Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Pelsen er 8 år og går på seniorfôr fra Eukanuba. Han flasser helt enormt, samtidig som huden er ganske fet, mens pelsen er stri - han har også tendenser til å lukte ganske sterkt til tider.
Sist gang jeg kan huske at han hadde myk pels var da han var valp - for å sette det litt på spissen.
Men nå er han en beardis og pelsen er jo ganske hard, men den skal likevel være myk å ta på. Han bades og stelles jevnlig med god shampoo og balsam. Har slitt med våteksem, men dette holder vi vedlike med jevnlig klipping og sørge for at han holder seg tørr.

Jeg vurderer å tilsette mer omega3 samt bytte av fôr, for noe som spesialiserer seg på ledd, da han er ganske støl til tider (her skal jeg selvfølgelig være obs på omega3 innholdet så jeg ikke tilsetter for mye heller). men noen tips? Høres dette ut som en plan, og er det evt noen andre beardiseiere her inne som har gode råd? :))

Skrevet

Du sier at sist gang han hadde myk pels var da han var valp, men når begynte denne flassingen og forandringene i hud/pels? Er det noe som har kommet i det siste, eller har han "alltid" vært slik?

Guest Yellow
Skrevet

Omega-3 er vanskelig å overdosere, så er bare å ta dobbel anbefalt dosering over en periode for å se om det kan hjelpe. Alt tørt inneholder for lite av dette da det ikke er mulig å lagre mye av dette i tørr form uten at det harskner over tid.

Selv anbefaler jeg Vom og hundemat/råfôring, helt klart det beste for hunden og det vil også gjerne gi utslag på bl.a pelskvaliteten også.

Ang. stølhet kan det være en ide å tilsette glukosamin i tillegg til omega-3, det gir jeg min egen 10-åring forebyggende.

Har det med hud og pels kommet veldig plutselig burde du ta en veterinærsjekk, men ikke-optimal fôring over tid og mangel på omega-3-fettsyrer kan helt klart gi symptomer som tørr hud og matt/dårlig pels alene.

Skrevet

Dette med pelsen fra valpestadiet var satt litt på spissen, men flassen har kommet de siste årene - etter at han startet på seniorfôret så vidt jeg kan huske. Før det gikk han på sensitiv skin og det hjalp litt på pelskvalitet og våteksem.
Tkk for tipset Havanaislove, det kan sikkert være lurt å prøve ut:)

Skal ta han inn til dyrlegen for å få en god veiledning på dette, men virker som at jeg er på rett spor i alle fall:-))

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Håper på det. Behandler er iallefall positiv, jeg blir litt negativ merker jeg basert på tidligere erfaring. Men det er positivt at hun ikke halter eller noe sånt og tilsynelatende bygger fin og jevn muskulatur og ifølge behandler er myk og fin med god bevegelsesfrihet i ledd. 
    • Artig med rykk-og-napp-voksing😬 Håper vondt'er er forbigående🤞
    • Zelda vokser som ugress, dessverre i så stor grad at hun har litt problemer med muskulære spenninger (håper iallefall det er alt det er), men vi koser oss masse og hun utvikler seg fint tross alt og litt enkel behandling holder ting i sjakk. Gleder meg dog til hun ser litt penere og mer balansert ut, så fort fronten tar igjen bakparten så skyter bakparten fart igjen og vokser 5 cm "over natten".  Og håper hun ikke blir alt for stor. 🙈 Håper på mange fine valpevennlige turer ila høsten,  har så smått begynt å trene litt, lærer utrolig fort, men merker godt at det ikke er en rase som er avlet for bruk lenger. Iallefall ikke særlig målrettet. Men det bor en del i henne så tipper det blir en gøyal hund å trene på sikt når man bare får kanalisert det litt bedre.   
    • Det er hundrevis av hunderaser, så det er litt av en jobb å liste alle. I prinsippet er kanskje myndene de mest krevende fordi de er selvstendige, egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Men det er også individuelt.
    • Hvilke hunderaser er vanskeligst å ha løse utenom båndtvangen? Sikkert de med mye jakt. Men hvilke?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...