de andre ekvipasjene fordi muttern var for kjip med tørrfor. Tilbake til plassen vår hvor Ede er superflink til å chille nå.  Neste runde på gulvet, etter å ha ligget og sett på de andre, så fikk muttern oppmerksomheten, men hun feilet igjen med verbale cues uten lure, og hennes usikkerhet rundt hvordan løse det etter å ha feilet med å forvente utførelse på verbale cues, den forvirret Ede også, og vi ble gående og virre uten mål og mening. Han VILLE gjerne mestre, han var fokusert, men kommunikasjonen fra muttern var ikke klar og tydelig nok. Han la seg ned som et spørsmålstegn. Skjønte ikke hvorfor godbitene uteble. Mistet motivasjonen. Tilbake til plassen vår.  Tredje runde gikk bedre. Muttern hadde senket forventningene, klarte kommunisere tydeligere og belønne med høyere frekvens. Det løsnet.  ..men alle øvelser er bagateller. Så lenge valpen er snill og grei og i godt humør og gir kontakt og kommer på oppfordring, så er det ikke viktig om han sitter skrått, ligger på hoftene eller må bes flere ganger om noe. Det eneste virkelig viktige er å få den kampviljen under kontroll. Det har skjedd to ganger til nå. To ganger har han slått over i en sånn modus. Det er ikke overraskende. Jeg trodde ikke jeg kjøpte en retriever. Spørsmålet er hvilken måte som er den mest riktige å håndtere det på for å unngå virkelige problemer når han vokser til og får baller.  Tre andre valper jeg har hatt reagerte på smertehyl og ble lei seg og ville si unnskyld for å ha bitt meg. Easy peasy bitehemming på null komma niks. Chihuahuaen hadde en annen kamp i seg. Hun tente på at jeg hylte og gikk på med dødsforakt. Negativ straff var nøkkelen med henne. Å bli forlatt alene i rommet hver gang var bare ikke verdt den triumferende følelsen av å bite det digre vesenet til grimaser og hyl av smerter som en liten pipeleke. Hun lærte fort av det.  Jeg håper og tror at kombinasjonen av sosial avvisning i de situasjonene hvor jeg kan forlate ham, og tennene over leppa så han biter seg selv i de situasjonene jeg ikke kan bruke sosial avvisning vil få dette under kontroll.  Han er bare 13.5 uker, og det har bare skjedd to ganger enda. 
    • Tar gjerne i mot deres beste tips/erfaringer med å forebygge varsling/vokting! Da tenker jeg på det å bjeffe om fulle folk roper i gaten om natten, om det smeller i bildører utfor huset, om naboen går nært husveggen og liknende. Har lest litt om temaet, men finner ulike teknikker og vet ikke helt hva som er best. Begrense hunden/valpens muligheter til å se og høre det som skjer utenfor? Eller tvert i mot, la vindu stå på gløtt så den blir vant med at det er masse lyder utenfor? La den se hva som skjer ute? Belønne når den ikke varsler, eller belønne når den varsler kort, så den forstår at jobben er gjort og det holder med ett bjeff? HVordan reagerer man om hunden bjeffer masse på en lyd utenfor? Skal man si ting som "hysj" "gå og legg deg", avlede og liknende når den varsler, eller vil det forsterke hundens oppfattelse av at det er viktig å varsle?  Mange tanker her - åpen for alle innspill! Vil være konsekvent fra valpen er liten, så jeg vet hvordan jeg skal løse problemet når det kommer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...