Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjelp! Hvor får jeg tak i en slik sele?


Gidske
 Share

Recommended Posts

Dette kommer til å bli en litt klønete tråd, for jeg er dårlig på å forklare, men skal gjøre mitt ypperste!

For et par uker siden var vi med på fuglehundprøve, og en ES der gikk med en veldig kjekk sele, Jeg spurte mannen om hvor den var kjøpt, men han hadde fått den i en gave, så kunne ikke bistå. Håper noen her kan dra kjensel på min klønete forklaring, og hjelpe meg til å finne ut hvor jeg kan kjøpe en slik.

Altså, selen var svart og ganske enkel i utforming. Den gikk foran brystet, under armene og opp over skuldre, ganske normal utforming med andre ord. Den gikk ikke lenger bak enn skuldrene. På toppen av skuldrene satt det en liten krok/øye som man kunne sette kobbelet i. Det spesielle var at denne kroken stod rett opp, det har jeg ikke sett før. Vanligvis pleier de jo å være leddet, slik at festet ligger ned langs hunden. Selen virket veldig robust, selv om den var enkel i utforming. Alle delene var brede, med det som så ut som et solid vevd stoff, og den lå veldig godt på hunden.

Det jeg likte godt med selen var det høye festepunktet, samtidig som den var solid/bred. Jeg synes de vanlige selene av spor-type blir litt tynne. Har en non-stop sele som vi er veldig fornøyd med, men det er vanskelig å gå pent på siden i den, siden selen da vil dras halvveis av siden festet er så langt bak. Samtidig får man mer avlastning i hals og nakke enn et vanlig kobbel. Det er litt vanskelig å gå fot en hel dag med mye action, så tenkte denne måtte være super både til jakttreninger/konkurranser og til de få gangene vi er på tur i tettbygde strøk.

Noen som har sett en sele slik jeg beskriver?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, det var ikke to reimer under, bare en under brystet.

Vi har noe lignende som de K9-selene på jobb, uten håndtak Men jeg kommer ikke på hva de heter i farta... Skal prøve å komme på det, så skal jeg gi deg beskjed, slik at du får søkt opp og sjekka om det er riktig! :)

Supert. Nå har jeg kikket litt på K9 selene, og på noen bilder ligner det veldig, men på andre ikke. Ser at de kan få egne "skilt" på siden, det hadde denne ES også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Supert. Nå har jeg kikket litt på K9 selene, og på noen bilder ligner det veldig, men på andre ikke. Ser at de kan få egne "skilt" på siden, det hadde denne ES også.

Det meste utstyret vi har på jobb er Kerbl, men fant den ikke på hjemmesiden deres. Og siden jeg er på "ferie" på østlandet får jeg ikke sjekka før om en stund. Men jeg skal sende melding til ei jeg jobber med og spørre om hun kan ta bilde og sende til meg, så skal jeg legge inn bilde her i morgen om jeg får det til :D

Jeg mener å huske at den var uten disse ringene på siden og uten håndtak. De er iallefall røde og ligner ganske på K9 sine :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...