Gå til innhold
Hundesonen.no

Tørrfor og dehydrering av hunder/katter - link?


Recommended Posts

Skrevet

For et par mnd siden så jeg noen videoklipp på Youtube av en kvinnelig veterinær som pratet om råforing og dets fordeler. I en av videoene pratet hun om tørrfor og hvilken dehydrerende effekt det hadde på hunder og katters kropp. Nå husker jeg ikke hva hun heter og jeg finner ikke tilbake klippet, kan noen hjelpe? Hun var veldig veldig flink :)

Vil gjerne lese mer rundt dette emnet, gjerne på engelsk. Så hvis noen har linker er det bare å poste, jeg får bare opp Dehydrated dog food og masse tørrforreklame når jeg prøver å søke på Google selv :P

Skrevet

Har hørt om dette en gang, men husker ikke fra hvor.

Skjønner jo hvorfor det kan føre til dehydrering da. Eneste foret jeg har prøvd som ikke ekspanderer noe særlig i vann er Orijen Fish, det ekspanderer jo det også, men det bruker mye lengre tid. Spørs hvor mye det ekspanderer når magesyre er involvert da, det kan jo være mer.
Merker også at vannskåla må fylles på oftere når dyra får tørrfor vs. råfor.

Skrevet

Jeg har dessverre ingen link til deg, men merker STOR forskjell på vanninntaket når hunden får V&H kontra tørrfôr. Jeg har alltid tenkt at det er pga vanninnholdet i V&H som gjør at hun ikke trenger å drikke så mye, mens når hun får tørt så må hun få væske i seg gjennom vann. Var ikke klar over at det dehydrerte noe. Husker du hva veterinæren sa at var grunnen til det?

Skrevet

Nå må man også ta i betraktning at sk. "våtfôr" inneholder endel vann selv - så hvis man skal sammenligne dette må det være oppbløtt tôrrfor kontra f.eks. vom og hundemat.

Mine får oftest oppbløtt tôrrfôr - og selv med 5 hunder så er det ikke noen særlig store mengder vann som drikkes (unntak: rett etter de har vært ute og herjet eller på veldig varme dager, såklart).

De tôrrfôrene jeg har brukt de siste årene sveller veldig lite i forhold til slik de gjorde for noen tiår siden. Da ble de små brune knottene til 5-6 ganger størrelsen og så ut som porøse svamper på en måte.. Så det er nok endel gammeldagse holdninger som henger igjen fra da hunder faktisk "este" etter de hadde spist og så fikk vann.

Men ja, hvis man fôrer tørt fôr og samtidig ikke ser til at hunden har tilgang til vann hele tiden så er det kanskje ikke så merkelig at de blir veldig, veldig tørste.

Med katter tror jeg det er litt annerledes da jeg har hørt at det ofte kan være litt trøbblete å få dem til å drikke tilstrekkelig. Hunder og katter er ikke så like når det gjelder slike ting, visstnok.

Susanne

  • Like 1
Skrevet

Husker du hva veterinæren sa at var grunnen til det?

Mener hun sa det var at siden hundens/kattens organer er laget for å spise mat som inneholder opp mot 80% vann ville det gjøre stor skade på organene over tid om hunden/katten ikke drikker nok vann. Kulene trekker jo til seg fuktighet i magen.

Skrevet

Mener hun sa det var at siden hundens/kattens organer er laget for å spise mat som inneholder opp mot 80% vann ville det gjøre stor skade på organene over tid om hunden/katten ikke drikker nok vann. Kulene trekker jo til seg fuktighet i magen.

Du tenker nok på Karen Becker. Hun har mange gode råd og tanker synes jeg. :) Om du melder deg på nyhetsbrevet får du informasjon på e-post om alt som måtte være interessant. :)

Her finner du alle filmene hennes: http://healthypets.mercola.com/sites/healthypets/videos.aspx

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...