Gå til innhold
Hundesonen.no

Trenger litt hjelp ang pelsen til hunden min :(


N89
 Share

Recommended Posts

Hei dere!

Jeg har en Pomeranian (hannhund) på 2 år. Han har alltid vært frisk og rask, jeg har brukt han i noe utstilling.

Det jeg lurer på er følgende:

For ca 1 år siden hadde jeg han hos en hundefrisør som klippet han ganske så hardt bak i stumpen, denne pelsen har brukt veeeeeldig lang tid på å vokse ut, han har ikke BSD, pelsen kommer ut, men bruker grusomt lang tid og jeg lurer på om det er noe jeg kan gjøre for å hjelpe han litt?

En annen ting jeg lurer på er:

Før utstilling har jeg alltid satt han inn i pudder dagen før, har kun vasket han med shampo og jeg har merket meg at han har fått veldig tørr pels, det jeg har tenkt til å gjøre fremomer er, (og jeg lurer på om det jeg gjør er riktig for han):

Han var på utstilling i går, så i dag vasket jeg han med shampoo og balsam, (tenkte at kanskje det var rester av pudder som satt igjen i hunden hans og gjorde han tørr?)

Satt han inn i hårkur, masserte den inn i 10 min, vasket ikke ut alt, lot bittelitt sitte igjen slik at det får virke lenger. Tok han så ut av badekaret, tilførte huden og pelsen olje mens pelsen var våt, klappet han tørr med håndkle og fønet han. Etter at jeg hadde fønet han ferdig fikk han litt mer olje i pelsen sin.

Har også begynt å gi han Omega 3, + multivitaminer som inneholder biotin som visstnok skulle fremskynde pelsveksten.

Er alt dette riktig eller er jeg helt ute og kjører?

Det jeg syns er rart er at pelsen under potene, på ørene og resten av kroppen vokser, men bak på stumpen vokser det myyyye saktere, han har ingen flekker bak på stumpen som er pelsfrie, det er bare litt tynnere der enn foran. Han måtte også barberes etter å ha vært hos veterinæren, han hadde et sår nede ved pungen som som var betent, dette hadde han fått etter en tur i skogen. Veterinæren klarte selvfølgelig da å barbere noe bak ved stumpen siden den barbermaskinen egentlig var ment for store hunder..

Pelsen bak i stumpen har alltid vært litt tørrere enn resten av kroppen, kan dette ha noe med at pelsen vokser saktere der?

Setter pris på all hjelp! Vil kun det beste for lille gutten min..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...