Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Nå har vi kjøpt pulk, så vi tenkte hundene skulle få trekke datteren vår i den nå på vinteren, og i sykkelvogn på sommeren. Da er det jo greit å kunne trene inn kommandoer for høyre og venstre. Noen som har tips til måter å trene inn dette på?

Skrevet

Jeg har trent det inn på Nora ved å si høyre/venstre når vi møter "kryss" i veiene på steder hvor vi går. Om jeg sier høyre, og hun går venstre, så stopper jeg og holder henne igjen(viser at det er feil), og viser vi skal andre veien(peker, drar litt i bånd den veien etc.), sier høyre, og roser om hun går dit. Sier jeg høyre og hun går høyre roser jeg kjempe mye.

Jeg gikk ofte andre steder i kryss enn jeg skulle og flere ganger bare for å trene på H/V. Nå kan hun H/V ganske bra! :) Også bør du ha et annet trykk på H enn V. Feks ha en lang kommando på H som "Høøøøyre" og en kort på V, som "venstre!". Da er det enklere å høre forskjellen. Det gjorde vi i Alta også. Men der brukte vi "Gi"(H) og "Haw"(V) som kommandoer. Tror det er internasjonale kommandoer i hundekjøringsverden :)

I Alta, med Harald Tunheim gikk vi i skoger når vi lærte hundene H/V. Vi gikk mot et tre, sa H/V og gjorde resten slik jeg har beskrevet over her^ Slik lærte han ledehundene sine det. Gikk turer med en og en hund og terpet, terpet, perpet.

  • Like 4
Guest Ulla-Britt
Skrevet

Også kan det være greit å lære inn en hold høyre-kommando. Så vet hun hvor i sporet/veibanen det er meningen at hun skal oppholde seg, og det er jo som regel på høyresiden.

Skrevet

Vi har trent på H/V hjemme også vi. Lagt frem to godbiter og sagt "Høyre - værsågod". Tar hun da riktig er det masse ros. Prøver hun å ta feil, får hun et nei, og må prøve på nytt.

Også har vi trent i kryss og der veien deler seg, sånn som Ane beskriver.

Det skal sies at det fremdeles ikke sitter ordentlig, men terping og øvelse gjør mester :P

  • Like 1
Skrevet

Det går an å trene inn retningskommandoer med baller også: Ha en haug med baller (litt vesentlig for de av oss med hunder som verken apporterer på instinkt eller av lyst :teehe: ) og still deg opp på en gressplen eller annen åpen plass. Kast en ball til venstre og si venstre. Hunden setter etter. Samme skjer til høyre (overraska?). Hold på sånn til du kan dirigere.

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...