Gå til innhold
Hundesonen.no

Noen som jobber på NAV, eller har særlig god kompetanse på reglene rundt uføretrygd?


Recommended Posts

Skrevet

Har noen spørsmål ift et familiemedlem som har fått innvilget 50% ufør, angående inntekt gjennom arbeid og annen kapitalinntekt. Jeg burde jo kunne dette selv, er utdannet "NAV-arbeider", men sånt forsvinner fort på det året som har gått fra jeg hadde juss på skolen :P

Skrevet

Ja, det kan jeg, men jeg er litt usikker på akkurat disse to spørsmålsstillingene allikevel, så jeg tenkte å høre litt her også:) Kasus er:

Personen har fått innvilget 50% uføretrygd, og skal jobbe 50% i sin nåværende jobb i tillegg. H*n blir trukket 15% grunnet samboer. Spørsmål 1) personen har kapitalinntekt som ikke er skattepliktig fra en leilighet h*n leier ut i samme hus som h*n bor. Denne inntekten, som ikke er skattepliktig, vil den gjøre at personen får fradrag i uføretrygden? Jeg mener at så lenge den ikke er skattepliktig tror jeg ikke den skal ha noe å si for uføretrygden heller, men er usikker. Spørsmål 2) Dersom personen får en lønnsøkning i den jobben h*n har 50% stilling i, vil det påvirke hva h*n får utbetalt?

Skrevet

Uten at jeg heller er helt sikker så er jeg enig med deg på første punktet. På punkt to kommer det an på. Det KAN påvirke, men jeg tror det skal være snakk om ganske stor økning.

Guest Gråtass
Skrevet

Når man har vært uføretrygdet i ett år, så opparbeider man seg et "fribeløp". For de som er 100% uføre er det 1G, for de som er gradert uføre, så er dette tallet individuelt, for det er basert på tidligere inntekt. Dette fribeløpet er den summen man kan tjene uten at det går utover trygdeutbetalingen. Man skal få et infoskriv fra NAV som sier noe om inntektsgrensen fra man får innvilget gradert uføretrygd. Jeg antar at overskuddet av kapitalinntekten legges til inntekten om denne registreres hos ligningsmyndighetene, da det er ligningen som legges til grunn for inntekts kontroll.

Lurer du på noe spesifikt, kan du gjerne sende meg en PM.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er vel de fleste enige om at vi ikke gjør. Sikkert noen influensere som får betalt for å mene at det gjør vi. Det latterlige er jo at de hevder å ikke teste på dyr, så jeg lurer litt på denne...
    • Er dette noe vi trenger til hundene våre? https://www.tv2.no/nyheter/holdt-pa-a-falle-av-stolen/19203815/
    • Hei ambull-entusiaster, håper jeg kan få reklamere litt for dette treffet selv om det ikke er i Norge. Har du amerikansk bulldog og vil treffe flere med samme rase? Her er det en mulighet! Amerikansk bulldog club Sverige arrangerer sitt årlige klubbmesterskap, og inviterer også ikke-medlemmer og andre raser (disse blir selvfølgelig ikke klubbmestere). Vi har få påmeldinger enn så lenge og fristen er allerede til helgen.  Det hadde vært gøy om det var flere med ambulls i Norge som vil møtes for å nerde litt om rasen vi er så glade i.  https://www.facebook.com/events/1953185318641678/
    • Manmat racing belt hos Troll. de er litt store men veldig bra. De syr selv også i Tsjekkia , har ikke fabrikk i Kina som Nonstop. Så støtter man et    lite europeisk firma
    • Har prøvd:  Non-Stop Løype - sikkerhetslåsen åpnet seg i tide og utide, og festene til frontstykket åpnet seg hele tiden Non-Stop Trekking - sitter for høyt, jeg får vondt i korsryggen Non-Stop CaniX 2.0 - frontstykket ble ødelagt etter kort tid Jeg har dessverre bare dårlige erfaringer med Non-Stop og leter i grunn etter et belte som IKKE er derifra, men ser at veldig mange har samme, usikre kobling eller så sitter de likt som Trekking-beltet.  Har sett på Canix Pro, men jeg vet ikke om jeg stoler helt på nonstop.  Medium stor hund (17kg), sterk som en okse. Bruker magebeltet for det meste på vanlige skogsturer eller til sykling,  ikke løping, Ønsker ikke belte med denne type kobling. Aller helst så skal koblingen være FAST, så man ikke kan bytte ut frontstykket..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...