Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei.

Har ei til tider krevende schæfertispe på litt over halvannet år, og trenger noen tips hvordan jeg kan aktivisere henne.

Pga sykdom og en kur som er tøff for kroppen min, så er desverre lange turer ikke noe som jeg er i stand til for tiden (og 3-4mnd fremover), men som både hunden min og jeg liker godt vanligvis.

Får max gått med henne 30min-1t pr dag i motsetning til 2-3 timer pr dag før jeg ble syk. Har stor hage med gjerder rundt, slik at hun får gå ut alene når hun ønsker det, men helst vil hun være med meg.

Er veldig opptatt av at hunden min ikke skal lide noe fordi jeg ikke kan gi henne det hun fortjener, så derfor håper jeg noen har noen forslag til hvordan jeg kan aktivisere henne.

Øver hver dag på vanlige ting som sitt,bli,ligg osv, samt søking av godsaker inne og ute.

Muig jeg bekymrer meg for mye. Er dette nok, eller kan jeg legge til noen nye elementer?

Merker at hunden har roet seg litt ned og alt i alt, men til tider merker jeg rastløsheten biter i henne, spesiellt om dagen.

takker for svar.

Skrevet

Viderefører tipset jeg fikk for en stund siden jeg. Jeg er gravid og sliter med bekkenet. Når det i tillegg er glatt ute er det dessverre litt begrenset hva jeg kan gjøre med spetakkelet for tiden. Fikk tips om å la han trekke på tur (trekksele + kjetting bak) og det har fungert over all forventning. Selv om turene er kortere er han godt sliten når vi kommer tilbake fra tur. :)

Skrevet

jeg anbefaler triksing...det er super aktivisering...hva med å lære hunden å lukke dører, lukke skuffer, ta ut av vaskemaskinen, ta klærene over i en balje, ta av deg sokken, hente tøffelen, dra av deg jakka osv...:) :) bare fantasien setter grenser, og hundene elsker det! :)

  • Like 1
Skrevet

Sykkel/ski, kløving og trekking er ting som gjør at man kan trimme hunden mer på kortere tid, hva med og lære hunden og trekke deg på ski/sykkel? Mindre slitsomt for deg og mer slitsomt for henne. Ellers er jo forskjellige søksøvelser fint, og det gjør du jo litt av, triks er gøy og fin trening og holde på med innendørs :)

  • 1 month later...
Skrevet

*mine innlegg*

Som nevnt over, så finnes det mange bøker om aktivisering av hund, samt triksinnlæring. Ellers vil nok et kjapt youtubesøk gi deg triks i fleng :)

Lykke til, og god bedring :)

Skrevet

Klarer du å henge bak henne om hun trekker på ski så er det helt fantastisk. Du får masse frisk luft uten å slite deg ut og hun får ut energi. Ellers har jeg hørt at kjettingtrekk gjør susen.

Det som også går an å er å kaste ball ut i dyp snø, eller ut i høyt kratt, mens hun sitter vakkert og venter. Så sender du henne ut i søk. Eller kaste ball i bratt oppoverbakke. Få tak i ballkaster så får du kastet den mye lenger. Dette er litt risiko med schæfere (andre hunder å for den saks skyld), siden hun bikke over i hysterisk stress. Så det bør du ikke gjøre mer enn to tre ganger.

Synes du gjør en hel masse med henne jeg :) Mine tre får ikke halvparten så mye hodetrim som din gjør.

God bedring :)

Skrevet

Trekksele + bildekk + ut i terrenget, for eksempel. En annen ting hunder blir slitne av er sporing. Trenger ikke å gjøre det vanskeligere for henne enn å gi henne matrasjonen hennes utover plenen, så hun må finne den selv. Hvis hun ikke er så giret på maten sin, så kan man selvsagt bruke godbiter i stedenfor. Lykke til i hvert fall!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...