Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hunden har fått påvist HD grad D. Hun er bare 2 år gammel, trener lydighet og agility. Vi gikk nettopp vårt første agilitykurs før vi fikk diagnosen og hunden liker det.

Jeg tenker på å starte i klasse en i agility, men er skeptisk for å gjøre det værre for hoftene hennes. Jeg ser ikke noe tydelige tegn på at hun har vondt, men i slutten av lange turer begynner hun å slenge litt på hoftene. Vi var i kontakt med dyrlegen, hun sa vi skulle fortsette som før; "Hunden lever i nuet og elsker å jobbe, det er noen hunder som aldri blir påvirket av en HD grad D mens andre kan få problemer med det". Jeg derimot er litt mer skeptisk, for jeg vil selvfølgelig forebygge det, så hun kan få et langt og godt liv.

Derfor lurer jeg på hvordan er det å trene AG med en HD hund? Har noen noen erfaringer eller anbefalinger ang. dette? :)

Skrevet

Jeg hadde valgt å ikke konkurere i ag.

Men uansett burde du gi glucosamin tilskudd og fiskeolje for å hjelpe til å smøre og hjelpe leddene.

Lykke til.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Jeg ville nok ikke trent agility med den. Jeg er enig med veterinæren i at hunden bør få leve et aktivt liv selv om den er avlest med en D på hoftene, men akkurat agility ville jeg nok droppa. Det finnes så mye annet moro man kan trene som ikke er like ensidig belastende på kroppen som agility er :) F.eks. Lp og bruks er også belastende, all bevegelse er det, men ikke på samme måte som agility. Så jeg ville funnet noe annet å trene og samtidig passet på å holde hunden slank og i god fysisk form :)

Guest lijenta
Skrevet

Nå har ikke jeg trent ag med hd hund men hatt en en situasjon som ligner.

Hadde hunden min fått den diagnosen så hadde jeg holdt hunden hel slank. Mosjonert variert og tenkt bygg muskler. Så hadde jeg gitt hunden tilskudd og trent og variert aktiviteter til smertene ble for store Og ja hunden vil nok få et kortere liv enn om du hadde satt den opp som soffapute, men hunden vil få et mye mer lykkelig liv og det er det viktigste. Og ingen vet hvor mye kortere kan jo være likt

Skrevet

Vet om en tispe med en E hofte som går klasse 3 i agility. Hun er vel 5 år nå, og har ingen problemer med hofta ennå:) dette med HD er jo individuelt, og noen hunder lever et langt aktivt liv med D hofter, mens en annen sliter mye. Har vel noe med rase og gjøre også, belastningene på hoftene til en 15 kg bc, blir jo ganske forskjellig fra en 60 kg berner sennen. Har jeg hørt hvertfall.

Se ann hunden, hold henne slank (heller litt for tynn, enn for tjukk) og godt musklet.

Hadde det vært albuene, så hadde det vært en annen sak, da det er store belastninger på fronten til hunden i agility.

Skrevet

Vet om en tispe med en E hofte som går klasse 3 i agility. Hun er vel 5 år nå, og har ingen problemer med hofta ennå :) dette med HD er jo individuelt, og noen hunder lever et langt aktivt liv med D hofter, mens en annen sliter mye. Har vel noe med rase og gjøre også, belastningene på hoftene til en 15 kg bc, blir jo ganske forskjellig fra en 60 kg berner sennen. Har jeg hørt hvertfall.

Se ann hunden, hold henne slank (heller litt for tynn, enn for tjukk) og godt musklet.

Hadde det vært albuene, så hadde det vært en annen sak, da det er store belastninger på fronten til hunden i agility.

Jeg mistet min HD:D hund 2,5 år gammel. Hun klarte ikke å strekke ut beina godt bakover, så tvang hun aldri til å hoppe.

Men som du også sier, hold hunden slank!!! og masse muskler. Det kommer veldig ann på hvordan hofta er, Amiga sine var av.

Også er det mange hunder som aldri viser smerte, Amiga viste ingenting før det ble veeeldig vondt.

Skrevet

Det finnes hunder med HD-E som klarer det meste, og det finnes hunder med HD-E som ikke blir 1 år gamle engang. Det hjelper ikke at hund A klarer å konkurrere i klasse 3 agility med HD-E hofter, fordi det er denne hunden det gjelder. Det er ikke sikkert den er en av de heldige som trekker kortet som gjør at de får et langt liv trass hofteproblemer. Leo til Øystein Ødegård har D hofter, men holdt koken på toppnivå i LP mange år. Waagendorfs Izizou til Jørgen Stiansen hadde også HD-D, og konkurrerte i toppen i bruks.

Så kommer det litt an på hunden. Hvordan den er på banen med tanke på iver og innsats. En hund med lavere intensitet, belaster ikke kroppen like hardt som en hund med høy intensitet. Nirm slet med spondylose og ble pensjonert av LP pga det. Med lavere intensitet, så hadde han holdt lengre, rett og slett fordi at han tok så hardt i en hver bevegelse han gjorde.

Likevel er vel ikke agility det jeg hadde satset på med en hund med HD, men heller satset på LPen. :)

Skrevet

Jeg har en ung hund som akkurat er diagnostisert med hd c på den ene hofta. Han skal gå ag som normalt. Men har får div kosttilskudd og regelmessig behandling av osteopat + massasje.

I tillegg holdes han slank og jeg prøver å begrense asfalt gåing.

Skrevet

Du skriver at hun slenger litt med hoftene på slutten av lange turer. Det ville jeg ansett som en klar indikasjon til å ikke drive med en aktivitet som agility i alle fall, som er en vesentlig større belastning enn å gå tur.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...