Gå til innhold
Hundesonen.no

Tolking av regler under CACIB-showet og WDS i Budapest


Benedicte
 Share

Recommended Posts

Jeg forstår ikke reglementet for å bli Hungarian champion eller Hungarian Junior champion. Dette står på WDS sine hjemmesider:

Hungária Junior Champion (HJCH)

Every dog receives this title in possession of two „HPJ – Junior class winner” titles, where one must be received on the FCI World Dog Show 2013 and the other one must be received on the CACIB Dog Show on 15. May 2013, that will be held accompanied with World Dog Show 2013.

Hungária Champion (HCH)

Every dog receives this title in possession of two „CAC – class winner” titles from the intermediate, open, working or champion class, where one must be received on the FCI World Dog Show 2013 and the other one must be received on the CACIB Dog Show on 15. May 2013, that will be held accompanied with the World Dog Show 2013.

Hva er "HPJ"? Må hunden vinne juniorklassen både på cacibshowet og på wds for å bli Hungarian Junior champion?

Og hva menes med "two CAC-class winnter" titles?

I reglementet til CACIB-showet står følgende:

Every dog winning HPJ at the CACIB Show and the FCI World Dog Show 2013. gets Hungarian Junior Champion (HJCH) title. Every dog in Veteran class winning „Veteran class-winner” title at the CACIB Show and the FCI World Dog Show 2013. gets Hungarian Veteran Champion title. Every dog winning CAC title in open, intermediate, working and champion class at the CACIB Show and the FCI World Dog Show 2013. gets Hungária Champion (HCH) title.

Hva er "cac-title"? Deles det ut cert i både open, intermediat, working og champion-klasse?

Kan en junior ikke bli Hungarian Champion?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

HPJ er HP i Junior klassen, tror ikke det deles ut cert til juniorer i Ungarn, så ja, vinner av junior klassen vil trolig få HPJ.
CAC er cert, og deles ut i "alle" klasser(intermediate, open, working og champion)

Slik jeg tolker det må en junior få HPJ både på cacibshowet 15/5 og på selve WW for å få Hungarian Junior Champion titelen. tror ikke en junior får noen Ungarsk champion titel nei.

Samme for de andre titlene, man må få cac x 2 for å få champion titelen.

Også husk på at Exc. er BLÅ sløyfe, ikke rød som vi har her ;)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

HPJ er HP i Junior klassen, tror ikke det deles ut cert til juniorer i Ungarn, så ja, vinner av junior klassen vil trolig få HPJ.

CAC er cert, og deles ut i "alle" klasser(intermediate, open, working og champion)

Slik jeg tolker det må en junior få HPJ både på cacibshowet 15/5 og på selve WW for å få Hungarian Junior Champion titelen. tror ikke en junior får noen Ungarsk champion titel nei.

Samme for de andre titlene, man må få cac x 2 for å få champion titelen.

Også husk på at Exc. er BLÅ sløyfe, ikke rød som vi har her ;)

Hva da Exc er blå sløyfe? Har jeg ikke fått med meg.. Er det noe som er bedre enn exellent? eller mener du bare at fargen på Exellentsløyfa er blå?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En rekke østeuropeiske land opererer med juniorchampionat (som ikke blir registrert og anerkjent av NKK) - fordi "voksencert" ikke deles ut til juniorer (og jeg har sett mer enn én diskusjon mellom ringsekretær og dommer, hvor dommer mener at junioren ikke kan vinne selv om den er best, simpelthen fordi den er junior, og i gamle dager ville de hive de ut av vinnerklassen uten å blunke fordi de ikke skulle ha cert, men endatil stusse over at juniorene ikke kom tilbake til BHK/BTK for å konkurrere om BIR...). Det varierer hvor mange klasseseire i junior en må ha for å få juniorchampionat - men ifølge det over holder det altså å vinne på verdensvinneren og på circuiten (jeg vil ikke bli overrasket om en ellers må ha tre eller flere klasseseire, men at disse utstillingene ansees som så store at de kan kompensere for ordinært forlangt antall).

Det deles ut cert i alle klasser - men i veteran er det som i junior, altså et eget veteranchampionat (heller ikke anerkjent av NKK).

"Voksencertene" samles inntil en har tilstrekkelig for å bli championat - du kan altså ta et fra unghund og et fra åpen, eller komme som norsk champion og få to fra ungarsk championklasse.

Du får altså ikke bli champion før du er i annen klasse (slik som vi i Norge må ha fylt to år for å bli champion, men jeg er usikker på om det er en slik aldersgrense i Ungarn, eller om du blir champion etter to cert i unghund.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det forresten bare vinneren av juniorklassen som får HPJ? Eller kan man komme som nummer to i juniorklassen begge dager og få HP, og allikevel bli ungarsk juniorchamp?

Tror ikke det nei, HPJ fungerer som cert gjør i de andre klassene.

Og ja, fargen på¨Exc. sløyfa er blå. Litt greit å vite så man ikke står der med en blå som man tror ikke er noe verdt og går glipp av moroa liksom :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...