Gå til innhold
Hundesonen.no

Dominant ledertispe - underordnede tisper infertile?


Recommended Posts

Skrevet

Vel, it makes sense to me, må jeg si. Det kommer sikkert litt an på hvordan flokkdynamikken er og sånn, og også an på hvert enkelt individ. Men tatt i betraktning at dette tross alt er sånn det fungerer i ulveflokker, så er faktisk dette noe jeg har tenkt på selv. Det er jo åpenbart ikke sånn det fungerer hos alle oppdrettere, så det må jo være avhengig av flere faktorer, men ja. Jeg synes det virker fornuftig.

Skrevet

Stemmer ikke helt her i huset.

Den naturlig domenante tispen har fått små kull og fødselsproblemer.

Den yngste som det ikke fins noe domenant med har vært lett parret, lett fødene og fått over gjennomsnitte str på kullene i forhold til tispelinjene.

Skrevet

Jeg tror man skal være litt forsiktig med å dra paralleller mellom hva man observerer hos sine hunder og, mer eller mindre, gammel fakta om ulv som art. Det er faktisk sånn hos ulveflokker at det slettes ikke er unormalt at mer enn ei tispe får kull, spesielt ikke i større flokker. Og da er det sjelden lederhannen som er far, men kanskje en omstreifende "kjekkas". Det er litt geografiske forskjeller også. Noe som er vanlig hos ulv i Sibir, trenger ikke være like vanlig hos ulv i Nord Amerika eller Etiopia.

Det vanligste er riktignok at kun ledertispa får kull, med lederhannen, av den enkle grunn at disse i de aller fleste flokker er foreldreparet. Dette er foreldrene til resten av flokken.

Alfadyr, i gammel forstand, har man nesten utelukkende i kunstig sammensatte flokker på svært begrensede geografiske områder (dyreparker o.l.). Og det er jo også fra slike flokker denne kunnskapen kommer, ikke fra ville ulveflokker (som er ganske krevende å studere til sammenligning).

Dette sagt, så har jeg personlig ikke hatt voksne tisper lenge nok til å ha observert noe lignende. Jeg vil si Denali er lederen hos meg, men nå er hun jo også moren til en av mine andre tisper og siste tispa har bare vært her en kort stund (2 mnd nå).

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Zelda røyter å vi trenger en børste. Jeg kommer ikke på hva vi har brukt før. Det er kun for å få av litt hår nå under røyting, ellers får pelsen greie seg selv her i gården. For øyeblikket virker det som det er mest dekkhår type pels hun har.
    • Enig, "gamle erfaringer" er vanskelig å bli kvitt. Skal ikke mye til hos oss heller før gammelt grums flyter opp. Bra hun får oppfølging av fagfolk, som sikkert hjelper med å holde fokus på hunden som ER og ikke hunder som VAR🌸
    • Håper på det. Behandler er iallefall positiv, jeg blir litt negativ merker jeg basert på tidligere erfaring. Men det er positivt at hun ikke halter eller noe sånt og tilsynelatende bygger fin og jevn muskulatur og ifølge behandler er myk og fin med god bevegelsesfrihet i ledd. 
    • Artig med rykk-og-napp-voksing😬 Håper vondt'er er forbigående🤞
    • Zelda vokser som ugress, dessverre i så stor grad at hun har litt problemer med muskulære spenninger (håper iallefall det er alt det er), men vi koser oss masse og hun utvikler seg fint tross alt og litt enkel behandling holder ting i sjakk. Gleder meg dog til hun ser litt penere og mer balansert ut, så fort fronten tar igjen bakparten så skyter bakparten fart igjen og vokser 5 cm "over natten".  Og håper hun ikke blir alt for stor. 🙈 Håper på mange fine valpevennlige turer ila høsten,  har så smått begynt å trene litt, lærer utrolig fort, men merker godt at det ikke er en rase som er avlet for bruk lenger. Iallefall ikke særlig målrettet. Men det bor en del i henne så tipper det blir en gøyal hund å trene på sikt når man bare får kanalisert det litt bedre.   
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...