Gå til innhold
Hundesonen.no

Passeringstrening - Mortensrud/Skullerud


Recommended Posts

Skrevet

Vi har nettopp flyttet til et nytt område her i Oslo. Hunden vår har vel slått seg til ro i den nye leiligheten med synes å savne sine gamle kompiser. Avstanden til der vi bodde før er dessverre langt, slik at han ikke får truffet dem så ofte.

Vi har jobbet med passeringer i lang tid og før vi flyttet hadde han blitt ganske så flink. Men nå har ting blitt en god del verre igjen. Grunnen til det er nok litt usikkerhet hos ham, men også en desperasjon etter å få hilse på sine artsfrender.

Så nå lurer jeg på om det er noen der ute som kan hjelpe oss. Er det noen med stødige figuranthunder som kunne hjelpe oss med å trene passeringer? Eller kanskje det er noen andre som sliter med passeringer og som trenger å trene i lag? Det kan jo gå bra med to ivrige eller usikre hunder, hvis bare avstanden er stor nok.

Og - hvis noen har lyst på turkompis blir vi gjerne med :) !

Skrevet

Ta kontakt med Familiehunden.no, de har kurs og fellestreninger på Skullerud. Ellers er det flere på forumet her som treffes for ulike typer trening nå og da.

  • Like 1
Skrevet

Jeg bor på Mortensrud (i Olasrudveien). :) Vida stiller sikkert opp. Noomi er litt teit for tiden bare. :P

Men litt OBS. Det er en god del hunder med passeringsproblemer her i området jeg bor. Ta høyde for at alle har det under treningene din rett og slett. Samt at folk her er utrolig flinke på å la hunden bestemme alt den skal gjøre (hunden vil ikke gå, eier stopper - hunden vil gå et annet sted, eier følger etter - hunden vil sitte og glo på noe, eier går rundt og rundt hunden i flexiline...).

Skrevet

Jeg bor på Mortensrud (i Olasrudveien). :) Vida stiller sikkert opp. Noomi er litt teit for tiden bare. :P

Men litt OBS. Det er en god del hunder med passeringsproblemer her i området jeg bor. Ta høyde for at alle har det under treningene din rett og slett. Samt at folk her er utrolig flinke på å la hunden bestemme alt den skal gjøre (hunden vil ikke gå, eier stopper - hunden vil gå et annet sted, eier følger etter - hunden vil sitte og glo på noe, eier går rundt og rundt hunden i flexiline...).

Så flott at dere stiller opp! Har du muligens et forslag på en stor åpen plass der vi kan møtes? Når passer det for dere?

Skrevet

Jeg jobber en uke på og en uke av, så jeg rekker bare i friukene mine.

Utrolig nok er jeg ikke sånn supergodt kjent her, trass i å bodd tre år på Mortensrud. Men nå som badesesongen er over, er jo område ved det den badeplassen utover mot Enebakk med store gresssletter. Der har man veldig god plass å trene på, og det bruker å være lite folk der nå som det ikke bades så mye.

Skrevet

Jeg jobber en uke på og en uke av, så jeg rekker bare i friukene mine.

Utrolig nok er jeg ikke sånn supergodt kjent her, trass i å bodd tre år på Mortensrud. Men nå som badesesongen er over, er jo område ved det den badeplassen utover mot Enebakk med store gresssletter. Der har man veldig god plass å trene på, og det bruker å være lite folk der nå som det ikke bades så mye.

Vi kommer gjerne dit til badeplassen. Hvis du bare sier fra hva vannet/plassen heter og når det passer for dere, så møter vi opp. :)

  • 2 weeks later...
Skrevet

Ta kontakt med Familiehunden.no, de har kurs og fellestreninger på Skullerud. Ellers er det flere på forumet her som treffes for ulike typer trening nå og da.

Bare som en tilleggs info: Fellestreninga på Skullerud er gratis, og åpen for alle :)

Skrevet

Stensrudvannet heter det. :)

Denne friuken har jeg ikke mulighet, så jobber jeg en uke igjen. Men neste der igjen kan vi jo få tatt noe passeringstreninger.

Skrevet

Stensrudvannet heter det. :)

Denne friuken har jeg ikke mulighet, så jobber jeg en uke igjen. Men neste der igjen kan vi jo få tatt noe passeringstreninger.

Takk for tilbud! Men neste helg er vi dessverre bortreist. Typisk!

  • 3 weeks later...
Skrevet

Hei

Jeg har en Rottweiler tispe jeg kunne trenkt å trene på passering av hund med...

Hun har begynt å slå seg litt vrang når vi møter hunder hun ikke får hilse på. Hun er veldig leken, men er ganske voldsom i leken. Noe som eiere av små hunder ikke er så glad i...

Jeg har ikke no erfaring fra sånn trening, så det hadde vært fint med litt hjelp her...

Driver dere med dette enda, og evnt. når driver dere på?

Jeg bor i Vestby, så det er ikke så langt unna.

Skrevet

Joda, vi trener fortsatt passeringer og det er kjempefint å få nye hunder å trene sammen med.

Slik vi har gjort det til nå er å trene med et stort nok avstand slik at hundene ikke begynner å slå seg vrang, utagerer og lever røver. Hunden ser på den andre hunden, vi belønner og nærmer oss den andre hunden langsomt og i det tempoet som hundene greier. Vi lar ikke hundene leke i første omgang. Men etter noen ganger med slik trening, da hundene har blitt vant med hverandre, kan man gå en liten tur i lag, fortsatt med avstand.

Vi bor jo ikke så langt fra hverandre, så vi kunne finne en plass som passer for slik trening en ettermiddag eller under en helg. Så bare si fra hvis dette kan passe for deg og hunden din.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...