Gå til innhold
Hundesonen.no

Erstatningskrav etter feilbehandling, nytt spørsmål


Recommended Posts

Skrevet (endret)

For nesten en mnd døde den ene hunden vår etter feilbehandling hos veterinær. Hunden var inne for sterilisering, og døde etter blødninger noen timer etter at vi kom hjem. Veterinæren som opererte, beklaget veldig når h*n fikk vite hva som hadde skjedd og ville betale våre utlegg til akutthjelp, og tap av hund.

Nå har vi fått beskjed fra h*n at vi må sende et dokumentert erstatningskrav til h*n som kan sendes til h*ns forsikringsselskap. Jeg er veldig usikker på hvordan et sånn erstatningskrav skal se ut, og hva det bør inneholde.

Jeg har allerede sendt en klage til Mattilsynet, og jeg vet at veterinæren som akutt-behandlet hunden (på et annet veterinærkontor) etter operasjonen også har sendt en rapport til Mattilsynet pga av dårlig behandling som førte til hundes død.

Papirer jeg har:

- Journalutskrift fra selve steriliseringen,skrevet av vetrinæren som steriliserte hunden

- Journalutskrift med dødsårsak fra vetrinæren vi var hos akutt etter operasjonen

- Kvitteringer på våre utgifter til akuttbehandling

- Klagen som er sendt til Mattilsynet, skrevet av meg

Det vi søker erstattet er våre utgifter til akuttbehandling + tap av hund, men jeg vet ikke helt hvordan jeg skal skrive det og hva jeg skal legge ved. Noen som har noen tips eller råd?

Endret av SoppenCamilla
Skrevet

Om du har/hadde forsikring på egen hund, burde kanskje ditt forsikringsselskap kunne hjelpe deg med dette?

Kondolerer forøvrig .. trasige greier.

Skrevet

Takk! Veldig trasig.

Hun var ikke forsikret så ingen hjelp å hente hos noe forsikringsselskap.

Skrevet

Kondolerer så mye. For en forferdelig måte å miste hunden sin på. :(

Jeg ville tatt kontakt med veterinærens forsikringsselskap og hørt hva det er de trenger at kravet skal inneholde. Da vet du at du får med det nødvendige.

Skrevet

Det var lurt, skal sjekke det ut :)

Kondolerer så mye. For en forferdelig måte å miste hunden sin på. :(

Jeg ville tatt kontakt med veterinærens forsikringsselskap og hørt hva det er de trenger at kravet skal inneholde. Da vet du at du får med det nødvendige.

Det var også lurt, må bare finne ut hvilke forsikringsselskap h*n bruker.

Skrevet

Det var lurt, skal sjekke det ut :)

Det var også lurt, må bare finne ut hvilke forsikringsselskap h*n bruker.

Ja, det er like greit at all kommunikasjon skjer via forsikringsselskapet tenker jeg, når man er oppe i en så følelsesladet konflikt.

  • Like 1
  • 1 month later...
Skrevet

Jeg fikk skrevet erstatningskrav til forsikringsselskapet, og igår fikk jeg svar fra dem.

Totalt var kravet på 28000,-

Fordelt slik:

Honorar til vetrinærkontoret vi fikk akutthjelp på 6700,-

Tap av hund 12000,-

Tort og svie/medisinsk feilbehandling 10000,-

Svaret jeg fikk fra forsikringsselskapet var:

"Da har jeg gjort opp for den delen av kravet som dekkes av *veterinæren sitt navn* sin
forsikring.

Dette utgjør kr.3.701,- og er innbetalt konto **********. Det overskytende er
egenandelen kr.15.000,- og kravet angående "tort og svie". Dette er noe
*veterinærens navn* må gjøre opp med deg direkte."

Så til det jeg lurer på; er det vanlig/rett at vi må kreve egenandelen direkte fra veterinæren som gjorde feil? Hadde håpa vi slapp å ha noe mer med henne å gjøre.

Kravet for "tort og svie" regnet jeg ikke med at vi fikk medhold på så den er grei.

Bare spør om noe er uklart, er ikke så flink å uttrykke meg skriftlig :P

Skrevet

Det beste er jo rett og slett sende en talefør person som vet hva det dreier seg om, og som ikke nødvendigvis blir for følesemessig engasjert.

Rett og slett avtale ett møte med veterinæren.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...