Gå til innhold
Hundesonen.no

Innkalling med stå


starlight
 Share

Recommended Posts

Klasse 2 øvelsene begynner å sitte ikke bare i trening, men også i konkurranse (vi har riktignok tidvis trøbbel med ruta, men bortsett fra det så).

Problemet er at Vita kan øvelsen innkalling med stå litt for godt. Hun vet så vel at jeg kommer til å stoppe henne, derfor har hun begynt å trave på første innkalling, og galoppere etter stå'en. Veldig irriterende, da vi på de første konkurransene fikk høre at dommere "aldri hadde sett en collie gjøre øvelsen så bra".

Jeg har prøvd med belønning bak henne, jeg belønner aldri og avbryter når hun traver, jeg har prøvd å bare kalle inn uten å stoppe og gudene vet hva jeg har prøvd snart. Det funker ikke. I tillegg har hun fått for seg at jeg må bruke dobbeltkommando for at hun skal starte. Noen som har noen gode tips??

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vet ikke om denne vil være nyttig, for det kan hende hun løser det på samme måte, ved å trave, men du kan jo prøve? Har du lært hundene kierra, å runde et objekt? Det kan man bruke til mye, feks å gire opp hunden litt, og man kan også bruke den til øvelser hvor hunden kommer mot deg, men uten at man setter den i sitt og bli og uten at noen holder hunden for deg. Da kan du si stå når hun er på vei mot deg. Kanskje hun girer seg litt opp på den øvelsen og at hun overfører det til stå under innkalling?

Her hadde Bris akkurat lært det, nå er intensiteten høyere :)

Har ingen konkrete tips utenom dette, da jeg ikke har slitt med det problemet selv.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva med å midtveis i innkallingen, gjør du deg morsom og rop jaaaaaa samtidig som du kaster en ball bakover (altså bak deg) slik at hunden får fart. Gjøre dette noen ganger slik at h*n ikke forventer at h*n skal stoppe.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Direkte innkallinger, altså uten stå. Nå som hun har en "etablert" atferd der, så kaller du inn og løper som pokker andre veien, eller kaster ballen din bakover (eller slik at hun må løpe forbi deg) Tren kun fart i en periode, etter at farten er bra legger du inn stå igjen, og heretter lar du det ALDRI være forutsigbarhet i innkallingene dine. Noen ganger stå, andre ganger ikke stå.

Ikke tenk andre momenter enn fart i en liten periode. Del opp øvelsen om du kjenner vondt i viljen. Skal du kalle inn, så gjør det fra stå.

Slik tenker jeg i hvert fall

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva med å midtveis i innkallingen, gjør du deg morsom og rop jaaaaaa samtidig som du kaster en ball bakover (altså bak deg) slik at hunden får fart. Gjøre dette noen ganger slik at h*n ikke forventer at h*n skal stoppe.

ja, jeg har begynte med slike "ablegøyer" nå i det siste. Bare rope henne inn og leke bajas selv. Hun kommer jo i fart da, så jeg tror kanskje at dette er veien å gå..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Direkte innkallinger, altså uten stå. Nå som hun har en "etablert" atferd der, så kaller du inn og løper som pokker andre veien, eller kaster ballen din bakover (eller slik at hun må løpe forbi deg) Tren kun fart i en periode, etter at farten er bra legger du inn stå igjen, og heretter lar du det ALDRI være forutsigbarhet i innkallingene dine. Noen ganger stå, andre ganger ikke stå.

Ikke tenk andre momenter enn fart i en liten periode. Del opp øvelsen om du kjenner vondt i viljen. Skal du kalle inn, så gjør det fra stå.

Slik tenker jeg i hvert fall

Ja, det er slik jeg også har begynt å tenke. Takk for tips :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Viss hun kan det så ville jeg rett og slett ikke trent det serlig mye og heller bare trent masse innkalling uten stå. Og er hun treg så ville jeg som margrete sa, løpt avgårde. skal du løpe så gjør det med en gang du kaller inn, da slipper du og "belønne" at hun traver, da får du fart med en gang. Ville gjort det vertfall i starten ettersom hun bruker og starte i trav, også, om du føler det er nødvendig, kan du drøye litt etterhvert.

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Et annet tips jeg kom på nå, er å forberede hunden litt. Feks i denne øvelsen er det farten som er "problemet", da kan du feks forberede henne ved å hviske noe hun forbinder med fart før du går fra henne, så vet hun allerede på forhånd hva som skal skje. Hvis jeg sier "løpe fort, løpe fort" til Bris blir han helt gal, for han vet da at han skal ha innkalling til meg. Dette har jeg lært inn ved at noen holder igjen hunden mens jeg går (så kan man gire den opp og få den til å trekke litt mot deg), og før jeg går har jeg bare sagt "løpe fort, løpe fort" med lav stemme.

Dette var noe jeg lærte på kurs en gang, at man kan hjelpe hunden litt på forhånd. Hvis problemet i denne øvelsen feks hadde vært stå kunne man sagt "stå, stå" før man gikk fra hunden. Hvis du får noen til å holde henne igjen, og så gire henne opp litt og bygge en forventning til det du sier til henne før du går, og så går unna og gjør det kjempemorsom og kaller inn får hun nok opp intensiteten. Flott tips du har fått av de andre, gjør det i tillegg :)

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Et innspill til det Frida sier, det er mye man kan gjøre med kroppsspråket som man også kan gjøre i konkurranse. Feks så går jeg sakte fra hunden i fellesdekk også går jeg raskt fra hunden i innkallinger. Du kan jo også bettinge komandoen. Jeg bruker feks forskjellig komando på innkalling og innkalling med stå/dekk, men det er kanskje dumt i ditt tilfelle. Men du kan jo bytte innkallingsord(eller ha mye fokus på og endre betydningen av det du har) og kjøre opp hunden skikkelig på det og bare kjøre innkalling rett inn i utgangsstilling eller innkalling med påvirkning for og skru opp forventningene til fart så trener du aldri stå med det ordet, bare tar en stikkprøve en sjelden gang for og sjekke at det sitter. Feks så bruker du "kom" når du skal trene stå innkalling med stå hjemme også bruker du "på plass" til raske innkallinger med mye påvirkning. da får du trent om du har behov for det men uten og bruke innkallingsordet, og innkallingsordet har du hjernevasket på fart så når du kommer på konkurranse og roper "på plass" så kommer hunden som et lyn :)

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Det viktigste om man velger å kaste ball bakover eller gå bananas er at man aldri gjør dette uten at hunden har det tempoet man faktisk vil belønne. Om pelsen kommer dassende, så hiv den i bilen og gi en kort timeout, når farten et bra kan du gå ape umiddelbart.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg trener nesten aldri hele øvelsen. 1-2 ganger innimellom. Ellers trener jeg stå momentet bort fra meg: legger ut leke, gir Aïda "jah", kommanderer stå, og værsågod dersom jeg er fornøyd med ståen, ellers tilbake til start. Og masse direkte innkalling uten stå :) Ja vi trener faktisk fortsatt valpeinnkalling for å få opp farta :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...