Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg lurer fælt på om veterinæren kan ta DNA prøve av hunden og finne ut om den er renraset eller ikke? Jeg har ei tispe som jeg trur kun er finsk lapphund men han jeg kjøpte henne hos hadde ikke tavle på foreldrene, og sa hun var finsk og svensk. Men jeg ser bare den finske lapphunden og ikke den svenske, så om mulighet for å finne det ut vil jeg gjerne det.

Skrevet

Det er det jeg stusser litt på, har fått vite at Sinsen dyreklinikk selger slike prøver for å avgjøre hvilke raser en blanding består av, prøvene sendes til USA.

Skrevet

Joda, det er mulig å skille på raser genetisk, men jeg vet ikke hvor nøyaktig det er for flergenerasjonsblandinger og/eller av mange raser eller skille mellom nært beslektede raser (eller hvor gode disse testene er).

Skrevet

Har du noe godt bilde av henne?

Jeg vet ikke sikkert, men troor det kan bli vanskelig. Svensk og finsk er veldig tett beslektet, så DNA-test kan bli unøyaktig pga dette, de ble ikke adskilt som to raser før på 60-tallet. Det finnes eksempelvis helsvarte FL som selv SL-oppdrettere tror er SL.

Skrevet
Har du noe godt bilde av henne? Jeg vet ikke sikkert, men troor det kan bli vanskelig. Svensk og finsk er veldig tett beslektet, så DNA-test kan bli unøyaktig pga dette, de ble ikke adskilt som to raser før på 60-tallet. Det finnes eksempelvis helsvarte FL som selv SL-oppdrettere tror er SL.
Det er henne som er på profil bilde mitt :) stusser litt på ang det med farger også, for svensk er helt svart å av og til litt hvit under haken/på halsen. Men hun har alle merkene som en finsk hund har, og det svarte DNA'et er ganske sterkt og skulle jo egentlig tatt overhånd på fargen :) du må bare tenke deg brun/bers farge der hun er grå på bildet :)
Skrevet
Joda, det er mulig å skille på raser genetisk, men jeg vet ikke hvor nøyaktig det er for flergenerasjonsblandinger og/eller av mange raser eller skille mellom nært beslektede raser (eller hvor gode disse testene er).
Kan man få gjort dette hos en vanlig veterinær eller må man på et litt mere hig teck veterinærsenter/klinikk?
Guest Gråtass
Skrevet

Men hvilken rolle spiller det, hunden har ikke papirer og vil derfor være en blanding, uavhengig av hva en dna-test sier.

Skrevet
Det er henne som er på profil bilde mitt :) stusser litt på ang det med farger også, for svensk er helt svart å av og til litt hvit under haken/på halsen. Men hun har alle merkene som en finsk hund har, og det svarte DNA'et er ganske sterkt og skulle jo egentlig tatt overhånd på fargen :) du må bare tenke deg brun/bers farge der hun er grå på bildet :)

Neida, hadde det vært sånn at svart tok over alt ville alle hunder vært svarte tilslutt :) Men poenget mitt er bare at det ville nok vært vanskelig å få vite noe som helst sikkert når rasene er såpass beslektet som de er. Og dessverre ville det nok ikke hatt noe å si heller, du ville ikke kunne fått papirer på henne i ettertid, dessverre.

Skrevet

Vetgen driver med lignende tester, men de kan du like gjerne bestille hjem og sende i retur. Dog som det blir bemerket her vil hunden fortsatt være en blanding, så med mindre du er villig til å betale en del for å selv få vite ser jeg ikke helt poenget :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...