Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Min fars jaktlag fikk forrige uke felt to hjort. I går så var jeg og han og leverte dem til en slakter som skulle partere kjøttet. Det ble jo dermed mye bein liggende igjen som skulle kastes. Jeg tok med meg noen lår/legger og ribbein i håp om at Nora kunne få tygget av de siste restene på dem.

Og da lurer jeg egentlig på om det er noen som vet hva som er ja og nei til hva man kan gi hundene av "restavfall" av hjort, elg, hest ol.

Kan man gi hele lårbein? Margbein? Ribbein? Kan de gnage i seg alt, eller bør de bare få kjøttrestene og tas fra selve beinet? Jeg kjenner jeg er litt forsiktig med dette med bein.

Hva med innmat? Kan alt her gis? Eventuelt hva ja og nei?

Til vanlig får Nora nakkekoteletter og slikt da, men det er jo veldig mye mindre bein enn i et hjortelår :P

Skrevet

Nei til vektbærende/hule bein fra større dyr, det er for hardt for tenner og å fordøye.

Men ribben osv. skal få fint til en stor hund, men du får rett og slett se selv hvor hardt det blir for hunden å tygge dette. Ben om lett knuses med kjevene er trygt, de de derimot sliter mye med å klare å knuse eller som bare splintrer seg er for hardt, rett og slett.

De vekbærende eller for harde bena kan jo gis, så lenge du passer på at hundene kun gnager i seg kjøtt og slintrer fra det, og fjerner det når det er tomt. Slik at de ikke gnager på selve benet.

Av innmat ville jeg ikke gitt blære, mageinnhold (spesielt til de som spiser fôr) og tarmer. Alt annet kan vel gis.

Skrevet

Jeg gir alt unntatt ribber.

Trodde ribber var en av tingene som man kunne gi jeg!

Nei til vektbærende/hule bein fra større dyr, det er for hardt for tenner og å fordøye.

Men ribben osv. skal få fint til en stor hund, men du får rett og slett se selv hvor hardt det blir for hunden å tygge dette. Ben om lett knuses med kjevene er trygt, de de derimot sliter mye med å klare å knuse eller som bare splintrer seg er for hardt, rett og slett.

De vekbærende eller for harde bena kan jo gis, så lenge du passer på at hundene kun gnager i seg kjøtt og slintrer fra det, og fjerner det når det er tomt. Slik at de ikke gnager på selve benet.

Av innmat ville jeg ikke gitt blære, mageinnhold (spesielt til de som spiser fôr) og tarmer. Alt annet kan vel gis.

Takk! :)

Skrevet

Jeg holder ribbeina vekke fordi de splintrer så lett. Vektbærende bein som fymat? Å få en avkappa hjorteklauv er snadder å gnage på; det tar laaaaaaaaaaaaaaaang tid å spise opp. Det er veldig fint å rense tanngarden med også.

Knoker gir jeg også; men kun når de er ferske. Har de blitt gnagd såpass lenge på at de begynner å tørke ut; da kaster jeg dem.

Vom kan bikkja også spise i små mengder; det er sterkt for magen og kan gi diare. Luftrøret er også en lekkerbisken å gi :) Lever gir jeg aldri - særlig ikke fra voksne dyr pga tungmetallene. Lever er også sabla sterkt for magen så om det gis fra kalv f.eks så er det kun små mengder.

For de som ikke er så skvetne av seg så er penis også noe å tygge på... ;)

Skrevet

Trodde ribber var en av tingene som man kunne gi jeg!

Takk! :)

Ribbein er både og. Myke og fine og spises helt opp om dyra er små,svin og rådyr feks. . Fra hest (og sikkert elg) er de hardere og lettere at de splintrer.

  • 2 weeks later...
Guest Dratini
Skrevet

Jeg gir alt, inkludert ribben og vektbærende ben. Super hundemat, og ikke minst for tennene også :)

Samme her :)

Hentet i forrige uke ei stor "Gilde-bakke" med bein og avskjær fra elg. Tilsammen 4 store bæreposer fulle (svintunge!) av snadder til hundene. Hadde vi hatt mer fryseplass, så hadde vi fått 2-3 bakker til fulle av bikkje-snadder :)

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
    • Takk. Hva med Pumi og gemyttet der? Jeg driver med lydighet.
    • Eurasierene er selvstendige hunder som kan være krevende å trene, særlig til å holde seg i nærheten/være løs. De kan ha en del jaktinstinkt også. Det har vært en del svakheter på rasen med frykt og usikkerhet, men jeg vet ikke hvordan status er for tiden.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...