Gå til innhold
Hundesonen.no

Stress -symptom?


Aya

Recommended Posts

Som de fleste vet fikk jeg Puma gjennom omplassering, fordi han utviklet stress symptomer hos tidligere eier (jaget halen sin, skvettet inne). Dette sluttet han med etter noen uker hos meg. Nå har moren min passet han i fem dager. Hun har har mye erfaring med hund, men pga av julestress og sånt har det ikke blitt tid til så mye trening. Han har fått lange turer, bl.a vært med på skitur, men ikke så mye mental trening. Nå har han begynt å "gjete" skyggene på gulvet hjemme, han står og stirrer og stirrer. Stress? Ja, jeg tror det. Hva tror dere? Og gode tips til å forhindre dette? Det skjer som regel på kvelden, ofte selv om/når han er fysisk sliten.

Tillegsopplysning: Før jeg kom hjem i jula har han vært kennel hund, altså bodd i luftegård (både innendørs og utendørs), sammen med andre hunder. Kan det være "kennel-syke" som slår til?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Høres ut som stress ja..Men det trenger ikke være mangelen på mental stimuli som utløser det,det kan like gjerne være at han har flyttet inn for en periode..Eller kombinasjonen mye fysisk aktivitet,lite mental stimuli og plutselig innehund..Har dere prøvd å gjemme godbiter rundt i huset som han må spore opp etc?Jeg har ihvertfall erfart at mye fysisk aktivitet bare øker stresset når jeg ikke trener mine hunder,men et par godbitsøk roer de stort sett litt ned.. :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Høres ut som stress' date=' og kanskje understimulering?[/quote']

Det er flere som han foreslått stress. Men det er alltid stress, og stress er ikke en årsak - det er en resutat av noe.

Om hunden jakter på skygger, løper etter halen sin m.m. ville jeg tatt kontakt med en atferdskonsulent.

Hos mennesker kaller vi dette ofte for tvangsnevoser - og slike mennesker kan f.eks vaske og vaske og vaske hendene sine, de har mange ritualer som de må følge for å føle seg bekvemme.

For hunden er de atferdene du beskriver symptomer på at hunden er syk. Jeg ville søkt proffesjonell hjelp.

Luifaks

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lurifax:

Han har sluttet helt med å løpe etter halen sin etter at jeg fikk han, for ca fem mnd siden. Han har også redusert pinnegalskapen sin, og gjeter hverken mennesker, sykler, biler eller dyr. Han er nå en ganske rolig og harmonisk hund, og jeg føler ikke at jeg trenger en adferdskonsulent sånn som det er nå.

Jeg vil ikke si at han er syk, eller har et "problem", han er igrunn rolig og sindig til å være en ett år gammel BC, men som de fleste andre rasefellene hans trenger han mye mental stimuli for å ikke finne på morro selv. Dette kommer knaksje tydligst frem når han er sliten fysisk, men ikke sliten nok psykisk.

Jeg gav han litt hjerne-stimulerende oppgaver i dag, og bare av det lille vi trente ble han mye roligere inne.

Grunnen til at jeg startet tråden var å høre om noen med mer erfaring hadde andre teorier enn meg, og om de kanskje hadde noen tips til hva jeg kunne gjøre for å forhindre at han begynner å underholde seg selv med skygger eller lignende. Det fikk jeg, tusen takk til Annette:) Dessuten også for å høre om noe av årsaken kan være at han har flyttet inn.. Takk for svar!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hos mennesker kaller vi dette ofte for tvangsnevoser - og slike mennesker kan f.eks vaske og vaske og vaske hendene sine, de har mange ritualer som de må følge for å føle seg bekvemme.

dette har det enkle og greie navnet OCD: Obsessive Compulsive Disorder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...