Gå til innhold
Hundesonen.no

Norwegian Polar - mengde?


Ymirheim
 Share

Recommended Posts

Hei. Vi er i ferd med å gå over fra V&H til NP her hjemme og skal fore med ca 1/3 tørrfor og 2/3 NP (det samme har vi gjort med V&H)

Så da er spørsmålet, hvor mange gram bør vi starte med? Det er våre 2 hannhunder som skal få NP med tørrfor. Den yngste er 2 år og veier ca 42 kg og har høyt energinivå og forbrenner fett på en måte som gjør at jeg er misunnelig på han :P Og den eldste er 7 år og ca 45 kg og har normalt energinivå og forbrenning.

Vet jo at det ikke finns noen fasit og må helt sikkert prøve meg fram på mengden men tenkte jeg skulle høre om dere har noen tips til hvor mange gram jeg burde starte på. Av V&H så har de fått 1 500grams pølse med 100% kylling om dagen i tillegg til tørrfor. Yngstemann har fått mer tørrfor enn eldstemann.

Noen som har tips?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

NP har vel som utgangspunkt 500 gram pr 30 kilo hund. Har ei tispe på 37 kilo som får 700 gram og hun holder seg bra på det de ganger hun har veldig høyt aktivitetsnivå. Til "hverdag" hadde jeg nok lagt henne på 600 gram.

Hvordan går det forresten med valpen? Har hun lagt seg ut?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

NP har vel som utgangspunkt 500 gram pr 30 kilo hund. Har ei tispe på 37 kilo som får 700 gram og hun holder seg bra på det de ganger hun har veldig høyt aktivitetsnivå. Til "hverdag" hadde jeg nok lagt henne på 600 gram.

Hvordan går det forresten med valpen? Har hun lagt seg ut?

Tenkte jeg skulle prøve med 500gram, men tenkte det kanskje blir mye siden de får tørrfor i tillegg. Rottweilere er ikke de letteste å slanke igjen, spesielt han eldste hannhunden, tenker jeg prøver med 500g på minstemann og 300g til han eldste og ser :P

valpen har lagt seg ut ja:) og spiser 50/50 av NP og tørrfor nå. Spiser opp alt og sleiker rein matskåla :) Hun vekser i rasende fart så har ikke akkurat blitt valperund men har blitt rundere i kantene. Ser ikke hoftekulene lengre og ribbeina kjenner jeg, men ser de ikke :) så nå er hun perfekt <3

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke som jeg kan se. Du vil få beskjed hvis en tråd fjernes, med mindre du åpenbart er en spam-bot. Simira med Moderatorhatt
    • Kan hende det bare er jeg som er fullstendig glemsk her altså, men jeg var så sikker på jeg hadde laget en «min hund» tråd til Karma, men isåfall er den borte nå. 🙈  Kan dere se på «bakrommet» om tråder har eksistert og er blitt slettet av en eller annen grunn? Eller er den sporløst borte isåfall?  Vil jo gjerne unngå at det skjer igjen om det er en grunn til at den er borte og det ikke bare er jeg som innbiller meg at jeg laget den tråden. 😂
    • Om du får til å taime vekkerklokke og morgenrutine sånn at valpen sover når dere forlater bilen den første tiden, så får du mer tid til å trene den mer forsiktig og gradvis på å være alene.  Meninger om tyggesaker uten tilsyn er delte mellom teoretikere og praktikere. (Det meste KAN i verste fall drepe hunden ved kvelning eller blokkering av tarm, men barn kan brekke nakken av å falle skeivt ut av en høy seng også, og en bekjent snublet på en skogssti og døde momentant av å lande med hodet på en stein. Det er mye potensielt veldig farlig som veldig sjelden skjer.) Fra flere tiår med skadefri altmuligtyggere våger jeg banne i kirka og trosse de mest forsiktige ved å anbefale en fordøyelig tyggesak, f.eks. okse*****, eller en fryst Kong, så har valpen noe annet å fokusere på enn at den er forlatt alene. Beste er selvsagt om den sover i bilen i starten, så du får mer tid til å venne den til å være i buret alene.   
    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...