Gå til innhold
Hundesonen.no

Garanti istedenfor depositum - formulering?


Recommended Posts

Skrevet

Foreldrene mine skal garantere for depositumsummen istedenfor at vi lager depositumkonto (billigere og enklere :P ). Hvordan skal jeg formulere dokumentet? Finnes det noen mal på dette, eller eksempler? Har prøvd å google litt, men finner ikke noe konkret.

Guest Kåre Lise
Skrevet (endret)

Vis til husleieloven og bruk det samme som står i standardkontrakter for husleie etter husleieloven om depositum og garanti.

§ 3-6. Garanti

Det kan avtales at leieren til sikkerhet for krav på skyldig leie, skader på husrommet, utgifter ved fraviking og for andre krav som reiser seg av leieavtalen, skal stille garanti. Garantibeløpet kan sammen med depositum etter § 3-5 ikke overstige summen av seks måneders leie. Det kan ikke avtales med virkning for leierens regressansvar at garantisten skal ha rett til å utbetale garantien uten hensyn til leierens innsigelser mot utleierens krav.

§ 3-5. Depositum

Begrenses beløpet til 3 måneders husleie som er vanlig depositum.

Billigere og enklere er det vel ikke nødvendigvis, utgifter som gebyr for depositumskonto tilfaller utleier og rentene leietaker.

Red:

Nå er det foreldrene som skal formulere og signere dokumentet, det behøver vel ikke kompliseres noe mer enn som f.eks:

Vi, fam hansen bekrefter med dette å stille sikkerhet som økonomisk garanti tilsvarende og begreneset oppad til 3 måneders husleie kr ( 3 x husleie ) i henhold til leiekontrakt mellom ( utleiers navn ) og ditt navn i hageveien 5b etter husleieloven §3-5 og §3-6.

Kopier gjerne paragrafen(e) inn i dokumentet.

Husleieloven er ufravikelig hva gjelder å gå i utleiers favør så med en ordlyd noe ala forslaget over er du godt sikret å begrense partenes rettigheter til lovverket vil jeg tro.

Endret av Kåre Lise
Guest Kåre Lise
Skrevet

Forresten, skal han ha personnummer? Det er vel noe man egentlig ikke gir ut sånn uten videre eller? Han ba om det...

Heh, skal og skal, du kan jo spørre hva han skal med det? Det er ingen selvfølge at han skal ha det nei. Desverre er det blitt mer og mer vanlig at utleiere gjennom utleieselskap kredittsjekker leietagere, noe som også er eneste sannsynlige grunnen til at han trenger det utover å bare ha det på papiret.
Skrevet

Vi har alltid personnummer på våre leietakere på jobben, ikke pga kredittsjekk (vi gjør dette også, men trenger ikke mer enn navn og event. fødselsdato. Personnummer blir brukt ved mislighold som ender i at leietakere blir sendt til namsmannen og det kan ende i en inkassosak. Det er ikke sjelden at leietakere skifter navn, og dermed er personnummer det eneste vi kan følge de på ;)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...