Gå til innhold
Hundesonen.no

Ny ulveobservasjon i Sunndal


Annik
 Share

Recommended Posts

Det var like før klokka 01.00 natt til 2. pinsedag at ulven ble observert. Bilføreren, som var nær ved å kjøre på dyret, meldte observasjonen til politiet. De la meldingen ut på Twitter i natt.

Han varsler at han kommer til å ringe saueeiere i området, for å be dem holde utkikk. Dersom ulven begynner å gjøre skade på dyr, vil det bli søkt om fellingsløyve.

Artikkelen kan leses her.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ulv som slår seg ned blant mennesker, eller bjørn for den saks skyld, bør enten felles eller flyttes. Kanskje kommer den tilbake, men flytting kan forsøkes.

I tilfelle ved flytting, bør den dna-testes og radiomerkes.

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Liten rolle spiller det, denne ulven var vell egentlig dødsdømt før den kom omtrent. Men nå skal den altså skytes...

http://www.rbnett.no/nyheter/article7606803.ece

Jeg skjemmes over norges syn på natur og rovdyr... Forventer de virkelig at et rovdyr skal la et enkelt bytte gå fra seg?? :icon_redface: Nei vi skal ikke ha rovdyr, vi skal kun ha beitedyr, hortedyr, smågnagere o.l... :pinch:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Søstra til svogeren min driver med sau i Sunndalen, i går skrev hun et langt innlegg på facebook ang det å vær ebonde, og alt jobben med det og slikt. Hun beskrev alle følelsene sine under lamminga, og det å slippe de ut i marka, og gleden og blabla. Så beskrev hun hvordan det var å finne et lam, revet i hjel, som fremdeles var varmt. Det ga med litt å tenke på. Så når det kommer en ulv, og tar knekken på 7 lam rett utenfor husveggen til folk, da skjønner jeg at de vil at ulven skal felles... :cry:

Folk mener at bøndene skal passe på dyra sine. Men det er ikke så fett å drive med 150 vinterfora sau, så mange må ha en jobb ved siden av. Skal de ansette noen som skal gå å tråkke i marka for å gjete sauene da?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skal de ansette noen som skal gå å tråkke i marka for å gjete sauene da?

Utlendinger på tur i Norge spør gjerne hvor gjeteren er etter å ha møtt på sau.

Fin sommerjobb for ungdommen. (Og helt sikkert ikke dyrere enn det staten allerede betaler for erstatninger, enten det er sau som er tatt av rovdyr eller sau som har krepert av andre årsaker, noe som kunne vært unngått om den hadde hatt noen til å passe på seg.)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Utlendinger på tur i Norge spør gjerne hvor gjeteren er etter å ha møtt på sau.

Fin sommerjobb for ungdommen. (Og helt sikkert ikke dyrere enn det staten allerede betaler for erstatninger, enten det er sau som er tatt av rovdyr eller sau som har krepert av andre årsaker, noe som kunne vært unngått om den hadde hatt noen til å passe på seg.)

Jeg skjønner at du har god greie på saueadferd siden du mener at det hadde vært en enkel jobb for ungdom å holde øye med et beitelag på 400-1000 sau på områder på flere kvadratkm.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Passer man ikke på dyrene sine så må man nesten regne med noe svinn i løpet av beitesesongen. Nei, det er ikke fett å være sauebonde, men det er tydeligvis ikke fett å være ulv heller...

Kommer ulven fir nær så kan den flyttes, den må ikje skytes. Men nå skal vi ikke ha vilt som spiser kjøtt i dette landet, det er helt tydlig.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...