Gå til innhold
Hundesonen.no

Hundedusj/vaskerom


PsychoLynx
 Share

Recommended Posts

ENDELIG har vi startet prosjektet med stooort vaskerom/bad/hunderom i kjelleren her. Det er bare ca 2 år på etterskudd pga kjepper i hjulene tidligere.

Tanken er.... Et pr nå uinnredet rom i kjelleren på ca 20 kvm. Inn her skal vi ha do, vaskemaskin/tørketrommel, benkerad og en dusj som kan kombineres som menneskedusj /hundedusj.

Er det noe jeg BØR tenke på her?

Det er vel i all hovedsak denne dusjsonen jeg er litt usikker på. Tanken var først å mure opp en høyde i kortenden i dusjen der jeg kan ha hundene stående oppå når de bades. Bør jeg evnt ha en ekstra kant her og eget sluk på denne "plattingen"?
Eller er det tull å mure opp, og heller gå for å sitte på gulvet da jeg bader hunder? Det er det jeg har gjort hittil, inne i det lille dusjkabinettet vårt :P LIker egentlig best å jobbe sittende :P (får fort vondt i ryggen).

Hvor stort bør jeg ha dette?

Bør jeg ha en todelt dusjsone? en for hunder og en for mennesker? Slik at man feks går inn på midten, og hver sone til høyre/venstre? (dette er et forslag snekkern vår kom med, jeg syns det er bortkastet med dobbelt opp)

Har dere noen tips? Noen bilder? Tanker?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville ikke murt opp en platting, jeg hadde heller kjøpt hundebadekar eller snekra sammen et bord/benk som kan taes inn/ut av dusjen. Jeg ville vurdert en ekstra rist nede i sluket til å fange opp hundehår, det kommer litt an på hvor dypt sluk dere kan/må lage.

Todelt er bare ekstra jobb og utgifter.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hadde det vært en ide å kanskje murt opp en stor vask (spørs jo hvor stor hund du har), men kanskje noe som ligner dette:

modern-laundry-room.jpg

Da kan du jo finne ut hvor høy du vil ha den i forhold til hva som er behagelig arbeidshøyde for ryggen :)

Eller så går det jo an å kjøpe et slikt stort badekar som de har i hundesalonger:

Wash%20station.jpg

Eller så kan du google "dog bathing station", da finner du hvertfall noen forskjellige ideer ;)

Men hvis jeg noen gang får mulighet til å lage et kombinert vaskerom og stellestasjon til hunden, så ville jeg ha murt opp et badekar i passende størrelse og i god arbeidshøyde for meg. Også hatt en del hyller/skap for å oppbevare ting i. Tenker også det er lurt å ha en benk/stellebord der det er ålreit å tørke, børste, føne, klippe klør osv.

Si ifra hva det blir til da ;) Og du er heldig som har mulighet til dette :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmmm, uansett så blir dette i kombinasjon med vår egen dusj. For selv om jeg kanskje egentlig ikke har planer om å bli våt om jeg må spyle av hundene, så ender det opp med at jeg blir gjennomvåt, og da er det like greit å bare hoppe i det med det samme :P

Å kjøpe en sånn "stasjon" som de proffe bruker hadde vært noe, men da kan jeg bare gi f i å lage vaskerom! Aner du hvor dyrt sånn er eller??? :P
Jeg siklet på et sånn bord/vask som vi har på klinikken, og det var så dyrt at jeg rett og slett har fortrengt prisen. Men mener vi snakker oppunder 30.lapper..

Så det blir et eksternt bord (vanlig undersøkelsesbord) som skal stå et annet sted på vaskerommet som blir til føning, pelsstell osv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...