Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

De blir kanskje ikke sååå store da:p men er kraftige og store i fjeset, men alle ser vel forskjellig på de ;) springer spaniel er en del mindre og ser ikke så kraftig ut. Men er jo bare det jeg syns.

Skrevet

Holder nok en liten knapp på engelsk springer, syns de er veldig fine og ikke så mye pels:p Blir ikke så store heller, så litt på labrador men de blir så sykelig store.

Jeg holder på å vurdere nettopp engelsk springer spaniel. Er enig med deg at de er veldig fine! Det er to hovedtyper, utstillingsvarianten (den vanligste) og jaktvarianten. De er ganske så forskjellige i utseende. Utstillingsvarianten har etter mitt syn mye pels, iallefall sammenlignet med en labrador. Du må også være obs på snøklumper som kan bli plagsomt for hunden på nysnø. Utstillingsvarianten har ikke noe særlig med jaktlyst, og vil normalt holde seg fint inntil deg.

Om du holder labradoren i fysisk aktivitet, og ikke lar den spise det den har lyst på, skal de ikke bli så store. De store labradorene er feite, dessverre.

Skrevet

Enig i at whippet gjerne kan sees mer på også, den passer til kriteriene og det er i tillegg ingen pelsstell. Minuset er jo at de gjerne fryser raskere enn hunder med god pels (fikses med dekken, osv).

Men som sakt så passer veldig mange hunder til dine kriterier.

Springeren og labradoren har like store hoder :P

Labradoren sitt hode ser jo mye mer massivt ut enn en springers hode :P

Jeg syns også labradorer er store og kraftige, selv din som er som den skal være. Men så liker jeg utseendemessig hunder som f.eks whippet og pinscher. Men at noen syns at labradoren er for stor og kraftig syns jeg ikke er rart i det hele tatt.

Skrevet

Får vel kanskje se en av de hundene kunne vært noe da:) men finnes det ikke flere typer hunder som ligner litt på finsk lapphund? Samojed etc?? Syns de er veldig fine. Liker også labrador og golden retriever men vet ikke om det passer helt mitt bruk? Er lapphunder vanskelige å trene opp?

Veldig god idè å spør her inne. Men jeg vil også anbefale deg til enten kjøpe eller låne en bok på biblioteket om alle hunderasene. Det kan være greit fordi da får du en del teoretisk bakgrunnskunnskap og så kan du deretter spør mer spesifikt på hvordan visse egenskaper fungerer i praksis. For meg var det veldig nyttig å gå på en stor hundeutstilling en gang også etter jeg hadde lest en del om rasene for å hilse både på hunder og spør oppdrettere om ting på de rasene jeg syntes virket attraktive på meg. Den hunden som fornuftig var den beste for meg var ikke aktuell når jeg møtte den, jeg "bondet" liksom ikke med den.

Skrevet

Enig i at det kan være lurt å ta seg en tur på utstilling å møte representanter av de aktuelle rasene.

Samboer var ikke helt sikker på at whippet var rett for oss, men jeg dro han med på utstilling, og han ble whippet-frelst med en gang. :)

Det er noe helt annet å se rasene irl.

  • Like 1
Skrevet

Kanskje prøve å komme meg på en hundeutstilling ;) ser iallefall ut som om det er noen av de hundene som passer for meg, så bare å lese meg opp på litt ;)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...