Gå til innhold
Hundesonen.no

Innlæring av bakpartskontroll og innsitt fra venstre..


Recommended Posts

Skrevet

Jeg funderer veldig på hvordan jeg skal lære inn bakpartskontroll på hunden min.

Vi trener Rally lydighet, og vi driver å trener insitt fra venstre. han setter seg stort sett fint inn (må ha litt hjelp med hånda ennå) men hender også han setter seg litt skjevt.

Når han går rundt fra høyre setter han seg nesten alltid skjevt.

Har tenkt å begynne med kassemetoden for å få han på rett plass, og for å få han til å følge beinet, spesielt i venstresvinger og ved sidesteg og vridninger.. Er det også andre måter å trene det inn på, og da også mer kakpartskontroll som rygging på plass, og rygging bort fra deg?

Trener ikke ren klikkertrening, men bruker den som et verktøy, og han er betinget på klikker.

Skrevet

Kassemetoden er fin å bruke for å lære utgangsstilling:)

Jeg bare tenker litt. Kan det være muskulaturen som gjør at han setter seg skeivt eller andre fysiske aspekter (typ, at det er mer behagelig å sitte skeivt)? Vet ikke hvor vanlig det er for Whippet, men for mange litt større raser gjerne også muskuløse, er det vanlig at de synes det er ubehagelig å sitte "rett" og velger derfor å tildels lene seg på lårmuskulaturen - men igjen, hvor vanlig det er hos din rase, vet jeg ikke :P


Du kan jo også bare belønne konsekvent når han sitter som du vil, og la vær å gi noen form for forsterkning når han sitter på en uønsket måte. Men det å bevege seg på ulike underlag, og bruke bakbena mer vil jo øke bakpartskontrollen, da det er en rase som kan komme opp i høy fart ville jeg kanskje også utnytta det så mye det lar seg gjøre (jeg vet ikke hvor gammel han er, så blir litt vanskelig å si hva som er bra og motsatt). Men, hos oss har bakpartskontrollen igrunn kommet av seg sjøl, men det er jo individuelt fra hund til hund :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Håper på det. Behandler er iallefall positiv, jeg blir litt negativ merker jeg basert på tidligere erfaring. Men det er positivt at hun ikke halter eller noe sånt og tilsynelatende bygger fin og jevn muskulatur og ifølge behandler er myk og fin med god bevegelsesfrihet i ledd. 
    • Artig med rykk-og-napp-voksing😬 Håper vondt'er er forbigående🤞
    • Zelda vokser som ugress, dessverre i så stor grad at hun har litt problemer med muskulære spenninger (håper iallefall det er alt det er), men vi koser oss masse og hun utvikler seg fint tross alt og litt enkel behandling holder ting i sjakk. Gleder meg dog til hun ser litt penere og mer balansert ut, så fort fronten tar igjen bakparten så skyter bakparten fart igjen og vokser 5 cm "over natten".  Og håper hun ikke blir alt for stor. 🙈 Håper på mange fine valpevennlige turer ila høsten,  har så smått begynt å trene litt, lærer utrolig fort, men merker godt at det ikke er en rase som er avlet for bruk lenger. Iallefall ikke særlig målrettet. Men det bor en del i henne så tipper det blir en gøyal hund å trene på sikt når man bare får kanalisert det litt bedre.   
    • Det er hundrevis av hunderaser, så det er litt av en jobb å liste alle. I prinsippet er kanskje myndene de mest krevende fordi de er selvstendige, egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Men det er også individuelt.
    • Hvilke hunderaser er vanskeligst å ha løse utenom båndtvangen? Sikkert de med mye jakt. Men hvilke?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...