Gå til innhold
Hundesonen.no

Har hun brukket jekslene?


Recommended Posts

Vel her ligger jeg hjemme, sjuk med bettenelse i magen av alle ting. Nok om min helse.. Uansett, noen dager hjemme gir jo mulighet til å inspisere dyret nøyere normalt. Og i dag fikk jeg sjokk!

Jeg tror sannelig at hjertebarnet mitt har fått brukket noen jeksler, og det kan ikke ha skjedd nylig heller. Mtp åssen de ser ut.... Hvorfor har jeg ikke lagt merke til det før? Har jo merket at hun ikke har vært så interessert i tørrforet sitt i det siste, men hun pleier jo å ha perioder med sultestreik fordi hu blir matlei, uten at det har vært noe galt fatt av den grunn... Jeg bestilte time hos veterinæren med èn gang jeg så det, men fikk ikke time før i morra. Nervepirrende. Jeg har SÅ sinnsykt dårlig samvittighet over at jeg ikke har oppdaget dette før, og jeg føler meg som en jæ***a dårlig hundeier :(

Prøvde å ta bilder, så dere kan se. Kanskje jeg bare er hysterisk og, tanna er infisert med tannstein, eller kanskje det er matrester. Tørre ikke pirke nærmere på tanna, jeg er redd hun skal få vondt.

300501_10151619553540091_673123595_n.jpg

935649_10151619566860091_844722738_n.jpg

575899_10151619566900091_653040909_n.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Yellow

Hele ser de bakerste ikke ut, nei, og minst en av rovtennene er også knukket/slipt ned.

Hva gir du av snacks ved siden av tørrfôret?
Tyggeben fra dyrebutikk f.eks kan være årsaken, mye som selges der er definitivt ikke tannvennlig dessverre.
En fin huskeregel er at alt av tyggeben-/godis som hunden får skal knuses enkelt, blir hunden sittende å bare gnage og skrape uten å fi i seg noe er det for hardt, og det er selvsagt stor forskjell på hunder der størrelsesmessig. (F.eks er kotelettben (rå) for min på 7,5 kg. for hardt til at han knuser disse lett, mens for en hund av stor størrelse er nok ikke det noe problem.)

Uansett skal du ikke klandre deg selv, synes tennene så fine og rene ut bortsett fra det.

Lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hun får dentastix, sånne skinnbein og ellers bare råe bein som oksehale, kraftbein, rå kylling, rå fisk alt etter som hva som er billig i frysedisken :) Vi var på hyttetur nå i helga som var, da lekte hun mye med aussien til søstra mi (de løper løse på tomta om se vil), mulig hun kan ha skadet seg på den måten... jeg aner faktisk ikke. Den ene spisse tannen er litt nedslitt øverst, antakeligvis fordi hu (uten lov, dustehund) plukker opp isklumper på tur om vinteren.

Uansett skal det undersøkes i morgen, og da , uavhengi om noe er brukket eller ikke, tenker jeg vi skraper litt tannsten også :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Yellow

Kraftbein, dersom du da mener hule margbein, skal ikke hundetenner tygge på, det er altfor hardt og anses som "ikke-spiselige" ben for råfôrere, både fordi det kan slite og ødelegge tenner og fordi så harde ben kan splintre seg og kan gjøre skade i systemet (på samme måte som varmebehandlede ben). Så det kan jo være grunnen, hørt om flere som har måttet trekke tenner på hundene sine etter at de har gitt det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis dette hadde skjedd nylig, hadde det vel vært bruddkanter og ikke minst freshere farge på tanna der den delen dekka av tannstein hadde falt av? Dette ser ut som slitasje for meg, og ikke noe dramatisk.

Lykke til i morgen uansett, hold oss oppdaterte! :)

Ja det er nok sant :) Er usikker på om tannen er slitt ned, eller om den er brukket. Det brune som var der i stad, er ikke der nå :S Mulig det var litt matrester (hun knabbet et knekkebrød i morrest, tyven), men selve tannen synes jeg ser litt merkelig ut sånn uansett. Det virker ikke som hun har spesielt vondt.

Klart jeg skal holde dere oppdatert :)

Kraftbein, dersom du da mener hule margbein, skal ikke hundetenner tygge på, det er altfor hardt og anses som "ikke-spiselige" ben for råfôrere, både fordi det kan slite og ødelegge tenner og fordi så harde ben kan splintre seg og kan gjøre skade i systemet (på samme måte som varmebehandlede ben). Så det kan jo være grunnen, hørt om flere som har måttet trekke tenner på hundene sine etter at de har gitt det.

Aha, det var jeg ikke klar over. Da skal hun ikke få det noe mer. Trodde ikke det hadde noe å si så lenge det var snakk om rått kjøtt og bein. Men da vet jeg det, det kan jo være en medvirkende årsak ..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da har vi vært hos veterinæren. Det var heldigvis ikke noen brukne tenner, det bruke over jekselen var matrester som hadde satt seg fast :D

Når hun først var dopa ned, så tok veterinæren og skrapet vekk tannsten og rensket litt opp i munnen hennes. Fikk mye skryt for ellers rene og sterke tenner, men den ene rovtannen er noe slitt ned + to fortenne i underkjeven. Men ikke noe farlig. Hun har litt missfarging på selve emaljen, men ikke noen hull, tannråte eller betent tannkjøtt :) Det er jeg selvsagt veldig glad for :D. Kjente jeg fikk sikkelig hetta i går, for jekselen så jo helt ødelagt og råtten ut. Tullebikkja lurte meg haha...

Tjukkebolla veier et par kg for mye, så nå er hun satt på diett. Foreløpig med litt mindre mat enn normalt (RC adult), men om ikke det fungerer skal hun over på et diettfòr i fra RC.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke som jeg kan se. Du vil få beskjed hvis en tråd fjernes, med mindre du åpenbart er en spam-bot. Simira med Moderatorhatt
    • Kan hende det bare er jeg som er fullstendig glemsk her altså, men jeg var så sikker på jeg hadde laget en «min hund» tråd til Karma, men isåfall er den borte nå. 🙈  Kan dere se på «bakrommet» om tråder har eksistert og er blitt slettet av en eller annen grunn? Eller er den sporløst borte isåfall?  Vil jo gjerne unngå at det skjer igjen om det er en grunn til at den er borte og det ikke bare er jeg som innbiller meg at jeg laget den tråden. 😂
    • Om du får til å taime vekkerklokke og morgenrutine sånn at valpen sover når dere forlater bilen den første tiden, så får du mer tid til å trene den mer forsiktig og gradvis på å være alene.  Meninger om tyggesaker uten tilsyn er delte mellom teoretikere og praktikere. (Det meste KAN i verste fall drepe hunden ved kvelning eller blokkering av tarm, men barn kan brekke nakken av å falle skeivt ut av en høy seng også, og en bekjent snublet på en skogssti og døde momentant av å lande med hodet på en stein. Det er mye potensielt veldig farlig som veldig sjelden skjer.) Fra flere tiår med skadefri altmuligtyggere våger jeg banne i kirka og trosse de mest forsiktige ved å anbefale en fordøyelig tyggesak, f.eks. okse*****, eller en fryst Kong, så har valpen noe annet å fokusere på enn at den er forlatt alene. Beste er selvsagt om den sover i bilen i starten, så du får mer tid til å venne den til å være i buret alene.   
    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...